کشف یک گلوله توپ ۱۰۰ ساله در کاخ موزه چهل ستون

کشف یک گلوله توپ جنگی ۱۰۰ ساله در محوطه چهل ستون اصفهان

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، یک عدد گلوله توپ جنگی که قدمتش به ۱۰۰ سال قبل باز می گردد، در محوطه مجموعه کاخ موزه چهل ستون این استان کشف شد. این گلوله تمام فلزی که وزن بسیار سنگینی هم دارد، در جریان خاکبرداری های باغ مجموعه، توسط کارگران از دل خاک بیرون آورده شد. در ادامه این مطلب با الی گشت همراه باشید تا شما را در جریان جزئیات بیشتر این خبر قرار دهیم.

کشف یک گلوله توپ جنگی صد ساله
مطالب مرتبط:
چهل ستون، کاخ باشکوه دوره صفوی در اصفهان
چهل ستون و یادگارهای دوران شکوه اصفهان
مرمت کاخ چهلستون بعد از ۵۰ سال

فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی اداره کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، روز گذشته ششم مرداد ماه از کشف یک گلوله جنگی متعلق به ۱۰۰ سال قبل در محوطه باغ مجموعه کاخ چهل ستون این استان خبر داد. کارگران و مرمت گران این مجموعه تاریخی در حال انجام عملیات خاکبرداری به منظور اجرای طرح سنگ فرش و آجر فرش کردن ضلع شمال غربی باغ بودند که ناگهان این گوی فلزی از دل خاک بیرون آمد.

الله یاری در این رابطه اظهار داشت:

صبح شنبه کارگران مشغول کار بودند که ناگهان گویی تماما فلزی را کشف کردند. به محض وقوع این کشف، کارشناسان مجموعه به مطالعه پیرامون آن پرداختند. با توجه به اینکه کاخ موزه چهل ستون، مخصوصا باغ کاج و تالار تیموری آن در ضلع غربی در اواخر دوره قاجاریه و اوایل پهلوی از مراکز مهم استقرار نظامیان بودند و بخشی از توپخانه قشون اصفهان هم در این مکان قرار داشته، احتمال بسیار زیاد این گلوله به آن دوران باز می گردد.

کاخ چهل ستون اصفهان

سرکار خانم عاصفه بدر، مدیریت مجموعه جهانی کاخ چهل ستون اصفهان هم از قدمت تاریخی این مجموعه سخن گفت و در اینباره افزود:

باغ بزرگی که مجموعه کاخ چهل ستون در آن قرار گرفته است، ۷۰ هزار متر مربع مساحت دارد و در واقع بخشی از باغ بزرگ تری به نام باغ جهان نما بوده که در عصر طلایی معماری اصفهان یعنی عصر صفوی ایجاد شده بود. اجرای طرح های مرمتی این مجموعه از نیمه دوم سال ۹۶ شروع شده و شنبه کارگران در حال مرمت سنگ فرش های کف این باغ بودند که این گوی کشف شد.

لازم به ذکر است که هزینه این مرمت ها، ۶۰۰ میلیون ریال برآورد شده است. هزینه مرمت خیابان ضلع شمال غربی هم که کشف یک گلوله توپ جنگی ۱۰۰ ساله در آن رخ داد، ۳۵۰ میلیون ریال است. این عملیات تا پایان مرداد ماه ادامه خواهد یافت. کشف یک گلوله توپ جنگی ۱۰۰ ساله در اصفهان، توجه چند تن از کارشناسان تاریخی این شهر را جلب کرده است و شاید با خاکبرداری های بیشتر، شاهد کشف تعداد بیشتری از این گلوله ها و یا حتی توپ های جنگی قدیمی باشیم.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد