ترکیش ایرلاین و زیان سنگین در پی کاهش گردشگران خارجی

ترکیش ایر
شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین در پی کاهش میزان توریست‌ها به این کشور متحمل زیان کم‌سابقه‌ای شده است.

به دنبال کاهش ورود گردشگران به ترکیه، ایرلاین ملی این کشور اعلام کرد که در سه ماهه نخست ۲۰۱۶، بزرگترین زیان خود دست کم از سال ۱۹۹۹ تاکنون را تجربه کرده است.
در حالی که ریسک‌های ژئوپلتیک و نگرانی‌های امنیتی بر ترافیک هوایی در ترکیه تاثیر گذاشته، ایرلاین ملی این کشور اعلام کرده که در سه ماهه نخست امسال، بزرگترین زیان خود دست کم از سال ۱۹۹۹ تاکنون را تجربه کرده است.
شرکت ترکیش ایرلاین اعلام کرد که در سه ماهه نخست امسال ۱/۲۴ میلیارد لیره، معادل ۴۲۲ میلیون دلار متضرر شده، در حالی که سود خالص این شرکت در مدت مشابه سال قبل ۳۷۳ میلیون دلار بود. این بر خلاف پیش‌بینی ۱۰ تحلیلگری بود که انتظار داشتند این شرکت ۱/۰۴ میلیارد لیره متضرر شود.
پس از آنکه شرکت ترکیش ایرلاینز در سال ۲۰۱۵ به دلیل کاهش شدید قیمت نفت و کاهش هزینه‌ها سودی بی‌سابقه را تجربه کرد، این زیان ضربه‌ای به این شرکت هوایی خواهد بود.
جنگ در کشورهای همسایه ترکیه یعنی عراق و سوریه، تشدید درگیری‌ها با جدایی‌طلبان کرد در داخل ترکیه و حملات تروریستی در استانبول و آنکارا موجب کاهش رونق صنعت گردشگری ترکیه شده است.
بر اساس آمارهای دولتی، میزان ورود گردشگران خارجی به ترکیه در ماه مارس برای هشتمین ماه متوالی کاهش داشته که طولانی‌ترین دوره کاهش دست کم از سال ۲۰۰۶ تاکنون بوده است.
ارزش سهام این شرکت در سال جاری ۹/۱ درصد کاهش داشته است.

این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۳۳ به دستور مصطفی کمال آتاتورک تأسیس شد و در حال حاضر روزانه به ۲۴۷ مقصد، در اروپا، آسیا، آفریقا و ایالات متحده آمریکا پروازهای مستقیم دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۴٫۷ میلیون مسافر را جابجا کرده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد