X
  دسته بندی: اخبار

پاسپورت امارات قوی ترین پاسپورت جهان شناخته شد!

کسب رتبه اول پاسپورت امارات

پاسپورت و گذرنامه امارات با پیشی گرفتن از کشورهای سنگاپور و آلمان به عنوان قوی ترین و معتبرترین پاسپورت شناخته شد. وبسایت پاسپورت ایندکس (Passport Index) به رده بندی اعتبار پاسپورت های کشورهای دنیا می پردازد و در جدیدترین رده بندی کشور امارات در صدر قوی ترین پاسپورت های جهان قرار گرفته است. شهروندان اماراتی با در دست داشتن پاسپورت امارات می توانند به ۱۶۷ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

قوی ترین پاسپورت جهان

مطالب مرتبط:
پاسپورت های معتبر جهان در سال ۲۰۱۶
معتبرترین پاسپورت های دنیا را در سایت Passport Index بشناسید
راهنمای سفر به دبی

بر اساس جدیدترین آمار وبسایت پاسپورت ایندکس، شهروندان این کشور با پاسپورت امارات می توانند بدون نیاز به ویزا به ۱۱۳ کشور سفر کنند و در مورد ۵۴ کشور دیگر هم به محض ورود ویزایشان را دریافت کنند. به این ترتیب بدون نیاز به درخواست برای ویزا و روادید از قبل از سفر، اماراتی می توانند به ۱۶۷ کشور سفر کنند. این کشور عربی که با فروش نفت و گاز به ثروت زیادی دست پیدا کرده است پیش از این در رتبه سوم قرار داشت و کشورهای سنگاپور و آلمان بالاتر از او قرار گرفته بودند. با این حال، امارات توانست با افزودن ۴ کشور دیگر به لیست کشورهای بدون ویزا در ۱ دسامبر به صدر فهرست قوی ترین پاسپورت های جهان راه پیدا کرد. شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی در حساب توییتری شخصی اش این خبر را منتشر کرد و گفت: «به امارات متحده عربی و مردمش و همین طور وزارت امور خارجه این خبر را تبریک می گویم.»

شیخ عبدالله، وزیر امور خارجه امارات این دستاورد را «بازتابی از حاکمیت صحیح و برحق شیخ زاید، بنیان گذار امارات متحده عربی دانست.» به گفته وی، کسب عنوان قوی ترین پاسپورت جهان نشان می دهد که چطور با سیاست های صحیح و مثبت می توان به اعتبار در سطح جهانی دست پیدا کرد. اعتبار پاسپورت امارات نشان دهنده اعتماد به نفس و مشارکت این کشور در سطح جهانی است. جالب است بدانید که وزارت امور خارجه امارات طبق برنامه ریزی هایش در نظر داشت تا سال ۲۰۲۱ کشور امارات را به یکی از معتبرترین کشورها و پاسپورت امارات را به یکی از  ۵ پاسپورت معتبر دنیا تبدیل کند. اما توانست ۳ سال زودتر به این هدف دست پیدا کند و به قوی ترین پاسپورت جهان تبدیل شود.

پاسپورت امارات در دسامبر سال ۲۰۱۶ در رده ۲۷ معتبرترین پاسپورت های جهان قرار داشت و تا پایان اکتبر توانسته بود خود را به رتبه چهارم برساند. اما هم اکنون پاسپورت امارات به قوی ترین پاسپورت جهان تبدیل شده است.

رده بندی پاسپورت های جهان

همان طور که گفتیم این داده ها برگرفته از اطلاعات وبسایت پاسپورت ایندکس است. وبسایت پاسپورت ایندکس توسط آرتون کپیتال (Arton Capital)، شرکت خدمات مالی در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شده است و به رده بندی و مقایسه پاسپورت های جهان می پردازد. رده بندی پاسپورت های کشورهای مختلف دنیا بر اساس آزادی حرکت و سفر بدون ویزا برای دارندگان پاسپورت یک کشور انجام می شود. این سایت علاوه بر امتیازبندی پاسپورت کشورها بر اساس اعتبار، این امکان را به کاربران می دهد که بر اساس فیلترهای دیگر مثل منطقه و … هم کشورها را دسته بندی کند.

وبسایت پاسپورت ایندکس در رده بندی اش ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد را در ۶ قاره جهان در نظر گرفته و کشورهایی مثل جیزه نورفولک (استرالیا)، پولینیزیا فرانسوی، ویرجین آیلند بریتانیا و … را هم در این رده بندی لحاظ کرده است. روال کار این وبسایت برای انتخاب قوی ترین پاسپورت های جهان به شرح زیر است:

 • امتیاز سفر بدون ویزا: سایت ایندکس ابتدا کشورها را بر اساس امکان سفر شهروندان هر کشور بدون نیاز به هرگونه ویزا و روادید بررسی می کند.به این معنا که دارندگان یک پاسپورت خاص با در دست داشتن این پاسپورت و بدون نیاز به ویزا به چند کشور دنیا می توانند سفر کنند. کشوری که بالاترین امتیاز بدون ویزا را داشته باشد به عنوان قوی ترین پاسپورت انتخاب می شود. همان طور که دیدیم پاسپورت امارات توانست با پیشی گرفتن از رقیبان در صدر این فهرست قرار بگیرد.
 • امتیاز پذیرش مسافر: سایت پاسپورت ایندکس پس از آن کشورها را بر اساس پذیرش مسافران خارجی بررسی می کند. کشوری که به کشورهای بیشتری اجازه می دهد بدون نیاز به ویزا به کشورش سفر کنند به عنوان پذیرنده ترین کشور انتخاب می شود و این امتیاز را لحاظ می کند. صد البته که کشوری که به پاسپورت های دیگر کشورها اجازه می دهد بدون ویزا وارد کشورش شوند لزوما خودش هم پاسپورت قدرتمندی ندارد. در آخرین رده بندی، حدود ۲۰ کشور با پذیرش شهروندان ۱۹۸ کشور دنیا بدون ویزا در بالای این لیست قرار گرفته اند.

این وبسایت به صورت آنلاین و لحظه ای داده ها و اطلاعات را ارزیابی می کند و با توجه به توافقات جدید بین کشورها مرتب در حال تغییر و به روزرسانی است. به طور کلی، همیشه ۱۰ کشوری که دارای قوی ترین پاسپورت ها هستند همیشه در قاره اروپا قرار داشتند و تنها سنگاپور به عنوان نماینده آسیایی در این لیست حضور داشت. با این حال، کشور امارات متحده عربی این معادلات را به هم زده است و نه تنها خود را به چند کشور قوی تبدیل کرده، بلکه پاسپورت امارات به قوی ترین پاسپورت دنیا تبدیل شده است. به این ترتیب، در سال ۲۰۱۷ کشور امارت در راستای برنامه طولانی مدت این کشور به جمع پاسپورت های معتبر تبدیل شد و قرار بود تا سال ۲۰۲۱ به جمع ۵ کشور برتر دنیا تبدیل شود. اما در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ پاسپورت امارات توانست خیلی زودتر از برنامه ریزی ها و پیش بینی ها به رتبه ۴ دست پیدا کند و در حال حاضر هم این کشور به عنوان قوی ترین دارنده پاسپورت در جهان شناخته می شود.

ده پاسپورت قوی و معتبر دنیا

 1. امارات متحده عربی
 2. سنگاپور
 3. آلمان
 4. دانمارک
 5. سوئد
 6. فنلاند
 7. لوگزامبورگ
 8. فرانسه
 9. ایتالیا
 10. هلند

بر اساس وبسایت پاسپورت ایندکس، پاسپورت های سنگاپور و آلمان به شهروندانشان اجازه می دهند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۶۶ کشور سفر کنند و پس از آن کشورهای ایالات متحده و کره جنوبی با ۱۶۵ کشور در رده های بعدی قرار می گیرند. انگلیس در رتبه ۲۱ این لیست قرار می گیرد و شهروندان این کشور بدون ویزا به ۱۱۹ کشور می توانند سفر کنند و برای سفر به ۴۵ کشور دیگر هم در بدو ورود می توانند ویزا و اجازه ورود بگیرند. در ته لیست قوی ترین کشورهای جهان هم افغانستان قرار دارد که شهروندانش تنها به ۲۹ کشور می توانند بدون ویزا سفر کنند. طبق این رده بندی، ایران در رتبه ۸۸ قرار گرفته و شهروندان ایرانی می توانند بدون نیاز به ویزا به ۴۲ کشور سفر کنند.

منبع: passportindex.org