برگزاری جشنواره گل غلتان در سمنان، میراثی صد ساله

جشنواره گل غلتان سمنان

یکی از آئین های سنتی و میراث معنوی سمنان که دارای قدمتی صد ساله است، جشنواره ملی و مذهبی گل غلتان می باشد که هر ساله در اردیبهشت ماه در شهر دامغان برگزار می گردد. در این جشنواره نوزادان تازه متولد شده را برای شادابی و طراوت ادامه زندگیشان در میان گل های محمدی می غلتانند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

جشنواره گل غلتان
مطالب مرتبط:
معرفی جشنواره های تابستانی در ایران و کشورهای جهان
برگزاری جشنواره بومی و گردشگری قره قازان در شهرستان شیروان

جشنواره ملی و مذهبی گل غلتان به عنوان اولین اثر معنوی استان سمنان به ثبت ملی رسیده است. این جشنواره که نوزادان تا یک ساله در آن حضور دارند، بیش از یک صد سال در این استان قدمت دارد. هر ساله در اردیبهشت ماه و فصل رویش گل های محمدی، در بخش امیریه شهر دامغان، این جشنواره معنوی برگزار می گردد.

برگزاری جشنواره گل غلتان

بومیان این منطقه، عقیده دارند که غلتاندن این نوزادان در میان گلبرگ های گل محمدی، موجبات شادابی نوزادان و دوری آنان از انواع مختلفی از بیماری ها از جمله حساسیت های فصلی و آلرژی را فراهم می کند. از نظر بانوان کهنسال این منظقه نیز این کار، باعث چاق، سرحال و خوش خلق شدن نوزادان می گردد و از چروک شدن پوست آن ها جلوگیری می کند.

بومیان کهنسال، می گویند که این آئین وقتی آنان نوزاد بودند، برای آن ها نیز انجام گرفته است و از زمان کودکی خود، انجام این جشنواره را برای نوزادان دیگر به خاطر دارند. طبق گفته این افراد کهنسال، در گذشته برای برگزاری این جشن از نوازندگان محلی دعوت می کردند. امروزه این جشن در خانه والدین نوزاد و با حضور بانوان خانواده، با جشن و پایکوبی برگزار می گردد.

گل غلتان سمنان

خانم معصومه داودیان، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان در این رابطه گفت: «یازدهمین جشنواره معنوی گل غلتان شهر امیریه دامغان همزمان با ایام نیمه شعبان به مدت دو روز در این شهر آغاز شده است».

ایشان افزودند: «در باور برخی اهالی این شهرستان، انجام گل غلتان نوزاد سبب مصون ماندن کودک در سالیان عمر خود از انواع حساسیت های فصلی مرتبط با ذرات گل و گیاه به خصوص در فصل بهار می شود».

جشنواره ملی و مذهبی گل غلتان

از جمله برنامه های دیگری که در این جشنواره برگزار می گردد، می توان برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و هنرهای تجسمی، آئین کهن سمنو پزان، انجام بازی های محلی، کارگاه های فرش و گلیم بافی و آواز خوانی در روز نخست این جشنواره را نام برد.

پس از برگزاری این جشنواره، گلبرگ های گل محمدی که مورد استفاده قرار گرفته است خشک شده و در مصارف دیگری مثل طب سنتی و معطر کردن جانماز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از زنان این منطقه نیز این گل ها را در میان جهیزیه نو عروسان قرار می دهند.

گل غلتان دامغان

هر ساله گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری از نقاط مختلف کشور، به منظور شرکت دادن نوزادشان یا بازدید از این جشنواره، به شهر دامغان سفر می کنند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد