برپایی نمایشگاه “امپراطوری گل های سرخ” در کاخ گلستان

نمایشگاه امپراطوری گل های سرخ در مجموعه کاخ گلستان

فروردین ماه امسال، نمایشگاهی بزرگ از آثار مطرح دوره قاجار به نام نمایشگاه امپراطوری گل های سرخ در موزه لوور لانس فرانسه برپا شده بود. از این نمایشگاه که به مدت سه ماه در این کشور ادامه داشت، حدود ۱۹۰ هزار پاریسی و گردشگر دیگر دیدن کردند. حال، خبر رسیده است که این نمایشگاه این بار در کشور خودمان و در مجموعه میراث جهانی کاخ موزه گلستان برپا شده است. علاقه مندان می توانند تا تاریخ ۲۷ شهریور ماه برای دیدن این آثار به مجموعه کاخ گلستان مراجعه کنند. در ادامه این خبر با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

نمایشگاه امپراطوری گل های سرخ
مطالب مرتبط:
بازدید ویدیویی از کاخ گلستان تهران
نمایشگاهی از آثار تاریخی – فرهنگی هلند در تهران برپا می شود
۹ جاذبه گردشگری تهران که شاید از وجودشان بی خبر باشید!

به نقل از خبرگزاری ایسنا، شاهکارهایی از عصر قاجار که پیش از این به مدت سه ماه در یکی از بهترین موزه های کشور فرانسه به نام موزه لوور لانس در معرض نمایش به عموم قرار داشتند، برای مدت یک هفته در تهران دوباره به نمایش درآمدند. در این نمایشگاه ۱۹ اثر منتخب از عصر قاجار که بیشترشان آلبوم های قاجاری و اسناد هستند، به نمایش گذاشته شده اند. نمایشگاه امپراطوری گل های سرخ از تاریخ ۲۱ تا ۲۷ شهریور در موزه مردم شناسی مجموعه کاخ گلستان، پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان تهرانی است.

از جمله آثاری که در این نمایشگاه قاجاری به نمایش درآمده اند، می توان به “تاج آقا محمد خان قاجار از جنس مس و تزئینات مینا کاری”، “ادعیه منتخبی از صحیفه سجادیه به نام مرقع ناخنی”، “آبرنگ مرقع شکارگاه ناصری شامل تصاویر شکارهای ناصر الدین شاه اثر صنیع الملک و بهرام اصفهانی”، “مرقع خط استاد اسدالله شیرازی به خط نستعلیق از ۱۲۵۴ قمری”، “مرقع اشعار خط ناصرالدین شاه قاجار”، “قرآن ام سلمه به خط دختر فتحعلیشاه قاجار”، “دوربین عکاسی ناصر الدین شاه” و “سه تابلوی صف سلام فتحعلیشاه” اشاره کرد.

آثار قاجاری در کاخ گلستان

همانطور که گفتیم نمایشگاه امپراطوری گل های سرخ  از هشتم فرودین ماه به مدت سه ماه در موزه لوور لانس فرانسه میزبان علاقه مندان به فرهنگ و هنر ناب ایرانی بود. برگزاری این نمایشگاه در فرانسه، با توافق رئیس جمهورهای دو کشور و به منظور توسعه تعاملات فرهنگی و اجتماعی بین ایران و فرانسه صورت گرفته بود. علاوه بر تبادلات فرهنگی و بین موزه ای بین این دو کشور، تفاهم نامه هایی هم در زمینه های گردشگری و صنایع دستی به امضای مسئولین دو کشور رسید. پس از بازدید گسترده مردم فرانسه و سایر گردشگران از این موزه، مسئولین میراث فرهنگی کشورمان تصمیم گرفتند تا آثار موجود در آن را برای مردم خودمان هم به نمایش بگذارند.

بدین منظور مجموعه کاخ گلستان، که خود یکی از مهم ترین آثار برجای مانده از دوران قاجار است، انتخاب شد. کاخ گلستان نمونه ای منحصر به فرد از آثار معماری دوران صفویه و قاجار است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایران زمین، به خصوص هنر دوره قاجار می توانند برای بازدید از نمایشگاه امپراطوری گل های سرخ همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۷ به موزه مردم شناسی این مجموعه تاریخی مراجعه کنند.

کشف رازآلود ۲ خمره ی سفالی تاریخی در شهر ری!
کشف رازآلود ۲ خمره ی سفالی تاریخی در شهر ری!
خانه پدری فروغ فرخزاد در آستانه ثبت ملی
خانه پدری فروغ فرخزاد در آستانه ثبت ملی
آشنایی با مکان های مذهبی تهران، گشتی معنوی در پایتخت
آشنایی با مکان های مذهبی تهران، گشتی معنوی در پایتخت
پیست دیزین، مکانی برای بهترین تفریحات برفی
پیست دیزین، مکانی برای بهترین تفریحات برفی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code