گردشگران خارجی چگونه احساس امنیت می کنند؟

چه عواملی باعث ایجاد حس امنیت در گردشگران می شود؟

گردشگری یکی از فعالیت هاییست که از طریق آن می توان اقتصاد تک بعدی متکی به نفت را به اقتصادی متنوع و پویا تبدیل کرد. امروزه اهمیت صنعت گردشگری و تاثیر آن بر حوزه های اقتصادی، اجتماعی، زیست و محیطی و فرهنگی بر کسی پوشیده نیست و تمامی کشورها تلاش می کنند تا این صنعت را به صورت پایدار در کشورشان رونق بخشند. اما برای اینکه یک کشور بتواند این صنعت را توسعه دهد، عوامل زیادی باید دست به دست هم بدهند. یکی از این عوامل ایجاد حس امنیت در گردشگران خارجی است. در ادامه این خبر با الی گشت همراه باشید تا عوامل موثر در ایجاد حس امنیت در گردشگران را بررسی کنیم.

ایجاد حس امنیت در گردشگران
مطالب مرتبط:
معنای امنیت در پرواز چیست؟
همدان، پایتخت گردشگری آسیا در سال ۲۰۱۸
نزدیک شدن شهاب آسمانی به زمین در روزهای آینده

پس از اینکه دولت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کشورهای افغانستان و عراق را به عنوان مهم ترین بازارهای هدف گردشگری ایران معرفی کردند، بسیاری از اساتید و حتی دانشجویان رشته جهانگردی، نسبت به این انتخاب واکنش نشان دادند و انتقاداتی را مطرح کردند. در واقع این کارشناسان عقیده دارند که با وجود اینکه کشورهای همسایه هر کشور، بهترین بازارهای هدف گردشگری آن هستند، ولی در مورد ایران، کشورهای همسایه دیگری وجود داشتند که می توانستند به جای افغانستان و عراق به عنوان بازار هدف انتخاب شوند. آن ها کم اهمیت شدن گردشگران اروپایی در ذهن مسئولان را هم مورد انتقاد قرار داده اند. اما چه شد که گردشگران اروپایی ورودی به ایران با کاهش رو به روشدند؟

عوامل متعددی در این زمینه نقش دارند. یکی از این عوامل، امن کردن کشور و ایجاد حس امنیت در گردشگران خارجی است. امنیت به مفهوم کلی، سلامت، آرامش و رفاه فرد و ثبات جامعه و محفوظ ماندن از آسیب توسط دیگران را شامل می شود. تبلیغات منفی که بسیاری از رسانه های خارجی در مورد ایران انجام می دهند و البته برخی از اقدامات مسئولان خودمان باعث شده است تا در ذهن مردم بسیاری از کشورها، ایران کشوری باشد که امنیت در آن به طور کامل برقرار نیست.

امنیت گردشگران خارجی

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، امنیت و گردشگری دو رابطه دو سویه با یکدیگر هستند. مهم ترین عاملی که در حس امنیت گردشگران اروپایی تاثیر دارد، تبلیغات منفی و شایعاتیست که در مورد کشورمان در برخی رسانه ها مطرح می شود. اما مسلما این تنها عامل نیست. ناآرامی هایی که در کشور و برخی کشورهای همسایه رخ می دهد، امنیت کلی منطقه، عدم ثبات اقتصادی، نیاز به احترام و خودیابی گردشگران، امن کردن مقاصد گردشگری توسط نیروی انتظامی و تبلیغات مثبت کشورمان در رسانه های خارجی هم از عواملی هستند که بر ایجاد حس امنیت در گردشگران تاثیر دارند.

با تمام این اوصاف، کم شدن حس امنیت در گردشگران اروپایی، تنها یکی از عواملیست موجب کاهش ورود آن ها به ایران می شود و عوامل دیگری همچون کاهش تعداد پروازهای مستقیم و … هم در این زمینه نقش دارند. حال باید دید تا با انتخاب کشورهای افغانستان و عراق به عنوان بازارهای هدف اصلی ایران و با تمام حواشی که در روزهای اخیر پیرامون آن رخ داده، چه بر سر صنعت نوپای گردشگری کشورمان خواهد آمد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code