تعداد آنلاین ها؛ هر روز بیشتر از دیروز!

اینترنت

میزان دسترسی به اینترنت در ایران به چه میزان است؟

ایران را می‌توان از جمله کشورهایی به شمار آورد که در زمینه اینترنت وضعیت مطلوبی ندارد و در نقشه منتشر شده توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات با رنگ زرد مشخص شده ‌است. رنگ زرد در این نقشه، مشخصه کشورهایی است که ۵۱ تا ۷۵ درصد از ساکنانش به اینترنت دسترسی ندارند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
بیشتر از نصف ایرانی ‌ها اینترنت دارند
استفاده از اینترنت برای برنامه ریزی مسافرت

البته قابل ذکر است، در اطلاعاتی که به ‌تازگی توسط اتحادیه بین ‌المللی مخابرات منتشر شد، نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مردم جهان تا پایان سال ۲۰۱۶ به اینترنت دسترسی نخواهند داشت.

ایران در این گزارش با یک پله صعود در جدول شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال ۲۰۱۶ از رتبه ۹۰ به ۸۹ افزایش پیدا کرده است. نمره کلی ایران در گزارش یاد شده ۴.۹۹ از ۱۰ است. شاخص‌هایی که ایران در آنها دارای ضعف هستند، عبارت است از درصد کاربران اینترنت در کشور (۴۴.۰۸ درصد)، میزان اشتراک اینترنت پرسرعت از طریق خطوط ثابت (۱۰.۸۶ درصد) و میزان اشتراک فعال اینترنت پرسرعت از طریق فناوری ‌های همراه (۲۰.۰۲ درصد). در مقابل ایران در زمینه تحصیل و کسب مهارت ‌های حرفه‌ای، درصد مشترکان تلفن همراه و ثابت، میزان پهنای باند هر کاربر به اینترنت و درصد خانوارهای دارای رایانه و متصل به اینترنت در شرایط متوسطی به سر می ‌برد.

در گزارش سال ۲۰۱۶ اتحادیه بین ‌المللی مخابرات کره جنوبی در رتبه اول قرار داشته و ایسلند، دانمارک، سوییس، بریتانیا، هنگ ‌کنگ، سوئد، هلند، نروژ، ژاپن، لوکزامبورگ، آلمان، نیوزلند، استرالیا و آمریکا در رتبه های دوم تا پانزدهم هستند.

در میان همسایگان ایران، بحرین در رتبه ۲۹، امارات در رتبه ۳۸، روسیه در رتبه ۴۳، عربستان در رتبه ۴۵، قطر در رتبه ۴۶، کویت در رتبه ۵۳، آذربایجان در رتبه ۵۸، عمان در رتبه ۵۹، ترکیه در رتبه ۷۰ و ارمنستان در رتبه ۷۱ بوده و تنها افغانستان و پاکستان دارای وضعیت بدتری در مقایسه با ایران هستند . شرایط عراق نیز در این جدول نیامده است.

درصد کل جمعیت آنلاین جهان در این گزارش ۴۷.۱ درصد اعلام شده که نسبت به رقم ۴۳ درصدی سال ۲۰۱۵ بالا رفته است. علت اصلی این مساله پیشرفت استفاده از خدمات مخابراتی سیار بوده‌ است. در‌حال ‌حاضر این شبکه‌ ها ۸۴ درصد از کل مساحت کره زمین را پوشش داده، اما هزینه بالای استفاده از این خدمات و برخی موانع دیگر باعث شده کمتر از ۵۰ درصد جمعیت جهان به دنیای دیجیتال ورود کنند.

بر اساس این گزارش، اکثر افرادی که از اینترنت استفاده نمی‌کنند، زنان، سالخوردگان، کم ‌سوادان، فقرا و ساکنان نواحی روستایی تشکیل می ‌دهند و چشم ‌انداز روشنی برای تسهیل دسترسی آنها به اینترنت نیست.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد