یونسکو باغ شاهزاده کرمان را به ۳۵ زبان زنده دنیا معرفی کرد

معرفی باغ شاهزاده کرمان به ۳۵ زبان دنیا

همواره هنر و سبک معماری ایرانی ها زبان زد عام و خاص در سراسر جهان بوده است، در میان بناها و سازه ها، باغ های ایرانی جلوه ی بیشتری دارند و با ساختار متفاوت و متمایزشان هوش و ذکاوت معماران سرزمینمان را به رخ جهانیان می کشند. باغ شاهزاده یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های دیدنی ایران است که با داشتن فضای روح نواز و امکاناتی همچون رستوران و هتل می تواند یک روز خوش را برایتان رقم بزند. خبری خوشی که درباره ی باغ شاهزاده در کرمان این روزها در خبرگزاری ها اعلام شده این است که اطلاعات این بنای ارزشمند و تاریخی به ۲۵ زبان زنده ی دنیا ترجمه شده و در سایت های معتبر نیز منتشر گردیده است، این خود می تواند برای بهبود صنعت گردشگری کشور و به خصوص استان کرمان بسیار تاثیرگذار باشد. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره معرفی باغ شاهزاده کرمان به ۳۵ زبان دنیا اطلاعات لازم را بدهیم.

باغ شاهزاده کرمان
مطالب مرتبط:
برگزاری دوازدهمین جشنواره اقوام ایرانی
احداث مجموعه فرهنگی شمس تبریزی در خوی
کشف سفالینه های دوره پیش از تاریخ در بازار تهران

غلامرضا فرخی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با توجه به تاکیدی که بر اهمیت معرفی باغ شاهزاده ماهان داشت نیز گفت: اطلاعات این بنای تاریخی از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ۳۵ زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر شده است.

وی نیز در ادامه ی این خبر نیز بیان نمود:

باغ شاهزاده ماهان کرمان در سال ۱۳۹۰ به عنوان سیزدهمین اثر ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو و در نقشه گردشگری این سازمان به ثبت رسیده است.

حفظ و نگهداری باغ شاهزاده ماهان در کرمان یکی از مهمترین آثار به جامانده در ایران به شمار می رود و اثری جهانی در استان کرمان و همینطور گردشگرپذیر بسیار حائر اهمیت است و در اولویت کاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قرار دارد.

باغ شاهزاده کرمان

فرخی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان همچنین اضافه کرد که آغاز عملیات لایروبی باغ شاهزاده ماهان آغاز شده و لایروبی حوض های این باغ با برنامه ۲ بار در سال اجرا می شود و ۲ هفته زمان می برد.

جالب است بدانید که آب باغ شاهزاده ماهان به عنوان یک اثر ثبت شده ی جهانی از قنات تیگران با سرچشمه ی ارتفاعات جوپار کرمان تامین می گردد.

باغ شاهزاده ماهان یکی از باغ های تاریخی ایران است که در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و در نزدیکی شهر کرمان و در دامنه ی کوه های تیگران جای گرفته و مربوط به پایان دوره قاجاریه می شود.

این اثر تاریخی در ۱۴ آبان سال ۱۳۵۳ جز آثار ملی ایران به ثبت رسید و سال ۲۰۱۱ در نشست سی و پنجم میراث جهانی یونسکو به همراه هشت باغ ایرانی دیگر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

باغ شاهزاده کرمان

مساحت باغ شاهزاده ی کرمان نزدیک به ۵٫۳ هکتار است و دارای دو مجموعه ی شرقی و غربی می باشد. کوشک یا همان عمارت های آن بسیار زیباست و به صورت دو اشکوب ساخته شده است و سر در آن از معماری زیبایی برخوردار است که آن را از سایر باغ های ایرانی برجسته می سازد. در باغ فواره ها یا آب فشان هایی نیز وجود دارد که در درازنای باغ قرار دارند و از زیباترین فواره های باغ های ایرانی هستند.

فواره های باغ شاهزاده کرمان بر پایه نیروی اختلاف ارتفاع کارکرد نیز دارا می باشد و طول باغ شاهزاده ی کرمان به ۴۰۷ متر و پهنای آن ۱۲۲ متر می رسد. از همین رو بزرگترین و زیباترین باغ ایرانی به شمار می رود و بیشتر ایام سال به ویژه در فصل تابستان و بهار بازدیدکنندگان پرشماری به شمار می رود.

معرفی باغ شاهزاده کرمان به 35 زبان دنیا

این باغ نیز نمونه ای از باغ تخت های ایرانی به شمار می رود و در زمینی مستطیلی شکل به مساحت ۵٫۵ هکتار نیز طراحی شده  و دارای سر در ورودی بسیار زیبا و هنرمندانه ای می باشد. بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلی یعنی سکونتگاه دائمی یا فصلی مالک که در انتهای سربالایی باغ قرار دارد. سردر خانه در ورودی باغ به صورت بنایی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال کرده و در دو طبقه بنا گردیده است.

طبقه ی بالایی این سردر دارای اتاق هایی برای زندگی و پذیرایی می باشد و سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده کرده اند و به صورت دیواری  مرکب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود نیز جای داده است. این باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه نشین و حمام نیز می باشد. در حال حاضر قسمت شاه نشین، به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می شود.

نکته حائز اهمیت این است که استان کرمان با هفت اثر جهانی، ۷۰۰ اثر ثبت ملی و هزاران جاذبه ی تاریخی و طبیعی از مقاصد مهم گردشگری داخلی و خارجی کشور محسوب می شود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد