حضور گردشگران خارجی در عزاداری محرم در یزد

حضور گردشگران خارجی در عزاداری محرم

در حالی که گردشگران خارجی که از استان یزد بازدید می کنند در سال جاری ۳۵ درصد رشد داشته اند، در ایام سوگواری امام حسین (ع)، در دهه اول محرم بیش از یک هزار و دویست نفر از مراسم سوگواری در این استان بازدید کردند. به نقل از ایسنا و به گفته سید مصطفی فاطمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد: گردشگرانی که از این مراسم بازدید کردند از ۲۲ کشور شامل کشور های فرانسه، آلمان، بلژیک، سوئیس، ایتالیا، نیوزلند، اسپانیا، انگلیس، چین، ترکیه، روسیه، هلند، برزیل، چک، مجارستان، اسلوونی، ژاپن، تایلند، هنگ کنگ، رومانی، استرالیا و تایوان می باشند. در این مطلب همراه با الی گشت باشید تا جزئیاتی از حضور گردشگران خارجی در عزاداری محرم در یزد را خدمت شما ارائه دهیم.

حضور گردشگران خارجی در عزاداری محرم
مطالب مرتبط:
گردشگران خارجی چگونه احساس امنیت می کنند؟
پر طرفدارترین سوغاتی های ایران از نگاه گردشگران خارجی
سیل گردشگران خارجی در اصفهان!

در واقع در این ایام در یزد، تکیه ها، حسینه ها و در کوچه و خیابان و در مجموع در هر جایی که این مراسم دایر باشد، مهمان ها و شاهدان جدیدی دارند که شاید تا به حال چنین مراسمی را ندیده باشند و یا اساسا از قبل از ورود به ایران خود را برای دیدن چنین مراسمی آماده نکرده باشند. اما همزمان شدن حضورشان با این ایام و حضور گردشگران خارجی در عزاداری محرم آنها را وارد یک فضای جدید و عجیبی می کند. جالبتر اینکه آنها در بسیاری موارد همرنگ عزاداران سیاه پوش اند و دیگر فقط نظاره گر نیستند و همراه سایرین می شوند و هر روز تعداد آنها در این مراسم ها بیشتر می شود.

خارجی ها در عزاداری محرم

در جریان این مراسم و حضور جالب توجه این گردشگران، مدیر میراث فرهنگی یزد ابراز داشت:

مهم ترین عامل در جذب بیشتر گردشگران خارجی در این استان، توسعه تورهای گردشگری و ارائه خدمات مناسب به آنها است و در این میان نحوه برگزاری مراسم سوگواری و سبک عزاداری یزدی ها در ایام محرم به صورتی است که بسیار منحصر به فرد و قابل توجه است و در کمتر جای دنیا می توان چنین شکوه و عظمتی را در این نوع مراسم ها یافت.

گردشگران خارجی در عزاداری محرم

فاطمی نیز به برخورد مناسب مردم با گردشگران و ارتقا سطح فرهنگ عموم جامعه اشاره کرد و افزود: در حال حاظر مردم با گردشگران برخورد بسیار مناسبی دارند و این امر موجب شده تا گردشگران خارجی نسبت به حضور خود در این استان ابراز رضایت کنند. او در همین راستا نیز عنوان کرد: گردشگری معنوی در یزد دارای ظرفیت های بسیار بالایی در رشد و توسعه گردشگری و در پی آن رشد اقتصادی می باشد و به دلیل اینکه از زیرساخت های لازم و مناسبی در این حوزه برخوردار است و علاوه بر این دارای مردم مذهبی و متدینی نیز می باشد، این امر به راحتی محقق می گردد.

خارجی ها در عزاداری محرم در یزد

حضور گردشگران خارجی در عزاداری محرم توسط کمیته گردشگری مذهبی ـ معنوی استان یزد برنامه ریزی می گردد که با برگزاری روضه انگلیسی و کارگاه عاشورا و همچنین اختصاص فضای ویژه به گردشگران خارجی در حسینیه هایی که این مراسم را به اجرا می‌گذارند، هدف دارد تصویر دیگری از اسلام و ایران را نشان دهد و به گردشگران در خصوص تفاوت های تفکر داعش و افراطی ها آگاهی دهد. عزاداری مردم ایران بویژه فلسفه نذری دادن و به سوگ نشستن برای بسیاری گردشگران خارجی به قدری جذاب بوده که تحت تاثیر تبلیغ آنها از سال های قبل، سال جاری ۱۰۰ گردشگر اسپانیایی و تعدادی از ایتالیای ها فقط جهت حضور در عزاداری امام حسین(ع) به این شهر سفر کرده اند.

حضور خارجی ها در عزاداری محرم

یزد که از دو سال گذشته تا به حال از ظرفیت های این گونه آیین ها و عزاداری های محرم به منظور جذب گردشگران خارجی و توسعه حضور آنها استفاده کرده است، سال قبل نیز میزبان تقریبا ۷۰۰ گردشگر از ۲۸ کشور بود که امسال به ۱۲۰۰ نفر رسید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد