سرانجام آزادراه تهران به شمال چه شد؟

جزئیاتی از مراحل ساخت و پیشرفت آزادراه تهران به شمال

مدت هاست که بحث و حرف و حدیث آزادراه تهران به شمال بر سر زبان هاست، اما با وجود حیاتی بودن این پروژه عظیم ملی، هنوز به اتمام نرسیده است و در همین خصوص سیروس شفقی، فرماندار شهرستان کرج با اشاره به اینکه این آزادراه ۶۵ کیلومتر از مسیر مسافران در این جاده را کوتاه تر می کند اعلام کرد: تکمیل هر چه زودتر و در نهایت اتمام این پروژه عظیم به صورت جدی در دستور کار دولت دوازدهم قرار گرفته است. علاوه بر این، وجود سد کرج و منطقه واریان در  آزادراه تهران به شمال موجب خواهد شد، جاذبه‌های گردشگری این منطقه دو چندان گردد. مجله الی گشت در این مطلب قصد دارد به جزییای از آخرین وضعیت این آزادراه بپردازد، پس در ادامه با ما همراه باشید.

آزادراه تهران به شمال
مطالب مرتبط:
سفر به پرخاطره ترین جاده ایران، جاده چالوس
سفر به زیباترین جاده های ایران
طبیعتی نهفته در دل جاده چالوس به نام روستای ناتر

وی در ادامه در خصوص برنامه ریزی این پروژه افزود: پروژه آزادراه تهران به شمال از چهار بخش تشکیل شده است که قسمت چهارم آن از سال ۹۴ که از مرزن آباد تا کمربندی چالوس است و زیر بار ترافیک رفته است و در حال حاظر نیز کارگران زیادی جهت تکمیل این طرح به کار مشغولند. یکی از مهم ترین قسمت ها در بخش اول این طرح، اتصال دهکده المپیک به شهرستانک در شمال استان البرز است که این قسمت تا حال حاظر ۸۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

آزادراه تهران - شمال

شفقی نیز در خصوص سایر جزییات این طرح ملی ابراز داشت:

آزادراه تهران به شمال به موازات جاده چالوس امتداد می یابد و به دره سرهنگ که می رسد وارد تونل طولانی البرز به طول شش هزار و چهار صد متر می گردد، به گونه ای که در انتها از پل زنگوله خارج می شود و بعد از آن نیز موازی با جاده چالوس تا این شهرستان ادامه می یابد که در نهایت با اتصال به یک تقاطع غیر همسطح در کمربندی چالوس – تنکابن پایان می یابد.

آزادراه تهران شمال

وجود جاذبه های گردشگری در طول این مسیر به گفته فرماندار کرج یکی از خصوصیات ویژه این پروژه بزرگ ملی است و وجود رودخانه کرج در مسیر محور کرج به چالوس و همچنین سد کرج و روستای کوچک اما دیدنی واریان که به صورت جزیره ای در آن طرف سد کرج قرار گرفته است، علاوه بر اینکه ظرفیت های گردشگری در این منطقه را افزایش خواهد داد، به رشد و رونق اشتغالزایی نیز کمک شایانی خواهد کرد.

پروژه آزادراه تهران شمال

فرماندار کرج در نهایت اعلام کرد که:

این پروژه عظیم که ۴۵ درصد از آن را پل ها و تونل ها شامل می شود و نشان دهنده عظمت این پروژه است، ۶۵ کیلومتر از این مسیر را کوتاه تر می کند که خود باعث می گردد تا در کاهش هزینه های سوخت، افزایش ظرفیت تردد و بهبود وضعیت ترافیک اتفاق مثبت و موثری رخ دهد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد