چرا تهران زلزله آمد؟!

زلزله ۵٫۲ ریشتری تهران را لرزاند

زمین لرزه ای به بزرگی ۵٫۲ ریشتر دیشب تهران، البرز و حوالی مشکین دشت را لرزاند. به گزارش خبرگزاری های رسمی کشور استان ها گیلان، قم و مرکزی هم در اثر این زلزله لرزیدند. در شرایط کنونی که هنوز مشخص نیست زلزله ای که آمده است اصلی بوده یا خیر؛ لازم است که تمامی افراد آرامش خود را حفظ کنند و تمرکز لازم برای انجام نکات ایمنی در هنگام حادثه داشته باشند. الی گشت در این گزارش می خواهد درباره زلزله ۲۹ آذر و نگرانی هایی که بعد از این زمین لرزه ۵٫۲ ریشتری وجود دارد صحبت کند.

زمین لرزه
مطالب مرتبط:
نورهایی که در آسمان وقوع زلزله را هشدار می دهند
معمای ۷ حفره عجیب در زمین!

در گزارشی که از مرکز لرزه نگاری کشور به طور رسمی اعلام شد زلزله ۲۰ آذر ماه دارای بزرگی ۵٫۲ ریشتر بوده و در مرز استان های تهران، البرز و حوالی ملارد رخ داده است. فاصله‌ ی این زمین لرزه با شهر تهران ۳۹ کیلومتر و با شهر کرج ۲۹ کیلومتر بوده  به لطف الهی این زلزله به غیر از تعداد محدودی آسیب های سرپایی جانی، که طبق گزارش ها بر اثر فرار بوده نه زیرش آوار میزان خسارات و تلفات بسیار کم بوده است. مسئولین کشور از مردم خواسته اند که در حفظ آرامش خود کوشا باشند و به شایعات موجود گوش فرا ندهند.  رییس  سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد بر اساس گزارش هایی در برخی از نقاط جاده چالوس ریزش کوه اعلام شده است.

مردم در زلزله 29 آذر

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اسماعیل نجار، اعلام کرده که پس از وقوع  زمین لزره تیم های ارزیابی در مناطقی که مرکز زمین لرزه ۵٫۲ ریشتری بوده اعزام شده اند تا گزارش هایی را مبنی بر زمین لرزه به وجود آمده ارائه نمایند. نجار با بیان اینک بر اساس گزارش‌های اولیه دربخش‌هایی از جاده چالوس ریزش کوه گزارش شده است، شهروندان حتما به دستورات پلیس راه گوش کرده و به هیچ عنوان از جاده چالوس تردد نکنند. گفتنی است که این زمین لرزه باعث فعال شدن گسل اشتهارد به مشکین دشت شده، گفتنی است که گسل اشتهارد برای آخرین بار حدود ۸۰۰ سال پیش توسط زلزله ای با قدرت ۷٫۲ ریشتر فعال شده بوده و تاکنون این گسل هیچ فعالیتی نداشته است. اما با توجه به زلزله ۵٫۲ ریشتری که شب گذشته آمد سبب شده تا این گسل مجدد فعال شود. از همین رو مسئولین خاطر نشان کردند که افراد علاوه بر حفظ آرامش و خویشتن داری سعی در رعایت نکات ایمنی و همچنین جمع آوری مقداری لوازم مهم و مورد نیاز بنمایند تا در صورت بروز حادثه تونایی مقابله را داشته باشند.

مرتضی سلیمی، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در پی زلزله ۵٫۲ ریشتری که در استان تهران و البرز رخ داد، اعلام کرد که تمامی نیروهای این سازمان آماده باش هستند تا امنیت را در خاطر هموطنان برقرار نمایند.

شرکت های هواپیمایی و فرودگاه ها اعلام کردند، با وجود زلزله هیچ مشکلی برای اعزام و پذیرش مسافران و نشست و برخاست هواپیما در فرودگاه مهرآباد وجود ندارد و پرواز ها به طور معمول در حال انجام است.

همچنین رییس سازمان مدیریت بحران اعلام کرد که شهروندان عزیز در پی حادثه به وجود آمده از تماس های غیرضروری با مراکز امداد و فوریتی خودداری نمایند.

رییس ستاد بحران کشور

آمار مصدومان زلزله ۲۹ آذر تهران و البرز

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از آخرین آمار مصدومان زمین لرزه اعلام داشت که : هیچ گونه مصدومیتی مبنبی بر ریزش آوار و تخریب تاکنون گزارش نشده است.

همچنین وی اعلام داشت که در حاشیه جلسه مدیریت بحران شهر تهران در مورد آمار مصدومان زلزله :

تعداد یک نفر در استان ساوه و ۴۲ نفر در استان البرز در اثر زمین لرزه به مراکز درمانی مراجعه کرده اند، در تمامی موارد علت مصدومیت در حین فرار از حادثه گزارش شده است. لذا خواهشمند هستیم که مردم آرامش خود را در مواقع اضطرار حفظ نمایند.

اما نگرانی هایی که برای رخ دادن زمین لرزه بزرگتر در تهران وجود دارد

علی مرادی رئیس مرکز لرزه نگاری کشور اذعان داشت : احتمال فعال شدن گسل اشتهارد پس از ۸۰۰ سال وجود دارد و هموطنان عزیز سعی در رعایت نکات ایمنی حتی الامکان بنمایند. همچنین وی اعلام کرد که ما تعداد چندین پس لرزه را داشته ایم که هم اکنون مشخص نشده است که زمین لرزه اصلی به وقوع پیوسته است یا خیر؛

ترافیک تهران بعد از زمین لرزه 20 آذر

چند نکته ایمنی در حین وقوع زمین لرزه

  1. از پنجره ها و کمدهای بلند که بدون بست های محکم هستند و احتمال سقوط آنها وجود دارد دوری کنید.
  2. هنگام بروز در زیر میز ناهار خوری یا میز تحریر و یا تخت خواب پناه بگیرید و چنانچه در اثر زلزله حرکت کردند پایه های آنها را با دستانتان محکم بگیرید.
  3. در کنار کنج دیوارها پناه بگیرید و سر خود را با بازوان خود بگیرید و حرکت کنید.
  4. نکاتی که بایستی در زمان زلزله رعایت کنیم:
  5. حداقل یک چراغ در منزل روشن نگه دارید.
  6. درب های اتاق ها و درب اصلی منزل را حتی الامکان قفل نکنید.
  7. پوشیدن لباس گرم و لباسهایی که بتوان در بیرون منزل پوشید.
  8. داروهای مورد استفاده را در جا مشخص قرار دهید.
  9. گوشی موبایلتان را کاملا شارژ نمایید.
  10. زیورآلات و اشیا قیمتی را در کیفی کوچک و قابل حمل سریع در نزدیکیتان قرار دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code