بارش ماهی گلپایگان، از شایعه تا واقعیت

بارش ماهی گلپایگان

در روز سوم اردیبهشت در بسیاری از مناطق ایران ازجمله اصفهان شاهد بارندگی بودیم، اما در شهر گلپایگان پدیده عجیبی رخ داد که شگفتی همگان را در پی داشت.  پدیده ای به نام بارش ماهی که در جاده پارک جنگلی این شهر توجه اهالی این شهر را به خود جلب کرد تا جایی که بارش ماهی گلپایگان تیتر بسیاری از خبرگزاریها در فضای مجازی شد.

اما در این بین، برخی از خبرگزاری ها که به بررسی این پدیده پرداخته اند، اعلام کردند  که این خبر صحت ندارد زیرا علاوه بر اینکه تنها تصاویری از ماهی ها در کف زمین منتشر شده و مردم نیز در حال جمع آوری آنها هستند ، این اتفاق مربوط به واژگون شدن خودرویی حامل بشکه های ماهی است که در جاده روبروی پارک جنگی چپ کرده است.

باران ماهی

شایعه یا واقعیت

مطالب مرتبط :
پدیده عجیبی به نام باران ماهی و قورباغه!+ تصویر
زندگی در بارانی ترین ایالت هند + تصویر

این نکته بسیار اهمیت دارد که مسئولان این شهرستان در این خصوص هیچ اظهار نظری نداشتند.. این فرضیه که تانکرهای حمل ماهی به دلیل لغزنده بودن جاده واژگون شده است به چند دلیل تکذیب شده است ؛ اول اینکه در فیلم های انتشار یافته تصویری از تانکر های ذکره شده موجود نیست و دوم اینکه هیچ مورد تصادفی و یا واژگونی در جاده پارک جنگلی توسط پلیس راهور گلپایگان گزارش نشده و تایید نکرده است.یکی دیگر از فرضیه ها می توانید این باشد که لغزنده بودن جاده موجب خارج شده برخی از ماهی ها از خودروی حمل ماهی شده است ولی تعداد ماهی ها بیشتر از این است که ناشی از اتفاق مذکور باشد بنابراین این فرضیه نیز چندان منطقی به نظر نمی رسد.علاوه بر این و با نظر رئیس اداره جهاد کشاورزی گلپایگان برای حمل ماهی از خودروهای اختصاصی استفاده می شود و اینکه از خودرویی مثل نیسان برای این منظور استفاده شود کاملا غیر منطقی است و گذشته از همه اینها توسط بخش شیلات این شهرستان نیز سانحه ای گزارش نشده است.

کارشناسان محیط زیست شهرستان  نیز طغیان دریاچه پارک جنگلی که در نزدیکی این جاده است را به عنوان علت مطرح کرده اند که باعث ورود بچه ماهی ها به آن  شده است  این فرضیه متاثر از آن است که نوع ماهی ها یکسان بودند ، اما در این خصوص هم هنوز گزارشی از سازمان های رسمی اعلام نشده است.برخی نیز علت آن را طغیان رودخانه اناریار و آن را علت آوردن ماهی ها به جاده اعلام کرده اند که اولا هیچ گونه طغیان رودخانه ای بصورت رسمی اعلام نشده است  و دوما فاصله آن از محل این رخداد کمی زیاد و این دلیل تا حدودی غیر منطقی است.

حال فقط فرضیه بارش ماهی می ماند که آن هم صرفا از سوی مردم گزارش شده و هیچ منبع رسمی آن را تایید نکرده است. در نهایت این رویداد که بازتاب زیادی در رسانه ها و فضای مجازی داشته است و به نوع خود از نادرترین پدیده هاست ، در دست بررسی توسط کارشناسان زیست محیطی است و روزهای آتی علت آن روشن خواهد شد.

بارش انبوه ماهی

دلایل علمی این رخداد

خوب است که به این بهانه به بررسی علت این رخداد شگفت انگیز بپردازیم که در نقاط دیگر جهان اتفاق افتاده است، در این خصوص دانشمندان زیادی اعلام کرده اند علت اصلی این موضوع بادها و طوفان های قدرتمندی است که از روی اقیانوسها ، دریاها و رودخانه ها عبور می کند و تعداد زیادی از ماهی ها و برخی دیگر از موجودات دریایی را با خود حمل کرده و از محل زیستگاهشان تا مسافت های دوری انتقال می دهد تا اینکه در کیلومترها آنطرف تر ، وقتی که از سرعتشان کم و شدتشان کاسته شد آنها را به زمین می اندازند. سال های زیادی است که شهری در هندوراس به نام یورو و معمولا در ماه می یا ژوئن آب و هوای عجیب و غریبی را تجربه می کند و  پدیده Lluvia de Peces  یا بارش ماهی از آسمان رخ می دهد. بعد از رعد و برقی شدید هزاران ماهی از آسمان بر روی زمین میبارد ، این نوع بارش که به بارش ماهی معروف است  در کشورهای مختلف جهان نیز رخ داده است. اما هنوز دلایل علمی کافی برای علت به وجود آمدن آن وجود ندارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد