ناامن‌ترین ابزار ارتباطی دنیای مجازی را بشناسید

اپلیکیشن

از کدام اپلیکیشن های ارتباطی باید دوری کنیم

سازمان عفو بین ‌الملل (Amnesty) در مورد حریم ‌خصوصی و امنیت سایبری پیام‌ رسان ‌ها و شبکه های ارتباطی در دنیای مجازی به نتایج جذابی رسیده‌اند که در پی آمده است.

این تحقیق بر روی ۱۱ شبکه ارتباطی و رسانه های اجتماعی محبوب دنیا شامل فیس ‌بوک، واتس ‌آپ، اسنپ ‌چت، اسکایپ، تلگرام و وایبر انجام گرفته است. رتبه بندی این اپلیکیشن‌ها بر مبنای نوع رمزنگاری و مقیاس‌ های امنیتی و همچنین رضایت کاربران از امنیت آن‌ها نسبت به دخالت‌های دولتی، بوده است.
درحالی‌که در اسنپ‌ چت (Snapchat) قابلیتی وجود دارد که پیام‌ ها و تصاویر ارسالی تنها پس از چند ثانیه به ‌طور خودکار حذف می‌شوند، در این بررسی نمره ۲۶ را از ۱۰۰ نمره به خود اختصاص داد. قابل ذکر است، پیام‌ رسان‌های بلک ‌بری با ۲۰ امتیاز و وی‌ چت (Wechat) با صفر امتیاز، در پایین ‌ترین رتبه این جدول واقع شدند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

شریف الساید (Sharif Elsayed)، مسوول تیم حقوق بشر و فناوری امنستی (سازمان عفو بین الملل) در این باره معتقد است: «اگر تصور می‌کنید خدمات پیام ‌رسان خصوصی هستند، کاملا اشتباه فکر می کنید. حقیقت این است که جامعه‌ی ما هر روز با حملات جدیدی از جانب مجرمان سایبری و جاسوسان دولتی در گیر و دار است. به‌طور خاص، جوانان بیشتر در معرض خطر هستند، زیرا تصاویر و اطلاعات خصوصی زیادی را از این طریق با یکدیگر در میان می‌گذارند.»

این گزارش براین ادعا است، اسکایپ، روش رمزنگاری ضعیفی را به کار می‌برد . برهمین اساس تنها امتیاز ۴۰ برای آن درنظر گرفته‌ شده است. امنستی این را به اثبات رسانده که این اپلیکیشن‌ها از رمزنگاری نقطه ‌به ‌نقطه (یکی از اصلی ترین انواع رمزنگاری بر روی پیام رسانها در فضای مجازی) استفاده نمی‌کنند.
این ‌درحالی است که پیام ‌رسان فیس‌بوک با کسب ۷۳ امتیاز، بالاترین رتبه ازنظر امنیتی را به دست آورده است. بستر نرم ‌افزاری فیس ‌بوک و واتس‌ آپ هم ‌اکنون بالاترین رتبه‌ امنیتی را به خود اختصاص داده‌ است.
امنستی اعلام کرد: «فیس ‌بوک، در بین ۱۱ شرکت بررسی شده بالاترین رتبه را از نظر امنیت روش رمزنگاری در مقابل تهدیدات ضد حقوق بشر و حریم‌خصوصی به دست آورده است.»

البته اپلیکیشن فیس ‌بوک تنها در حالت secret conversation خود از رمزنگاری نقطه ‌به ‌نقطه استفاده می‌کند و در حالت عادی رمزنگاری ضعیف‌تری دارد؛ گرچه واتس‌اپ، به‌طور پیش‌فرض از رمزنگاری نقطه ‌به ‌نقطه استفاده می‌کند.

همچنین، اپلیکیشن‌های iMessage و Facetime در iOS اپل نیز در این بررسی امتیاز ۶۷ را گرفته اند. به تلگرام نیز امتیاز ۶۷ داده شده است.

 

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد