کمک‌ سازمان یونسکو برای آثار تاریخی زلزله‌زده کرمانشاه

کمک‌ سازمان یونسکو به کرمانشاه

سازمان جهانی یونسکو، به منظور بررسی آثار تاریخی کرمانشاه بعد از زلزله هولناکی که در این شهر رخ داد، تیمی از کارشناسان خود را به ایران فرستاده است. تا با بررسی آسیب های جدی که بر اثر این فاجعه، در شهر کرمانشاه رخ داده است گزارشی تهیه کنند مبنی بر اینکه ایران بتواند از کمک‌ سازمان یونسکو در زمینه های مالی و فنی بهره ببرد. یک هفته پس از زلزله ی بزرگی که در کرمانشاه روی داد، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور بررسی وضعیت بناهای تاریخی در استان غربی کشور رفت و گزارشی از وضعیت خرابی آثار تاریخی کرمانشاه تهیه نمود او این گزارش را به سازمان یونسکو ارسال کرد. به دلیل قرار داشتن برخی از آثار تاریخی استان کرمانشاه در فهرست میراث جهانی، یونسکو اقدام به بررسی وضعیت این آثار نمود. بنابر همین موضوع یونسکو تیمی از کارشناسان خود را به ایران فرستاد همچنین تیمی از کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در این بررسی آنها را همراهی کردند و در تاریخ ۲۲ آذر ماه به کرمانشاه رفتند تا بررسی هایی بر روی این آثار انجام دهند. بررسی نتایجی که برای حفاظت از آثار در معرض زلزله هفت ریشتری قرار گرفته بود را الی گشت در ادامه شرح خواهد داد.

کمک های یونسکو به کرمانشاه
مطالب مرتبط:
خطر نابودی در کمین غارهای ایرانی
آشنایی با جاذبه های نیاسر کاشان

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمد حسن طالبیان در مصاحبه ای توضیح داد که در طی گزارشی که حدود یک ماه پیش از آثار خرابی به جا مانده بر اثر زلزله در کرمانشاه ارائه کردیم، تعدادی از بناها و آثارهای تاریخی این استان که فهرست موقت یونسکو و در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است دچار خرابی شده اند.  در چنین شرایطی یونسکو علاوه‌ بر ابراز همدردی، اقدام به کمک به مرمت و بازسازی آثار تاریخی این خواهد خواهد نمود. این سازمان بر اساس گزارشی که از ایران فرستاده شد، یک تیم کارشناس مجرب را برای بررسی به ایران فرستاد تا با تهیه‌ی گزارشی از وضعیت موجود، به کمک مختصصان ایرانی کمک هایی را اعمال کنند.

زلزله در کرمانشاه

او با بیان این موضوع که قبل از حضور کارشناسان یونسکو در ایران اطلاعاتی از بناهای تاریخی قبل و بعد از زلزله در این شهر با استفاده از تکنولوژی لیزر اسکن انجام شده است. مجددا کار ارزیابی کارشناسان یونسکو از دو روز قبل در این استان به منظور انجام بررسی های نهایی در حال انجام است تا این استان بتواند از کمک های فنی و مالی سازمان یونسکو بهره مند شود. به گفته‌ی معاون میراث فرهنگی، یکی از کارشناسان یونسکو به همراه کارشناسان ایرانی وظیفه‌ی ارزیابی  آثار تاریخی کرمانشاه و کارشناس دیگر به همراه متخصصان زلزله کشور وظیفه‌ی بررسی رفتار زلزله با آثار تاریخی را بر عهده دارند.

طالبیان اضافه کرد که اکثر آثار تاریخی کرمانشاه نیاز به دریافت کمک های فنی و مالی یونسکو دارند از این جهت است که بیشترین درصد کمک های مالی برای مرمت ها و توانمندی سازی های محلی در بخش های روستایی این شهر محسوب می شود. اگر چه ممکن است که در برخی نقاط مصالح خوبی به کار نرفته باشد اما به هر جهت این آثار دارای ساختاری تاریخی هستند، و نیاز به مرمت و بازسازی مجدد در برخی موارد دارند.

سازمان یونسکو

همچنین او در این بخش اضافه نمود که حوزه های میراث فرهنگی، حوزه های صنایع دستی و گردشگری تلاش خود را در راستای کمک به صنعت گردشگری استان کرمانشاه انجام خواهند داد که  با تبلیغات گسترده در زمینه گردشگری، در آینده توریست هایی که به ایران می آیند به جای رفتن به نقاط دیگر ایران مانند شیراز و اصفهان که بیشترین میزان گردشگران خارجی را دارند اقداماتی صورت گیرد و آنان را به سمت کرمانشاه روانه سازیم تا با این اقدام در تمامی جهات کمک های لازم را برای استان غربی کشورمان انجام دهیم. طالبیان در ادامه در این مصاحبه گفت: که چنین همکاری هایی با سازمان جهانی یونسکو می تواند شروع خوبی برای یک همکاری بسیار خوب با نهادهای فرهنگی محسوب شود اما در پی زلزله ای که حدود یک ماه پیش در شهر کرمانشاه رخ داد بیشتر مجموعه های ارزشمند تاریخی این استان تعطیل شده است. و تا پایان پس لرزه ها به طور کامل کارشناسان نمی توانند گزارشی واقعی از خسارات وارده در بخش های تاریخی این استان اعلام نمایند.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این که در این استان بیش از هزار و هفتاد و یک پس لرزه بعد از زلزله هفت و سه دهم ریشتری رخ داده است مجبور به تعطیلی تعدادی از بناهای تاریخی استان غربی کشورمان کرمانشاه شده ایم، از جمله مکان هایی که تعطیل شده اند آرامگاه “ابودوجانه” یا امام زاده عبدالله و حتی “تکیه معاون الملک” از جمله مکان های تعطیل شده هستند. همچنین اضافه کردند که با توجه به این که تکیه معاون الملک دور از کانون زلزله بوده اما ترک هایی در این بنای تاریخی به وجود آمده است که احتمال آسیب های جدی در این بنا را جدی تر می کند. او با اشاره به وضعیت نامناسبی که در استان کرمانشاه برای بناهای تاریخی کرمانشاه پس از زلزله های متعددی به وقوع پیوست ایجاد شده اضافه کرد که خطری جدی برای بناهای تاریخی استان کرمان هم به وجود آمده است. معان میراث فرهنگی استان کرمان در همین راستا از گروه های مختلفی دعوت به عملآورده تا برای مقاوم سازی و مرمت برخی از آثار این استان اقدام نمایند. طالبیان تاکید کرد: تمام تلاش خود را می کنیم تا کمترین اتفاق برای این آثار رخ دهد، اما برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه داریم.

اثر زلزله بر شهر کرمانشاه

اولویت مرمت با آثاری است که در معرض تخریب هستند وی اشاره نمود باید کارگاه هایی به منظور مرمت آثار تاریخی که در اثر زلزله در استان های کرمانشاه و کرمان رخ داده است سریع تر تشکیل شود. همچنین او با عنوان یک مثال بیان داشت که اگر دیواری در حال ریزش است باید پشت بندی برای آن در نظر گرفته شود تا از رسیدن آسیب جدی تر به این بنا جلوگیری شود. او در آخر بیان کرد که انجام چنین عملیاتی مانند مرمت آثار تاریخی جزء روال کارهای کارشناسانه قرار می گیرد و به منظور جلوگیری از بروز خطرات جدی تر انجام می شود. همچنین می توان گفت که از اولویت بالاتری هم برخوردار هستند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد