حمله‌ی زیکا به گردشگری پورتوریکو

 زیکا به گردشگری پورتوریکو آسیب رسانده است

هنگامی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در ۲۹ جولای گزارشات خود را در مورد وضعیت عفونت به ویروس زیکا در پورتوریکو را منتشر کرد، مندرجات آن حاوی خبر خوبی برای ساکنان جزیره و صنعت گردشگری آن نبود. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه از تاثیر این ویروس به روی گردشگری پورتوریکو بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
۱۲ روش نتیجه‌بخش برای بیمار شدن در سفر!
راه‌های مقابله با بیماری حرکت در سفر
ویروس زیکا

در طول مدتی که از کشف ویروس زیکا در پورتوریکو گذشته ‌است، عفونت‌های ناشی از آن با وجود افزایش اندک در هر ماه، افزایش موارد جدید تقریبا سیر ثابتی داشته ‌است، این روند در آوریل تغییر یافت. از آن تاریخ به بعد، هفته به هفته تعداد موارد جدید گزارش شده ابتلا به زیکا افزایش داشته ‌است. در ماه فوریه، تعداد موارد ابتلایی تأیید شده و احتمالی زیکا ۲۹۱ مورد اعلام شد. تا ماه ژوئن، این تعداد در حدود هشت برابر، یعنی به ۲۶۱۲ مورد رسید. تا هفتم جولای، ۵۵۸۲ مورد ابتلا به ویروس زیکا در پورتیکو گزارش شد که در میان آن‌ها ۶۷۲ خانم باردار نیز وجود دارند. بین ماه‌های فوریه و ژوئن، تعداد زنان حامله‌ای که آزمون ابتلایشان مثبت اعلام شد، ۶ برابر افزایش یافته است.
کمپین پیشگیری دولت پورتوریکو، که بیشتر بر روی کنترل پشه‌های ناقل و آموزش اهالی در مورد چگونگی حفاظت از خود در برابر گزیدگی متمرکز است، به نظر می‌رسد کارایی چندانی نداشته ‌است. با نگاهی به روند همه‌گیری قبلی در این جزیره، در گزارش CDC آمده‌است که «همه‌گیری ویروس زیکا، نشانه‌ای مبتنی بر کاهش از خود نشان نداده‌است». پورتوریکو تنها ناحیه‌ای نیست که با مشکل انتشار زیکا دست و پنجه نرم می‌کند CDC هشدارهای مسافرتی برای ۲۵ کشور حوزه دریای کارائیب، ۱۲ کشور در آمریکای جنوبی و نیز مکزیک و سایر نواحی، صادر کرده‌ است. در حقیقت، در حرکتی غیرقابل پیش‌بینی در هفته پیش، این نهاد به زنان باردار توصیه کرد تا از محله واینوود در میامی فلوریدا دوری کنند، زیرا که در این محله اولین مورد انتقال ویروس زیکا در خاک اصلی ایالات متحده شناسایی شد. رهگیری و محدود کردن زیکا برای مقامات بهداشت عمومی کاری دشوار است، زیرا که برخلاف عفونت ویروس زیکا در زنان باردار، که به‌صورت میکروسفالی (کوچک شدن سر) در هنگام تولد نوزاد دیده می شود، اکثر افراد که به این بیماری مبتلا می‌شوند، هیچ نوع علائمی از خود بروز نمی‌دهند. از هر پنج بیمار مبتلا به زیکا، چهار نفر علائمی از خود بروز نداده و بین کسانی که تظاهر بالینی دارند، علائمی خفیف به صورت تب، التهاب، درد مفصلی ثبت می‌شود.
امیلی تات مارتین، پروفسور اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان، هفته گذشته بعد از خواندن گزارش CDC مبنی بر وجود ۵۵۸۲ مورد ویروس زیکا در پورتوریکو گفت: به احتمال زیاد در این آمار موارد بدون علائم بالینی درج نشده‌اند. مشکل دیگر، مبارزه با پشه آئدس آجیپتی، که ناقل بیماری و در کنار دیگر ویروس‌ها مانند چیکونگونیا و دنگ است. این پشه‌ها معمولا در آب‌های راکد رشد و نمو پیدا کرده‌اند و همچنین شواهد حاکی از آن است که در برابر برخی از اسپری‌هایی که برای ریشه‌کن کردن آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، مقاومت پیدا کرده‌اند. در پورتوریکو، جایی که فصل پر باران تابستان و در نتیجه آب‌های جمع شده در نقاط زیادی را دارد، مبارزه با آئدس آجیپتی مشکل‌تر است. مارتین می‌گوید که اداره بهداشت فلوریدا برای خلاصی از آب‌های راکد، باید پیمایشی را در منطقه انجام دهد: «حتی باید به یک لیوان با چند جرعه آب هم مشکوک بود».
چالش نهایی، اقناع کردن مردم محلی و توریست‌ها برای اینکه تهدید زیکا را جدی بگیرند و با استفاده از کرم‌های ضد گزیدگی و پوشیدن لباس‌های آستین دار و پوشیده، از خود در برابر گزیدگی پشه‌ها محافظت کنند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد