امشب اولین ماه گرفتگی سال ۹۶ را ببینید

ماه گرفتگی ۱۶ مرداد ۹۶

در شامگاه امشب به تاریخ ۱۶ مرداد ۹۶، پدیده ی جالب ماه گرفتگی اتفاق می افتد که البته جزیی است و در آن، بخشی از ماه زیر سایه ی خورشید فرو می رود. با این حال به اندازه ای جذاب است که پیشنهاد می کنیم پدیده ی ماه گرفتگی ۹۶ امسال را از دست ندهید. با جزییات این خبر همراه الی گشت باشید:

ماه گرفتگی 16 مرداد 96
مطالب مرتبط:
آیا شکلات به افزایش قدرت مغزتان کمک می کند؟
آیا نظریه بیگ بنگ را می توان کنار زد؟

رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران درباره ی ماه گرفتگی امسال گفت که ماه گرفتگی ۱۶ مرداد امسال جزیی است و در آن فقط بخشی از ماه در داخل سایه ی  زمین قرار می گیرد. پدیده ی ماه گرفتگی که به خسوف هم معروف است، در سال ممکن است ۳ تا ۰ بار رخ دهد به این معنا که در یک سال، ممکن است هیچ خسوفی نداشته باشیم.

خسوف زمانی اتفاق می افتد که زمین بین ماه و خورشید قرار بگیرد و سایه ی آن روی خورشید بیفتد. خسوف ۱۶ مرداد، در حدود ساعت ۱۰ دقیقه به ۱۰ شب امشب شروع می شود  تا نیمه شب هم ادامه دارد اما اوج آن در ساعت ۱۰ دقیقه به یازده خواهد بود. در واقع ساعت دقیق آن به شرح زیر است: شروع ماه گرفتگی امشب راس ساعت ۲۱:۵۲ دقیقه است و اوج آن در ساعت ۲۲:۵۱ خواهد بود.

همانطور که گفته شد، ماه گرفتگی امروز جزیی است و فقط بخشی از ماه در سایه ی زمین قرار می گیرد که طبق تحقیقات، حدود یک پنجم آن در سایه می رود، در نتیجه تمام تصاویری که در سایت ها و خبرگزاری های مختلف از ماه گرفتگی امشب گذاشته شده ودر آن یک ماه قرمز بزرگ و زیبا نشان داده شده، واقعیت ندارد.

چیزی که مشخص است این است که از آنجا که ماه در نیم سایه قرار می گیرد، دیدن آن با چشم غیر مسلح سخت است. ماه گرفتگی  امشب ۱۶ مرداد در ۴ قاره به غیر از آمریکا قابل دیدن است.

خسوف بعدی در تاریخ ۱۱ بهمن ۹۶ خواهد بود و اگر دوست دارید تا ماه گرفتگی کامل را ببینید، باید تا آن تاریخ صبر کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد