ژئوپارک قشم جهانی شد

ژئو پارک قشم بعد از یک کارت قرمز با قدرت برگشت.

پانزدهم اردیبهشت، در دویست و یکمین نشست ژئوپارک‌های یونسکو که در فرانسه برگزار شد، ژئوپارک قشم درخشید و جهانی شد.
به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم مرتضی شیخ زاده مدیرکل روابط عمومی منطقه آزاد قشم گفت: نشست ده روزه شورای ژئوپارک‌های جهان در فرانسه برگزار شد و در آخرین روز این نشست یعنی پانزدهم اردیبهشت، سازمان یونسکو با ارسال تاییدیه کتبی آن به این سازمان، جهانی شدن ژئوپارک قشم را قطعی کرد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

ژئوپارک قشم
مطالب مرتبط:
صعود ۲۱ پله ای ایران در جدول جهانی گردشگری
دریاچه ارومیه تا هفت سال دیگر زنده می شود

شیخ‌زاده ادامه داد:ژئوپارک قشم که در سال ۱۳۸۵ برای نخستین بار عضو شبکه جهانی شده و پس از شش سال بررسی کارشناسان یونسکو، متاسفانه از این شبکه خارج شده بود، با تلاش های شبانه روزی جامعه محلی، کارشناسان و مدیران و با حمایت کامل رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم موفق شد دوباره به این عنوان ارزشمند دست یابد و امروز ژئوپارک قشم به عنوان یک ژئوپارک جهانی در یک دوره چهارساله تایید و تا سال ٢٠٢٠ بصورت رسمی زیر نظر یونسکو فعالیت خواهد کرد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه این ژئوپارک در سال ٩٢ کارت قرمز دریافت کرده بود، بسیاری افراد فکر می‌کردند که تصمیم مجدانه این سازمان در دولت تدبیر و‌امید مبنی بر درخواست بررسی مجدد پرونده توسط یونسکو در کنار فعالیت های شبانه روزی و اعتبارات عمرانی فراوانی که می بایست در رابطه با این موضوع تخصیص داده شود ، شعاری بیش نیست چون باید روی چندین موضوع که سالیان زیادی مغفول مانده بود کار می‌شد . موضوع اول اعتباراتی بود که باید برای زیرساخت‌ها از جمله توسعه جاده های دسترسی در غرب جزیره قشم مانند جاده مواصلاتی غار نمکدان در نظر گرفته می‌شد و موضوع دوم چشم پوشی از درآمدهای دولت در عین سرمایه گذاری چند میلیارد تومانی ، برای ایجاد درآمد و اشتغال پایدار در جامعه محلی و بومی قشم بود.

ژئوپارک قشم

مشاور‌ رسانه ای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: امروز سازمان منطقه آزاد قشم مفتخر است اعلام کند که آن وعده ها محقق شده اند و عملا این عزم در قشم جزم شده است و اکنون ژئوپارک بین المللی قشم به این درجه رسیده که می‌تواند درآمد پایدار داشته باشد. دولت نیز فضایی را ایجاد و سرمایه‌گذاری کرده است تا بومیان منطقه خودشان بتوانند درآمد داشته باشند. افتخار ما تحقق منویات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت تدبیرو امید در حوزه ایجاد اشتغال بومی در کنار توسعه پایدار جزیره قشم است.
پیش بینی می شود مطرح شدن ژئوپارک بین المللی قشم زمینه توسعه روزافزون گردشگری در سطح بین الملل و در پی آن توسعه اقتصادی و اشتغال بخش عظیمی از بومیان جزیره در کنار مراقبت صحیح از میراث ماندگار فرهنگی بر اساس استانداردهای بین المللی یونسکو را فراهم سازد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد