آیا گوگل جاسوس زندگی ماست؟

google

گوگل چه داده هایی را ذخیره می کند؟

نویسنده‌ وب ‌سایت پی ‌سی ‌ورلد در گوگل ‌پلاس از کاربران پرسیده است که آیا گوگل مکالمات صوتی آن‌ ها را از طریق گوشی یا رایانه می شنود و یکی از کاربران به سوال وی این‌گونه جواب داده: «اگر من و همسرم در مورد موضوعی اتفاقی، مثلا اینکه لاک ‌پشت ‌ها چه مدت زندگی می‌کنند صحبت کنیم و سپس من کلمه How (چقدر، چگونه) را در موتور جستجوی گوگل تایپ کنم و بعد از آن گوگل جمله‌ long do turtles live (مدت‌زمان زندگی لاک ‌پشت‌ها) را به‌طور خودکار برای من تکمیل کند، در این شرایط تحت تأثیر قرار می‌گیرم و وحشت‌زده می شوم.»

در ادامه با الی گشت همراه باشید

مطالب مرتبط:
گوگل محیط زیستی می شود
قابلیت جدید گوگل مپ; مسیریابی با چندین توقف

شواهد در این زمینه قانع‌کننده هستند. برخی می‌گویند قابلیت تکمیل خودکار (AutoComplete) گوگل بیشتر نتایج شخصی شده را نشان می‌دهد تا نتایج خاص و دقیق. یکی از کاربران پی ‌سی ‌ورلد در پاسخ به سوال فوق این‌گونه نظر داده است: «دوست من در مکالمه تلفنی با همسرم، آدرسی از او دریافت کرد. هنگامی که دوستم شروع به نوشتن آدرس در سرویس نقشه ‌های گوگل کرد؛ پس از نوشتن اولین عدد، این اپلیکیشن به ‌صورت خودکار مکان دقیق آن آدرس که در مکالمه به وی اعلام شده بود، به‌ او پیشنهاد داد.»

اما واقعیت چیست؟

گوگل دقیقا چه مواردی را نگه‌داری می‌کند؟

گوگل با دقت کامل می‌داند چه زمانی، کجا و چگونه اطلاعات صوتی کاربران را ذخیره کند. تنها راهی که گوگل می‌تواند مکالمات صوتی شما را ثبت کند؛ این است که از یکی از محصولات صوتی این کمپانی از جمله اپلیکیشن‌ گوگل، دستیار صوتی گوگل اسیستنت، مرورگر کروم، گوشی هوشمند پیکسل یا بلندگوی هوشمند گوگل‌هوم استفاده کنید. علاوه بر این باید یک کار مشخص انجام داده تا گوگل بتواند صوت را ذخیره کند. به‌عنوان مثال برای استفاده از دستیار صوتی گوگل باید کلمه‌ Ok Google یا Hey Google را تلفظ یا روی دکمه‌ مربوطه کلیک کنید.

نرم ‌افزار تشخیص صدای گوگل روی کلمات شما عمل کرده و سپس از  کلمات اعلام ‌شده توسط شما به‌ منظور انجام یک درخواست یا جست وجو به دنبال عبارت مورد نظر استفاده می‌کند.

گوگل یک کپی از گفتارهای صوتی کاربران را نیز برای بهبود نرم ‌افزار تشخیص گفتار خود ذخیره می‌کند. گوگل سعی دارد به‌عنوان شرکتی شناخته شود که کارهای جاسوسی و بدون اطلاع کاربر انجام نمی‌دهد. این کمپانی تاریخچه ‌ای با جزئیات کامل از تمام داده ‌های ثبت ‌شده‌ افراد را در بخش My Activity حساب کاربری آن‌ها ارائه می‌دهد. هر نوع داده‌ در این بخش در یک کارت مخصوص قرار دارد.

رکوردها در این لیست، بر اساس تاریخ و نوع سرویس فهرست وار آمده اند؛ به‌ عنوان مثال Assistant، Google App یا google.com. در سمت چپ می ‌توانید نسخه‌ متنی دستورات صوتی ارائه ‌شده خود را ببینید. در صورتی که روی هر کدام از موارد یاد شده کلیک کنید، نتایج جستجوی گوگل برای آن کلمات به شما نمایش داده می شود. در سمت راست نیز دکمه‌ی Playرا مشاهده کرده که با کلیک روی آن، صدای ذخیره ‌شده‌ اصلی شما پخش می‌شود. یک منو با عنوان more options در سمت راست بالای هر یک از کارت ‌های موجود در بخش سوابق داده‌ های ذخیره‌ شده از کاربر هست که امکان حذف آن رکورد را فراهم می سازد.

اینکه نگهداری صداهای کاربران به ‌صورت اتفاقی و شانسی انجام شود، احتمال بالایی ندارد. به‌ عنوان مثال در یک گوشی‌ همراه، دستگاه باید حتما از حالت قفل خارج شود و بر اساس عملیاتی که کاربر قصد انجامش را دارد، ضبط صدا شروع شود. در گوشی هوشمند پیکسل؛ کاربر می‌تواند حالت گوش‌دادن خودکار، دستگاه را با تغییر تنظیمات پیش‌فرض فعال کند. در این شرایط گوشی پیکسل شما با دستور Ok Google، عملیات گوش دادن به صدا را آغاز خواهد کرد. سرویس‌ Google Home نیز با دستور صوتی Ok Google در حالت گوش کردن قرار می‌گیرد.

اما حال نوبت آن رسیده است تا به پاسخ سؤال اصلی این مقاله بپردازیم. آیا گوگل همیشه در حال گوش دادن به کاربر و ذخیره‌ تمامی داده‌های وی است؟ در پاسخ باید بگوییم گوگل هیچ ‌گاه بدون اطلاع خودِ کاربر و بدون اجازه‌ وی، نمی ‌تواند داده‌ های مورد نیاز برای ویژگی تکمیل خودکار را ثبت و نگه‌داری ساخته و تنها دلیل ذخیره‌ اطلاعات کاربران، بهبود سرویس‌ دهی و افزایش دقت ویژگی آن است.

بهترین تأییدیه برای پاسخ بالا این است که ویژگی تکمیل خودکار همیشه و در همه‌جا مفید نیست و حتی گاهی اوقات نتایجی کاملا غیر مرتبط را به کاربر نمایش می‌دهد.

به عبارت دیگر مشکل ویژگی تکمیل خودکار این نیست که گاهی اوقات خیلی خوب عمل می‌کند؛ بلکه مشکل اصلی این است که همیشه به ‌اندازه‌ کافی خوب عمل نمی‌کند. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که اگر گوگل در همه‌ی لحظات زندگی شما، داده‌های شخصی‌تان را ذخیره می‌کرد، هم ‌اکنون ویژگی تکمیل خودکار این شرکت شگفت‌ انگیز و بی‌ نظیر بود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد