فوران آتشفشان فوئگو در گواتمالا

آتشفشان گواتمالا | Guatemala volcano

در نتیجه فوران و انفجار مهیب آتشفشان فوئگو در گواتمالا که روز یکشنبه روی داد حداقل ۱۹۲ نفر مفقود شده اند و جسم بی جان ۷۵ نفر مشاهده شده است. دهکده هایی که بر روی دامنه های کوه ساخته شده بودند زیر خاکستر و گدازه های آتشفشان گواتمالا دفن شدند. کار امداد نجات در روز سه شنبه ۱۵ خرداد به دلیل خروج گازهای داغ و صخره های مذاب شده که به سمت دامنه های جنوبی کوه جاری شده بودند متوقف شد. فوران این آتشفشان بر روی زندگی بیش از ۱٫۷ میلیون نفر تاثیر گذاشته و بیش از ۳ هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

آتشفشان گواتمالا

روستایی که از روی نقشه محو شد

مطالب مرتبط:
سرنوشت شوم کودکی که ۲۰۰۰ سال قبل در حال فرار از آتشفشان وزوو بود!
آتشفشانی که ۳۰ هزار نفر را کشت و تنها ۱ نفر جان سالم به در برد!

انفجار مجدد آتشفان گواتمالا بسیاری از محققان را حیرت زده کرد. این آتشفشان خاکسترها را تا ارتفاع ۱۰ کیلومتر به آسمان پرتاب کرد. انستیتو ملی زلزله شناسی گواتمالا پیش بینی کرده بود که تا چند روز آینده هیچ انفجاری روی نخواهد داد. آتشفشان فویگو ۳۷۶۳ متر ارتفاع دارد و در سال ۲۰۱۲ نیز موجب تخلیه ۱۰ هزار نفر از خانه هایشان شد. در سال ۲۰۱۵ میز فوران آتشفشان گواتمالا باعث شده بود فرودگاه اصلی گواتمالا سیتی را تعطیل کنند.

بوریس رودریگز یکی از کسانی است که همه عزیزانش را در یک شب از دست داده است. او ساکن دهکده ای به نام  El Rodeo بوده است که دیگر نشانی از آن باقی نمانده است. او دیگر بهانه ای برای بازگشت به شهرش ندارد. همسر آقای رودریگز همراه با والدینش، برادرش همراه با همسر برادرش و فرزندانشان در فوران آتشفشان گواتمالا جان خود را از دست دادند. او می گوید من بدن بی جان بچه ها را دیدم، آن دو روی تخت خواب یکدیگر را در آغوش کشیده بودند به نحوی که گویی می خواستند از اتفاقی که در حال وقوع بود پنهان شوند.

متاسفانه آقای رودریگز تنها کسانی نیست که دچار چنین فاجعه ای شده است. اکثر همسایگان او در دهکده ال رودرئو داستانی مشابه دارند و دهکده کوچک آن ها به کلی از روی نقشه محو گشته است.

فوئگو

چرا بسیاری از مردم در فوران اولیه آتشفشان گواتمالا کشته شدند؟

به گفته خبرگزاری های معتبر هنوز از سرنوشت حدود ۲۰۰ نفر اطلاع دقیقی در دست نیست. پیش از فروان آتشفشان گواتمالا در روز یکشنبه هیچ گونه هشداری داده نشد. سرخیو کاباناس، سرپرست سازمان جلوگیری از فاجعه‌ های ملی به یک رادیوی محلی گفت که جریانی از مواد مذاب با تغییر مسیر به سوی یک شهر کوچک به حرکت در آمده است. مردم این منطقه آموزش های لازم برای چنین روزی را دیده بودند اما اتفاقات آن قدر سریع روی داد  که آن ها نتوانستند از آموخته های خود استفاده کنند.

انفجار روز یکشنبه موجب ایجاد مخلوط سریع و پرانرژی از گاز بسیار داغ و مواد آتشفشانی شد که بر دامنه های کوه سرازیر شدند و دهکده های El Rodeo و San Miguel Los Lotes را نابود ساختند.

آتشفشان فیوگو یکی از فعال‌ ترین آتشفشان‌ ها در آمریکای مرکزی به شمار می‌ رود. فیوگو در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی پایتخت این کشور، گواتمالا سیتی، قرار دارد. فوران این آتشفشان موجب شده تا هزاران  نفر از ساکنان منطقه به مکان‌ های امن منتقل شوند. جیمی مورالس، رییس ‌جمهور گواتمالا برای سه منطقه که بیشترین آسیب را از فوران این آتشفشان دیده ‌اند، هشدار قرمز اعلام کرده است. برای بخش‌ های دیگر کشور هشدار نارنجی اعلام شده است. مورالس گفته دولت او مصمم است تا از کنگره به خواهد برای این مناطق شرایط اضطراری تعیین کند.

باران خاکستر

رییس ‌جمهور از مردم خواسته تا خونسردی خود را حفظ کنند. ابرهای غلیظی از دود و مه بخش‌ های گسترده ‌ای از گواتمالا را فرا گرفته است. گفته می ‌شود این ابرها تا ارتفاع شش کیلومتری از سطح آب قابل مشاهده هستند. تصاویر تلویزیونی نشان می‌دهند که چگونه‌ جریانی از مواد مذاب به سمت روستاها سرازیر شده و در مسیر خود پلی واقع در یکی از بزرگراه‌ ها را ویران می ‌کند.

فوران فیوگو فرودگاه شهر گواتمالا سیتی را به تعطیلی کشاند. به گفته مقامات سرتا سر باند فرودگاه از خاکستر پوشیده شده و همواره برخی از کارگران مشغول پاکسازی فرودگاه هستند. در سال جاری این دومین باری است که این آتشفشان گواتمالا فوران کرده است. در ماه فوریه نیز فیوگو فوران کرده بود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد