اصالت گران ترین اثر نقاشی جهان در هاله ای از ابهام

چالش اصالت گران ترین اثر نقاشی جهان

به نقل از گاردین، چند ماه بعد از آنکه رکورد گران ترین اثر نقاشی دریک حراجی در نیویورک شکسته شد و اثر لئوناردو داوینچی از حضرت مسیح (ع) با عنوان «سالواتور موندی» با ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رفت، یک از مورخان مشهور دانشگاه آکسفورد به نام متئو لندروس که در آثار داوینچی متخصص است مدعی شد که بخش عمده ای از این نقاشی توسط برناردینو لوئینی کشیده شده است که از دستیاران داوینچی است و آثارش معمولا کمتر از یک ملیون دلار به فروش رفته است. با الی گشت در ادامه همراه باشید تا در خصوص اصالت گران ترین اثر نقاشی جهان توضیحاتی را ارائه دهیم.

گران ترین اثر نقاشی جهان
مطالب مرتبط:
پشت پرده ی سرقت نقاشی مونالیزا
نصف نقاشی های این موزه تقلبی از آب در آمد!
نقاشی های قاجاری در موزه ملی گرجستان

این مورخ برجسته نیز در این باره توضیح داده که: با بررسی سایر نسخه های آثار شاگردان داوینچی متوجه می شویم که نقاشی سالواتور موندی اثر برناردینو لوئینی بوده است که او قبل تر هم نقاشی هایی نظیر آن اثر را کشیده است و می توان گفت تنها ۵ تا ۲۰ درصد این اثر کار خود داوینچی بوده است و در واقع نقاش اصلی بوئینی بوده است. می توان فقط با مقایسه دیگر آثار لوئینی با سالواتور موندی این نظریه را اثبات کرد و اصالت گران ترین اثر نقاشی جهان را دریافت.

گران ترین نقاشی جهان

نقاشی سالواتور موندی معروف به ناجی جهان که تقریبا یکی از ۲۰ نقاشی به جای مانده از داونیچی نقاشی نامدار رنسانس شناخته می‌شود به سال ۱۵۰۰ میلادی بر می‌گردد. در این اثر حضرت مسیح (ع) که  لباسی آبی با نوارهای قرمز بر تنش است و در حالی که گوی بلورینی در دست دارد به تصویر کشیده شده است. این اثراولین بار به سفارش مجموعه شخصی پادشاه چارلز اول نقاشی شد و در سال ۱۹۷۳ حراج شد ولی بعد از آن تا سال ۱۹۰۰ ناپدید شد. این نقاشی در در حراجی ساتبی و در سال ۱۹۵۸ به یک آمریکایی فروخته شد اما در سال ۲۰۰۵ مجددا به کنسرسیوم آثار هنری واگذار شد و مرمت‌های فراوانی روی آن صورت گرفت و در نهایت در نوامبر سال گذشته به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار به دپارتمان فرهنگ و گردشگری ابوظبی فروخته شد و در ماه سپتامبر و در نماشگاه لوور ابوظبی قرار است برای اولین بار پس از فروشش به نمایش گذاشته شود و سال آینده نیز در لوور پاریس رونمایی گردد.

اصالت گران ترین اثر نقاشی جهان

تعداد زیادی از متخصصان هنری برجسته در جهان در سال ۲۰۱۱ اصالت این اثر را تائید کردند و نمایشگاه گردان نگارخانه ملی لندن در آن زمان به نام لوک سیسون آن را در برنامه مروری بر آثار داوینچی قرار داد. در هر صورت فرانک زولنر آلمانی که از دیگر متخصصان برجسته هنری است به همراه برخی دیگر از متخصصان معتقد است نقاشی سالواتور موندی می‌تواند یکی از آثار باکیفیت کارگاه داوینچی قلمداد شود اما چارلز هوپ که از متخصصان هنری دوره رنسانس است این اثر با آثار تایید شده داوینچی کاملا متفاوت است. شنیده ها حاکی از آن است که برخی از کارکنان موزه لوور هم نسبت به اصالت این اثر گران بها دچار تردید هستند و در این بین وینسنت دلیوین، رئیس بخش هنرهای ایتالیایی قرن شانزدهم موزه لوور هم در مورداصالت گران ترین اثر نقاشی جهان اظهار نظر نکرده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد