تحلیلی آماری از گردشگری خاورمیانه در سال ۲۰۱۵

دبی

دوبی، چهارمین شهر پربازدید گردشگری جهان، در منطقه خاورمیانه و آفریقا نیز با اختلاف فاحش با سایر رقبا در مکان نخست در عرصه جذب گردشگر خارجی قرار دارد.
بر اساس آمار و ارقام ارائه شده در گزارش شاخص جهانی شهرهای گردشگری مسترکارت، شهر دوبی در امارات با جذب ۱۴٫۳ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵ پیشتاز بی رقیب صنعت گردشگری در این منطقه مهم و استراتژیک است و اختلاف قابل ملاحظه ای با شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی دارد که با جذب ۴٫۴۴ میلیون گردشگر در مکان دوم ۱۰ شهر پربازدید منطقه قرار دارد.

بر اساس این گزارش، همچنین شهر ریاض، پایتخت عربستان و ابوظبی دیگر شیخ نشین امارات نیز به ترتیب با ۴٫۲۷ و ۲٫۷ میلیون گردشگر جایگاه های سوم و چهارم را در گزارش مستر کارت به خود اختصاص داده اند.

«کیپ تاون»، پایتخت آفریقای جنوبی (۱٫۹۶ میلیون گردشگر)، قاهره (۱٫۷ میلیون گردشگر) و عمان پایتخت کشور اردن (۱٫۳۱ میلیون گردشگر) و همچنین بیروت، تل آویو و کازابلانکا در رتبه های بعدی ۱۰ شهر پربازدید در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۱۵ هستند.

در جدول زیر فهرست این ۱۰ شهر اصلی گردشگری منطقه خاورمیانه و آفریقا و همچنین روند صعودی جذب گردشگر در این شهرها را از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ مشاهده می کنید.

آمار گردشگری

گردشگران اهل دوحه قطر اصلی ترین تأمین کننده گردشگران دوبی هستند، به طوری که در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از یک میلیون گردشگر از دوحه به دوبی سفر کرده اند.

۹۵۱ هزار لندنی نیز در سال گذشته میلادی برای گذراندن تعطیلات خود دوبی را انتخاب کردند، این در حالیست که گردشگران دوحه ۷۴۰ میلیون دلار و گردشگران لندنی ۱٫۳۴ میلیارد دلار در دوبی هزینه کردند.

در زیر جدول پنج شهر اصلی تأمین کننده گردشگر برای دوبی در سال ۲۰۱۵ و هزینه خرج شده توسط آن ها در این مقصد گردشگری آورده شده است.

آمار گردشگری

اما از لحاظ رشد سالانه در جذب گردشگر خارجی، شهر ابوظبی در امارات موفق ترین عملکرد را در منطقه خاورمیانه و آفریقا داشته است که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ رشد ۲۰٫۴ درصدی را در عرصه گردشگری تجربه کرده است.

ابوظبی در سال ۲۰۱۵ در مجموع پذیرای ۲٫۷ میلیون گردشگر بود که این تعداد گردشگر ۲٫۲ میلیارد دلار در این شیخ نشین عربی خرج کردند.

ریاض پایتخت عربستان، دومین شهر موفق از لحاظ رشد گردشگری در سال ۲۰۱۵ در منطقه خاورمیانه و آفریقا بوده است که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، حدود ۱۸ درصد رشد را در عرصه گردشگری ثبت کرده است که لبته به نظر می رسد علت اصلی آن حضور گردشگران مذهبی و زائران خانه خدا در این کشور باشد.

ریاض در سال گذشته میلادی در مجموع ۴٫۲۷ میلیون گردشگر را میزبانی کرد که ۱٫۹ میلیارد دلار در این شهر هزینه کردند.

در زیر جدول زیر فهرست ۹ شهر منطقه خاورمیانه و آفریقا را مشاهده می کنید که بیش ترین رشد را در عرصه گردشگری طی یک سال گذشته ثبت کرده اند. همچنین روند رشد گردشگری و میزان هزینه گردشگران خارجی در سال ۲۰۱۵ نیز در این جدول قابل مشاهده است.

آمار گردشگری

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد