۷ راهکار برای امنیت وای فای های خانگی

وای فای

با گسترش وای فای در هر خانه و منزلی و همچنین راحتی دسترسی به آن سوالی که پیش می‌آید اینست که امنیت این ابزار ارتباطی ساده و در عین حال پیچیده چگونه قرار است، تامین شود.

این هفت راهکار، امنیت وای فای خانگی شما را بالا می‌برد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
اولین وای-فای ویژه‌ در داخل هواپیما; fly-fi
موبایل ها بیشترین مصرف کنندگان ترافیک اینترنتی
  • تغییر نام شبکه وای‌فای. این راهکار سیستم شما را امن‌تر نمی‌کند اما به‌طور کلی وضعیت شبکه را بهتر می‌کند. هنگامی که شما به سیستم ورود پیدا می‌کنید یا به مهمان خود کمک می‌کنید تا وارد شود، بهتر است اسم‌هایی ساده برای وای ‌فای خود به کار ببرید نه اسم‌هایی مثل NETGEAR۵۸۸۴۳ یا Linksys-u۸i۹o که احتمال فراموشی آنها زیاد است. می‌توانید از اسم‌های خنده‌دار یا جالب استفاده کنید. چون سخت یا آسان بودن آن کاری را از پیش نمی‌برد جز اینکه احتمال فراموشی در نام‌ های شبکه وای‌فای بالا می‌رود.
  • تمام شبکه‌های وای ‌فای خود را امن کنید. من شخصا شبکه مهمان ندارم زیراکه شبکه من به‌طور منظم قفل می‌شود، اما اگر روتر شما از شبکه مهمان پشتیبانی می‌کند و می‌خواهید آن را بوجود آورید، این‌گونه پیش روید: در تنظیمات روتر خود به‌دنبال گزینه‌ای مثل “MyAwesomeNetwork – GUEST” یا همان “شبکه مهمان” باشید و برای آن رمز عبوری قوی و رمزنگاری بگذارید. پس از آن نیاز نیست که پسورد تعیین شده را به کسی دهید.
  • تغییر مقررات ورودی وای ‌فای روتر. تولید‌کنندگان روتر اغلب کلمات عبور و نام‌های تکراری را به‌طور پیش ‌فرض روی روتر می‌گذارند. شما می‌توانید بسیاری از آ‌نها را در اینترنت جست ‌وجو کنید. به‌عنوان مثال، بسیاری از تولید‌کنندگان، بسته به مدل آنها از admin یا blank برای نام ادمین استفاده می‌کنند و عینا همان‌ها را هم برای پسورد مدنظر قرار می‌دهند. این پسورد ها به هیچ وجه امنیت ندارند. در واقع رمز عبور و نام ادمین باید به‌صورت کاملا محرمانه باشند، پس برای جایگزین آنها موردی مناسب را انتخاب کنید. می‌توانید پسوردی قوی را با استفاده از جست ‌وجوگر پسورد لابراتوار کسپرسکی انتخاب کنید.
  • از راه‌اندازی EZ دوری کنید. بعضی روتر ها وعده راه ‌اندازی بی ‌اساسی را که فقط با فشار دادن دکمه اتصال برقرار می‌شود به کاربران خود می‌دهند؛ اما زمانی که شما از اعتبار خود آگاهی نداشته باشید مدیر دامنه خود نخواهید ‌بود.
  • اطمینان داشته باشید که صفحه ورود روتر شما از طریق اینترنت قابل دسترسی نباشد. روترهای جدید معمولا ویژگی دارند که مجوز می‌دهد تا تنظیمات از راه دور بر روی اینترنت تغییر پیدا کند که البته می‌تواند در برخی شرایط فایده داشته باشد، اما چنین امکانی ناامنی را هم دارد، بنابراین اگر به آن نیازی ندارید آن را غیر فعال کنید. این گزینه بسته به سازنده روتر متفاوت است، به تنظیمات روتر خود بروید و کلمه‌ای شبیه “Remote Management” یا همان مدیریت از راه دور را بیابید و آن را غیرفعال کنید.
  • شبکه خود را با یک پروتکل رمزنگاری قابل اعتماد و رمز عبوری قوی امن کنید. مهم‌ترین قسمت مربوط به این مورد می‌شود. به سراغ پسورد شبکه بروید. این پسورد همان چیزی است که شما در کامپیوتر، مک، تبلت و گوشی‌های هوشمند خود برای اتصال به وای فای و دسترسی به اینترنت تایپ می‌کنید. شما که قطعا نمی‌خواهید همسایگان یا افراد غریبه به وای ‌فای شما دسترسی پیدا کنند؟ شخصا توصیه می‌کنم رمزنگاری WPA شخصی را برای پسورد خود در نظر بگیرید. شما همچنین می‌توانید به جای گذاشتن کلمه عبوری سخت و پیچیده یک عبارت را به کار ببرید.
  • تمام دستگاه‌های خود را امن کنید. اینکه شما با کامپیوتر، تبلت، گوشی‌های هوشمند یا هر دستگاه دیگر به وای ‌فای وصل شوید، فرقی ندارد، کافی است تا امنیت آن‌ها را با رمز عبوری قوی پیاده سازی کنید. هرگز پسورد خود را به هرکسی ندهید. از یک راهکار امنیتی (مثل توتال سکیوریتی کسپرسکی) بر روی هر‌کدام از دستگاه‌های خود قرار دهید و همیشه آنها را به‌روز نگه دارید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد