واقعیت های جالب کمپانی ال جی

ال جی

شرکت کره‌ای ال جی که در این کشور به عنوان پیشتاز تولید لوازم خانگی شناخته شده است. به طوریکه اولین رادیو، اولین یخچال، تلویزیون و اولین دستگاه تهویه مطبوع در کره توسط این شرکت تولید شد. همچنین ال جی در سال ۱۹۶۸ در نیویورک اولین شعبه خارجی خود را بنا کرد که تا امروز به تمامی کشورهای جهان رسیده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
هوشمندی به رختخواب هم رسید!
یک پروتز به کمک حافظه می آید!

البته درست است که در حال حاضر، سامسونگ مشهورترین شرکت در کره‌ جنوبی است، اما همواره رقیب سرسخت دیگری چون ال‌جی به دنبال آن بوده است. هر دو کمپانی کره‌ای نه‌تنها در کشور خود بلکه در سطح دنیا به رقابت می‌پردازند و سطح کاری آن‌ها به بخش‌های مختلف توسعه داده شده است.

در ادامه قصد دارید ۵ واقعیت در مورد ال‌جی برای شما بازگو کنیم که شاید تا امروز از آنها آگاهی نداشتید.

  • مقر اصلی ال‌ جی الکترونیکس؛  فرانکفورت آلمان

همانند دیگر غول‌های بین‌المللی، ال‌جی نیز تصمیم گرفته است مقری در اروپا داشته باشد. در ابتدا این مقر در لندن بود، ولی بعدها ال‌جی تصمیم گرفت آن را به فرانکفورت انتقال دهد. چندین نظریه برای این تصمیم وجود دارد، اما خروج از اتحادیه اروپا یکی از این نظریه‌ها نیست. گفته می‌شود دیگر غول‌های دنیای فناوری چون فیس ‌بوک و سامسونگ در حال بررسی تغییر مقر خود به جایی خارج از انگلستان هستند.

اما چرا ال ‌جی فرانکفورت را برگزید؟ یکی از دلایل کاملا واضح است؛ چرا که به گفته‌ الیور گرومان، نایب ‌رئیس ال ‌جی الکترونیکس، آلمان از نظر استراتژیکی خیلی بهتر از انگلستان است. از طرف دیگر با توجه به حضور ال‌ جی در بخش خودرو و تولید قطعات مختلف، حضور در بخشی که به صنعت خودروسازی شهرت دارد، می‌تواند برای غول کره‌ای بهتر باشد. با این وجود نباید صنایع خورشیدی و خودروهای الکترونیکی را نادیده گرفت.

  • ال‌جی در وضعیت خوبی نیست!

بازار گوشی‌های هوشمند در شرایط فعلی بازیگران زیادی به خود دیده و کمپانی‌های چینی، فضا را برای غول‌های کره‌ای چون سامسونگ و ال‌جی تنگ کرده‌اند؛ سامسونگ به دلیل مشکل گلکسی نوت ۷ و از دست رفتن فرصت‌های زیاد مورد انتقاد قرار گرفت و ال‌جی موبایل نیز اوضاع بهتری ندارد. این شرایط زمانی بدتر می‌شود که بدانیم هیچ اتفاق جدی یا نکته‌ خاصی پیرامون محصولات ال‌جی نیفتاده است.

مدت‌ها است که ال‌جی موبایل علائمی از نگرانی و نارضایتی کاربران احساس می‌کند. نتایج جدید بدون ‌شک نسبت به گذشته بدتر شده‌اند؛ به‌عنوان مثال می‌توان به درآمد فروش ۱۹.۹ میلیارد دلاری اشاره کرد که نسبت به دوره‌ زمانی مشابه در سال ۲۰۱۵، حدود ۲۳ درصد کاهش دارد. بدتر این است که میزان فروش محصولات ال ‌جی در کره جنوبی ۴۱ درصد دچار افت شده است. با اینکه ال ‌جی جی ۵ گوشی متمایزی بود ولی هیچ‌گاه نتوانست یاریگر جدی تجارت ال‌جی باشد.

  • نام ال‌ جی بازتاب تاریخچه‌ تجارت این کمپانی

نیازی نیست بگوییم که LG یک نام مخفف است. اما واقعا ال‌جی به چه معنا است؟ خود این نام به ‌تنهایی انعکاس‌ دهنده‌ی تاریخچه‌یفعالیت این برند است. در سال ۱۹۴۷، ال ‌جی به‌عنوان شعبه‌ای از محصولات شیمیایی صنعتی تأسیس شد که به ‌ویژه در زمینه‌ تولید محصولات خانگی چون Lak-Hui (با تلفظ لاکی) فعالیت می‌کرد.

در سال ۱۹۵۸، زیرمجموعه‌ دیگری به نام Goldstar فعالیتش را آغاز کرد که به‌صورت تخصصی به تولید محصولات الکترونیکی مشغول شد. در واقع LG Electronics ادامه‌ دهنده‌ راهی است که گلداستار در آن زمان بنا کرد.

در سال ۱۹۵۵، دو کمپانی Lucky و Goldstar با یکدیگر ادغام شده و ازآنجایی‌که این نام طولانی بود، تصمیم گرفته شد نام این برند به ‌صورت مخفف باشد. LG Cable در سال ۱۹۶۹ میلادی همان Goldstar Cable بود که رسما در سال ۱۹۹۵ به LG Cable تغییر نام پیدا کرد و با اینکه هنوز با این نام فعالیت می‌کند ولی از گروه ال‌ جی خارج شده است.

ضمن اینکه LG با شعار Life is Good فعالیت می‌کند که به‌نوعی نام مخفف ال ‌جی را با شعار «زندگی خوب است» قابل توجیه کرده است.

  • چیرگی کره‌ جنوبی بر بازار تلویزیون اما ال‌ جی در جایگاه دوم

برندهای مختلفی بازار تلویزیون دنیا را در اختیار دارند و بی‌ شک سامسونگ و ال‌جی در رهبری بازار نقش بسزایی برعهده دارند. در سال ۲۰۱۵، سامسونگ ۲۱ درصد از سهم بازار تلویزیون را در اختیار داشت و سهم ال‌جی ۱۲.۶ درصد بود. اختلاف این دو غول کره‌ای کاملا مشخص است و سونی با ۶.۵ درصد از سهم بازار پشت سر رقبای کره ‌ای خود قرار دارد.

البته این آمار و ارقام خیلی قابل توجه نیست. چرا که می‌دانیم سامسونگ به سطحی بازگشته که سال ۲۰۱۳ در آن قرار داشت و وضعیت ال ‌جی نیز حتی بدتر است. خیلی نمی‌توان منتظر اتفاق خوبی برای ال‌جی نشست. با اینکه در سال ۲۰۱۶ اوضاع کمی بهتر شده است اما رقبای چینی و ژاپنی مانند سونی، پاناسونیک، توشیبا و… نیز قصد دارند جایگاه خود را ارتقا دهند.

واقعیت این است که ال‌ جی حال خوبی ندارد و نمی‌تواند گوشی‌های هوشمند و تلویزیون را در دستان خود داشته باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد