کشف دریاچه آب در مریخ، امکان وجود حیات در سیاره سرخ افزایش یافت!

کشف دریاچه آب در مریخ

سال ها است که این سوال در ذهن انسان شکل گرفته که آیا آدم فضایی ها واقعی هستند؟ آیا به جز زمین حیات بر روی سیاره دیگری نیز دیده می شود. در پی یافتن پاسخی برای این سوال تلاش های بسیاری شکل گرفت و انسان ها توانستند پایشان را از جو زمین فراتر بگذارند. بیشترین کاوش ها بر روی نزدیک ترین سیاره به ما یعنی سیاره مریخ انجام می شود. این تحقیقات سال ها است که ادامه دارند و به تازگی موفق به کشف دریاچه آب در مریخ شدند. گفته می شود که این دریاچه تازه کشف ‌شده در لایه زیرین یخ‌ های قطب جنوب مریخ واقع شده و طول آن حدود ۲۰ کیلومتر است. برای اطلاع از جزییات خبر با الی گشت همراه شوید.

کشف دریاچه آب در مریخ

حیات در سیاره بهرام

مطالب مرتبط:
شط الجدید بیابانی در تونس، شبیه ترین نقطه زمین به مریخ!
وادی روم اردن، مریخ روی زمین منعکس شد+ تصویر
اینجا مریخ روی زمین است!

همان طور که می دانید سال ها است پژوهش های متعددی بر روی همسایه زمین صورت می گیرد و ربات کنجکاور مریخ نورد ناسا (Curiosity) نیز بر روی آن در حال گشت زنی است. اگرچه پژوهش های قبلی وجود جریان متناوب از آب مایع را در زیر سطح مریخ احتمال داده بودند، اما این اولین بار است که نشانه ای از وجود دریاچه ای از آب مایع با این وسعت در این سیاره به دست می آید. ربات کنجکاو مریخ نورد موفق شده بود که نشانه ‌هایی مبنی بر احتمال وجود آب ‌های پراکنده در سطح مریخ را کشف کند. اما شواهد مبنی بر آن نشان می داد که دریاچه مریخ کوچک است و بیشتر شبیه به گودالی آب است.

مارس اکسپرس

مدارگرد Mars Express که از سال ۲۰۰۳ توسط سازمان فضایی اروپا به مریخ ارسال شده و در مدار آن قرار دارد موفق به بدست آوردن شواهدی شد که منجر به کشف دریاچه آب در مریخ شدند. دانشمندان اعلام کردند که مارس اکسپرس هنگام بررسی قطب جنوبی مریخ منبی از آب زیرزمینی مایعی را کشف کرده است که در عمق ۱٫۵ کیلومتری زیر سطح زمین قرار دارد. این دریاچه پهنایی نزدیک به ۲۰ کیلومتر دارد.

احتمالا این پرسش در ذهنتان پیش می آید که چگونه یک مدار گرد توانسته از این فاصله موفق به کشف دریاچه آب در مریخ شود. در پاسخ می توان گفت اطلاعات فرستاده شده توسط رادارهای آن از تجمع آبی شباهت بسیاری با اطلاعاتی است که از زمین دریافت می شود و همین امر به وضوح نشان دهنده دریاچه ای زیر یخ های مریخ است.

گودال آب

طی مصاحبه ای که روبرتو اوروسی دانشمند ایتالیایی انجام داد بیان کرد که:

دانشمندان پس از دریافت این اطلاعات تمامی اطلاعات پیش رو را مورد بررسی قرار گرفتن و به این نتیجه رسیدند که قوی ترین احتمالا وجود یک دریاچه آب در عمق ۱٫۵ کیلومتری زیر سطح زمین است. در طول تاریخ دانشمندان تلاش های زیادی انجام دادند تا بتوانند منابع آب مایع را در سیاره مریخ کشف کنند و در همین راستا چندین مقاله نیز به چاپ رسید که نشان می داد وجود آب در سیاره زمین قطعی است.

از آن جایی که شرایط قطبی را با مریخ شبیه دانسته و قبلا دانشمندان توانسته اند نمونه هایی از باکتری ها را در مناطق قطبی زمین مانند جنوبگان و گرینلند کشف کنند، پیش بینی می شود با توجه به وجود آب در مریخ بتوان نشانه هایی از حیات حداقل در سطح باکتری ها را در این سیاره نیز کشف کرد.

اگرچه این خبر مورد تایید دانشمندان قرار گرفته است اما تنها توسط تحلیل های به دست آمده از اطلاعات رادار است و احتمالا مریخ نوردها به منطقه اعزام خواهند شد. در نظر داشته باشید که دمای سطح مریخ ۶۲- درجه سانتی گراد است و ناسا در سال ۲۰۱۵ رودخانه های فصلی کوچکی را کشف کرده بود که روی سطح آن جریان داشتند.

سطح مریخ

ما مدت ‌هاست که فهمیده ‌ایم سطح مریخ نمی ‌تواند میزبان حیات آن طور که ما می ‌شناسیم باشد. به همین دلیل جست ‌وجو برای حیات در مریخ به زیر سطح این سیاره رفته است.

درواقع بسترهای دریاچه های کشف شده پیش از این تنها نشاندهنده وجود آب در زمان های دور بود. با وجود این از آن زمان‌ ها تا کنون اقلیم این سیاره به دلیل نازک بودن جو آن سردتر شده و بیشتر این آب‌ ها زیر یخ محصور شده ‌اند. اما آیا می توان به وجود حیات روی مریخ امیدوار بود؟

دکتر مانشی پتل انگلیسی چنین پاسخ می دهد که:

ما مدت ‌هاست که فهمیده ‌ایم سطح مریخ نمی ‌تواند میزبان حیات آن طور که ما می ‌شناسیم باشد. به همین دلیل جست ‌وجو برای حیات در مریخ به زیر سطح این سیاره رفته است. چرا که در این مناطق اشعه های مضر آسیب کمتری می رسانند و فشار و دما نیز برای موجودات زنده مناسب تر است و مهم ترین عامل کشف آب زندگی بخش حیات می باشد.

  1. علیرضا

    اگر بوجه هایی که صرف پیدا کردن حیات در مریخ یا خارج از کره زمین میشه /صرف زدودن الایندگیها و پاکسازی زمین عزیزمان میشد و فرهنگ سازی میشد که همه در حفظ و نگهداری زمین عزیزمان بکوشند و کارخانه ها هر روز ملیونها تن الاینده را به جو زمین نفرستند بهتر نبود؟
    بخدا بیایید زمین را لااقل برای فرزندانمان سالم و قابل سکونت نگه داریم.
    بیایید از گرم شدن زمین جلوگیری کنیم .

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد