همکاری سرمایه گذاران خارجی و تشریح شیوه ‌تامین مالی در ایران

گردشگری

برای رفع ابهام های موجود قوانین سرمایه گذاری و شیوه های تأمین مالی در ایران برای سرمایه گذاران خارجی توضیح و تشریح داده شد تا آن ها نیز هر چه سریع تر وارد عمل شوند.

«علی‌اصغر شالبافیان»، نماینده سازمان تامین اجتماعی در ادامه بهره برداری از طرح ۱۰۰ هتل، ۱۰۰ کسب و کار در همایش بین ‌المللی سرمایه‌ گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی، می گوید: طبق اسناد بالادستی، دولت در برنامه ششم متمرکز بر توسعه بیشتر تقویت اصالت هتل ‌های ۴ و ۵ ستاره است. اگر بند ۵۰ سیاست های کلی نظام در برنامه ششم توسعه نیز تحقق یابد، ما به ۷۷۰ هتل دیگر نیازمندیم، در صورتی که طبق ملاحظات کشور       ما قادر هستیم نهایت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هتل بسازیم.

در ادامه این همایش که از روز یکشنبه – ۱۱ مهرماه – با حضور نمایندگان ۱۷ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی آغاز شده، سه پنل تخصصی با موضوع های «معرفی فرصت ‌های سرمایه ‌گذاری در صنعت گردشگری»، «قوانین و مقررات، مشوق ‌ها و شیوه های تامین مالی در صنعت گردشگری» و «ارزیابی و بررسی شرکت ‌های هتل‌ ساز، صاحبان هتل‌ ها و واسطه‌ های مدیریتی از بازار گردشگری ایران» برگزار شد که سیدحسن قدمگاهی – مدیرکل سرمایه‌ گذاری در مناطق نمونه گردشگری سازمان تامین اجتماعی – در این بخش به معرفی برخی از پروژه ‌های بزرگ سرمایه‌ گذاری سازمان تامین اجتماعی در صنعت گردشگری برای جذب همکاری سرمایه‌ گذار خارجی پرداخت.

این پروژه ‌ها مختص شهرهای تهران، اصفهان، کاشان، مشهد، شیراز، اراک، یزد، همدان، بندرعباس و مازندران بوده است.

محمدرضا پوینده، مدیر عامل صندوق احیا و بهره ‌برداری از بناهای تاریخی پس از تشریح جزئی بافتِ تاریخی ایران و آثاری که در یونسکو به ثبت رسیده اند، برخی بناهای تاریخی که امکان سرمایه‌ گذاری دارند را معرفی کرد.

حسن قالیباف، مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران نیز با اشاره به ورود هتل زنجیره ‌ای هما به بورس می گوید: تا به حال صنعت هتلداری ایران وارد بورس نشده بود، پس آنها از بازار سرمایه هزینه ای دریافت نمی کردند، درحالی که اکثر هتل‌ های زنجیره ‌ای بین ‌المللی در بورس حضور فعالی دارند، مثلا ارزش سهام هتل هیلتون در بورس نیویورک چندین میلیون دلار است.

قالیباف می گوید: موضوع بورس فقط بدست آوردن سرمایه نیست، بلکه جلب اعتماد نیز هست. اغلب در قراردادهای بین ‌المللی حساب دیگری روی شرکت ‌هایی که در بورس فعالیت دارند، باز می‌ کنند.

او سپس برای سرمایه‌ گذاران خارجی، وضعیت بورس اوراق بهادار ایران را تشریح کرد.

محم علی سهمانی، مدیرعامل بانک رفاه و نماینده بازار پول ایران نیز نحوه استفاده از تسهیلات بانکی و شیوه های تامین مالی نوین و معمول در ایران را شرح داد.

«جشید حمزه ‌زاده»، رییس جامعه هتلداران ایران نیز با اشاره به قوانین موجود در ایران جهت حمایت از سرمایه‌ گذاران هتل، به سوال های احتمالی درباره شیوه تأمین زمین، پرداخت هزینه‌ های جاری و مالیات‌ ها، با استناد به قوانین حاضر، پاسخ داد.

وی می گوید: هتل ‌ها نیز مانند دفاتر خدمات مسافرتی به واسطه ارزآوری باید شامل جوایز صادراتی در بخش صادرات غیر نفتی شوند و یقینا دست یابی به این مطالبه بررسی می‌ شود.

این هتلدار سپس به برخوردهای سلیقه‌ ای برخی شهرداران با صاحبان هتل ‌ها اشاره کرد و گفت: در ایران شهردار هر شهر مستقل است و شهرداری ‌ها هنوز ساختار سنتی دارند، برای همین تا به حال شاهد دریافت عوارض ‌های متفاوتی از سمت آنها بوده‌ایم، هرچند جدیدا حمایت ‌هایی می‌ شود و بعضی از شهرداران مثل تبریز، گرگان، کرمان، قم، سمنان، اصفهان و اردبیل هتل‌ ها، عوارض ساخت هتل را کامالا  رایگان کرده‌ اند.

حمزه‌زاده می گوید: برخی شهرداران نیز پروژه‌ های مشارکتی را با بخش خصوصی تعریف کرده‌اند. مثل تبریز که برای ساخت ۱۰ هتل ۴ و ۵ ستاره جانمایی کرده و به دنبال مشارکت است.

در ادامه این پنل، شرکت ‌ها و سرمایه‌ گذاران خارجی که از کشورهای فرانسه، هلند، آلمان، آفریقای جنوبی، ایتالیا، سنگاپور، ترکیه و پرتغال بودند، به معرفی خصوصیات و پروژه ‌هایی که تا به حال در سایر کشورها به اجرا درآوره اند، پرداختند و برخی از آنها حتی برای شروع  هر چه سریع تر کار در ایران و ایجاد دفتر نمایندگی در تهران، اعلام آمادگی کردند.

شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری هم که از قبل تجربه کار در ایران را داشتند با معرفی پروژه‌ های خود و ظرفیت بازار ایران، سایر سرمایه‌ گذاران برای ورود به این بازار جذاب را دعوت کردند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد