وفور جاذبه های دیدنی در قطار گردشگری شمال

قطار گردشگری شمال و بررسی جزئیات این مسیر

مسیر ۳۷۰ کیلومتری راه آهن تهران – شمال، از گرمسار آغاز و تا گلوگاه ادامه دارد و از سال ۱۳۱۶ شروع به فعالیت کرد که از شبکه های ریلی قدیمی در کشور محسوب می گردد، همین امر موجب تبدیل آن به بخشی از تاریخ راه آهن کشور شده است. شاهکار مهندسی سازه را می توان در پل های فوق العاده زیبای ورسک ، اوریم و کلانتری مشاهده کرد و همچنین خانه های باقی مانده آن زمان که کارگران و عوامل خارجی سازنده مسیر در آن ها اسکان داشتند و ساختمان های ۲۲ ایستگاه راه آهن شمال که هنوز بافت سنتی خود را حفظ کرده است، همه و همه از جاذبه های این مسیر به شمار می رود. عبور قطار از کوه های زیبا، جنگل های مازندران و تونل ها و پل های متصل به هم بخشی از جاذبه های گردشگری این منطقه را تشکیل داده که هر مسافری از تجربه آن مشعوف خواهد شد. در ادامه مراه الی گشت باشید تا در خصوص جاذبه های گردشگری و قطار گردشگری شمال را مرور کنیم.

قطار گردشگری شمال

جایگاه پل ورسک در جهان

مطالب مرتبط :
۱۰ منطقه خنک برای سفرهای یک روزه اطراف تهران
بهترین مناطق شمال برای مسافرت
درخت سرخدار، میراث کهن جنگل های شمال ایران

این پل یک یاز بزرگترین پل‌ های راه‌ آهن در سراسر کشور است که در شهرستان سواد کوه مازندران و در ارتفاعات روستای ورسک واقع شده است. این که در آن زمان و با امکانات محدود، این پل با ارتفاع ۱۱۰ متری از ته دره ساخته شد را می توان از آن به عنوان شاهکارهای مهندسی راه آهن کشور یاد کرد .شرکت کامپساکس که دانمارکی بود سازنده این پل با ضمانت ۷۰ ساله آن را بنا کرد که توسط چرچیل که در آن زمان یعنی جنگ جهانی دوم نخست وزیر انگلیس بود، پل پیروزی لقب گرفت. در مهرماه ۱۳۵۶ با شماره ۱۵۳۴ درفهرست آثار ملی به ثبت رسید و در کتاب رکوردهای گینس، در قسمت پل‌ های با ارتفاع بیش از ۶۱ متر به ثبت رسید .

پل ورسک

تونل ۵۵ گدوک

یکی از طولانی ترین تونل های این مسیر به طول ۳ کیلومتر تونل ۵۵ گدوک نام دارد که هم از بعد طولانی بودن و هم دقت در ساخت آن را از سایر تونل ها متمایز ساخته است. از دیگر ویژگی های آن بدون کوچکترین انحنا است که وقتی شما در آن قرار می گیرید می توانید ابتدا و انتهای آن را ببینید.

مسیر ریلی تهران شمال

سه خط طلایی

در بخشی از این مسیر پر پیچ و خم قطار گردشگری شمال، ریل راه آهن شبیه به ماری سه بار دور کوه می پیچد تا در مسیر اصلی و همسطح خود قرار بگیرد. که مردم محلی آن را سه خط طلایی نام نهادند که در حد فاصل ایستگاه گدوک تا ورسک قرار گرفته است، مسیری که قطار با با یک مسیر ۲ کیلومتری وارد دشت سرسبز مازندران می شود به گونه ای که تشخیص آنکه آیا قطار در حال ورود و یا خروج از مازندران است بسیار سخت است.

قطار گردشگری شمال - سه خط طلایی

شوراب

روستای شورآب در شهرستان سواد کوه که خانه های اهالی آن در دل کوه ساخته شده که در مسیر قطار گردشگری شمال از این منطقه چشم اندازی زیبا از مجموعه بسیاری از این خانه ها ساخته است و برای ساکنین این روستا نیز مشاهده قطار جذاب است. در واقع یکی دیگر از دلایل اهمیت این روستا در این مسیر وجود تعدادی از خانه های کارگران و عوامل خارجی ساخت این مسیراست که در این روستا به یادگار مانده است .جالب است بدانید که  ابزارهای کار ساخت راه آهن نیز که در آن زمان استفاده می کردند شامل بیل ، کلنگ و دیگر ملزومات در انبارهای شرکت راه آهن در شوراب قرار گرفته که دیدنش خالی از لطف نخواهد بود.

شوراب

قطار گردشگری شمال

به نقل از ایرنا و به گفته مدیر کل راه آهن شمال، یوسف گران پاشا:

از سه سال پیش برنامه قطار گردشگری شمال در این شرکت فعالیت خود را شروع کرده است. این قطارحدود ۴۰۰ نفری، پنجشنبه و جمعه هر هفته مسافران و گردشگران علاقه مند به دیدن جاذبه های تاریخی راه آهن شمال را در خود جای می دهد. همچنین این مسیر برای استفاده گردشگران مازندرانی نیز در نظر گرفته شده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code