موزه هگمتانه تا پایان تیر ماه تعطیل شد

تعطیلی موزه هگمتانه تا پایان تیر ماه

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، مجموعه موزه هگمتانه و موزه تاریخ طبیعی این استان به منظور تعمیر و مرمت کف و برخی تاسیسات آن ها، تا پایان تیر ماه سال جاری تعطیل خواهند بود. در برخی از سایت های فرهنگی و تاریخی دیگر استان هم مرمت هایی صورت خواهد گرفت، ولی آن ها به کار خود ادامه خواهند داد و تعطیل نخواهند بود. در ادامه این خبر با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

تعطیلی موزه هگمتانه
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به همدان
بهترین سوغاتی های همدان
طبیعت گردی در مهد تمدن ایران، همدان

محسن ترابی معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از انعقاد ۱۱۰ قرارداد برای تعمیر و مرمت اکثر بناها و آثار تاریخی این استان خبر داد و در این رابطه اظهار داشت: «مبالغی از سازمان میراث فرهنگی مرکز، برای تعمیر و مرمت آثار تاریخی استان تزریق شده بود که اگر تا پایان تیر ماه از آن ها استفاده نمی کردیم، دیگر امکان بازگشت آن ها وجود نداشت. بنابراین مجبور بودیم تا در این مدت مرمت آثار تاریخی استان را آغاز کنیم.»

وی افزود: «این مبالغ را در اواخر اردیبهشت ماه امسال به ما دادند و فقط تا پایان تیر ماه می توانیم از آن ها استفاده کنیم. متاسفانه مرمت این آثار را کمی دیر آغاز کردیم. ولی دلیل آن زمان بر بودن پروسه تعیین پیمانکار و عقد قرارداد است.»

حدود ۳۰ بنای تاریخی ارزشمند همدان از جمله آرامگاه طبیب و حکیم بزرگ ابوعلی سینا، آرامگاه شاعر نامدار ایران باباطاهر، موزه هگمتانه، موزه تاریخ طبیعی استان، مسجد جامع همدان، کاروانسرای گلشن و … در این بازه زمانی مرمت خواهند شد.

ترابی در رابطه با موزه هگمتانه اظهار داشت: «۸۰ میلیون تومان برای مرمت و کف سازی موزه هگمتانه و همچنین تعویض برخی تاسیسات فنی آن در نظر گرفته شده است.»

موزه هگمتانه

از میان ۳۰ بنایی که تعمیر و مرمت خواهند شد، فقط موزه هگمتانه و موزه تاریخ طبیعی استان همدان، تا پایان تیر ماه سال جاری تعطیل خواهند بود و با پایان تعمیرات از اول مرداد ماه فعالیت خود را دوباره آغاز خواهند کرد.

لازم به ذکر است که موزه هگمتانه، در مجاورت تپه باستانی هگمتانه و در ضلع شرقی آن قرار دارد. در این موزه آثار اکتشافی از این تپه در معرض نمایش قرار داده شده اند. پایه ستون های کاخ های هخامنشی، مهرهای استامپی سنگی باستانی، سر یک گاو از جنس سفال و قطعه شیشه ای مربوط به دوران پیش از اسلام، از جمله برجسته ترین آثار موجود در این موزه هستند.

بازگشت ۱۱ هزار شی تاریخی به ایران پس از ۸۰ سال
شهر لیون؛ پایتخت گردشگری هوشمند سال ۲۰۱۹
دو میلیون گردشگر در یک ماه به آنتالیا رفته اند
افتتاح ۴ پروژه گردشگری جدید در هرمزگان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code