دستگیری یک باند ۴ نفره حفاران غیر مجاز در استان چهارمحال و بختیاری

دستگیری ۴ نفر از حفاران غیر مجاز و سارقان آثار باستانی در چهارمحال و بختیاری

به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری، یک باند ۴ نفره از تبهکاران و سارقان آثار باستانی کشور در حین ارتکاب جرم در این استان توسط سربازان نیروی انتظامی دستگیر شدند. برای آگاهی از جزئیات این خبر و نحوه دستگیری این افراد، با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

دستگیری حفاران غیر مجاز
مطالب مرتبط:
کشف این تندیس شیشه ای موجب حیرت همگان شد! + تصویر
کشف جام باستانی در مسکو که رویش شعر حافظ نوشته!

سرهنگ محسن زمانی، فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهار محال و بختیاری، از دستگیری یک باند حرفه ای از حفاران غیر مجاز و سارقان آثار باستانی در روستای جمالو از توابع شهرستان بن خبر داد و در این رابطه اظهار داشت: «پس از آن که برخی از افراد محلی و بومیان روستا به ما از تحرکاتی مشکوک در اطراف روستا خبر دادند و پس از تحقیق در این مورد از حضور یک باند حفاری غیر مجاز در این منطقه آگاه شدیم. بلافاصله طی یک عملیات اطلاعاتی و امنیتی گسترده با همکاری کلانتری شهرستان بن و با هماهنگی با مقام های قضایی این استان، موفق شدیم این باند ۴ نفره را در حین انجام حفاری در بافت قدیمی روستای جمالو در شهرستان بن دستگیر کنیم و به مقامات قضایی تحویل دهیم.»

وی همچنین اضافه کرد: «برای این ۴ نفر پرونده قضایی تشکیل شده است و این موضوع از طریق مراجع قانونی در حال پیگیری است. این متهمان به همراه خود تجهیزات حرفه ای حفاری همراه داشتند که همگی ثبت و ضبط شدند.»

حفاری غیر مجاز

زمانی در ادامه به احتمال وقوع دوباره همچین حفاری هایی در سطح استان اشاره کرد و در این رابطه افزود: «هم استانی های عزیمان می توانند در صورت مشاهده حفاری یا مشکوک شدن به افرادی در این زمینه، با شماره تلفن های ۳۳۳۴۲۹۱۲ و ۳۳۳۳۵۱۵۸ تماس بگیرند. ما به صورت ۲۴ ساعته در حال انجام وظیقه هستیم.»

طبق گفته های سرهنگ زمانی، ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی در همین رابطه است. بر اساس این ماده، هرگونه تلاش برای حفاری و کاوش برای سرقت آثار تاریخی و فرهنگی کشور ممنوع است و فردی که این جرم را مرتکب شود، بین ۶ تا ۳ سال زندانی خواهد شد. ضمن اینکه تجهیزات و ادوئات حفاری آن ها به نفع دولت ضبط می شوند و اشیاء مشکوفه نیز به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تحویل داده خواهند شد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد