راه حل هایی برای بالا بردن روحیه در محل کار

زمان استراحت در محل کار، موقعیتی مناسب برای احیای روحیه

‌باید بدانیم بین یک وقت استراحت مفید و هوشمندانه و وقت استراحت معمولی،‌ یک تفاوت اساسی هست و آن «تمرکز» است. همه ما در محل کار خود، دقایقی را به ‌عنوان وقت استراحت می گذرانیم اما بسیاری از این اوقات استراحت،‌ تاثیر چندانی در رفع خستگی و خالی شدن استرس ما ندارند و ما را برای بازگشت به کارمان آماده نساخته و فقط اوقات استراحت هوشمند هستند که به ما کمک کرده تا خود را احیاء سازیم. با الی گشت همراه باشید:

تجدید روحیه و انرژی
مطالب مرتبط:
با ناامیدی بجنگید
چرا از دیگران دور می شویم؟
 •  هیچ‌گاه در وقت استراحت تلویزیون نبینید. یکی از پندارهای نادرست درباره وقت استراحت به تماشای تلویزیون در آن دقایق ارتباط دارد. خیلی‌ ها فکر می ‌کنند که با تماشای تلویزیون در وقت‌ های استراحت می ‌توانند مشکلات را فراموش کنند. حال آنکه در اغلب موارد، تلویزیون، عوامل استرس‌زای بیشتری به افراد انتقال می دهد و باعث می‌شود تا کارکنان از داشتن وقت استراحت گریزان شوند.
 • برای استفاده بهینه از وقت استراحت باید از خلاقیت شخصی نیز کمک گرفت تا بتوان راهی برای آرامش دادن به خود و خارج کردن استرس‌ ها و خستگی ‌ها یافت که یکی از بهترین گزینه‌ ها پیاده ‌روی و قدم زدن است. اهمیت ندارد به کجا یا به چه مدت فقط باید چند دقیقه ‌ای قدم زد و با حضور در طبیعت، انرژی از دست رفته را باز یافت تا پس از بازگشت به محل کار گویی که کار تازه شده است و می ‌توان با ذهنی شکوفا و شاداب، ‌مشکلات را حل کرد.
 • سیستمی را برای وقت‌ های استراحت طراحی کرده که منطبق و متناسب با نیازها و برنامه‌ های کاری ‌تان باشد. (مثلا ‌مشخص کردن ساعاتی خاص در طول روز به ‌عنوان وقت استراحت منظم یا انجام حرکات کششی هر ۳۰ دقیقه یک بار و…).
 • به دوستی که سال ‌هاست با او تماس نگرفته اید،‌ تلفن کنید (این کار به شما حس تازه و عجیبی می ‌دهد، به ویژه در دقایق اول مکالمه).گاهی اوقات، ما به شدت به تجدید پیوند و درد دل کردن با یک دوست قدیمی نیاز داریم چرا که این کار ما را یاری کرده تا به زندگی از دیدگاهی متفاوت نگاه کنیم.
 • به فضای سبز بیرون اداره‌ تان رفته نفس عمیق بکشید. هنگامی که به فضای سبز بیرون اداره ‌تان می‌روید، فقط و فقط به زیبایی طبیعی علف فکر کنید و از آن لذت ببرید، سپس می بینید که دیگر نگران کار و زندگی و گرفتاری‌ های روزمره ‌تان نیستید.
 • به لطیفه‌ای نه‌ چندان بامزه و خنده‌ دار نیز از ته دل قهقهه سر دهید. البته این کار را با مسخر‌گی انجام ندهید بلکه واقعا‌ و از ته دل بخندید. همه ما گاهی اوقات به سختی می‌ خندیم و برای خندیدن تلاش کافی انجام نمی دهیم. خندیدن از ته دل،‌ تا حد زیادی به کاهش استرس ناشی از کار کمک می ‌کند.
 • مقدار زیادی آب بنوشید. جرعه جرعه نوشیدن مقدار زیادی آب می ‌تواند هم استرس شما را کم کند و هم به شما احساس آرامش و اطمینان دهد.
 • چیزهای اطراف تان را برعکس قرار دهید. سعی کنید تا همه چیز را وارونه و در جهت عکس حالت طبیعی ‌اش بگذارید. برای این کار به تمرکز بسیار زیادی نیاز دارید و همین مساله،‌ تمرکزتان بر خود را بالا می برد. شما همچنین می‌توانید اسمتان را با دست چپ (اگر راست دست هستید) بنویسید. این کارها به شما احساس تفاوت می‌ دهد که احساس دلزدگی و یکنواختی را از شما دور می‌ کند.
happy young business man at office
 • همکاران تان را به صرف یک میان وعده دعوت کنید. این کار هم شما را از تنهایی و نگرانی در می‌آورد و هم پیوندتان با همکاران خود را بیشتر می‌ سازد. این ابتکار بهترین بهانه برای دور هم جمع کردن همکاران و اعضای تیم‌ های کاری است.
 • در یک جای ساکت و آرام با خودتان خلوت کرده و فقط تفکرتان به چیزهای مورد علاقه تان باشد. چیزی مثل پرواز با یک پرنده. شما می ‌توانید با پرواز در خیال و تصورات خود، زیباترین لحظات را در سخت ‌ترین شرایط، رقم بزنید. شما می ‌توانید همچون یک پرنده در آسمان‌ ها اوج گرفته و به دنیاهای دیگر سفر کنید. این کار تاثیر شگفت ‌انگیزی بر کاهش استرس شما خواهد گذاشت.
 • از کف دستتان یک کپی تهیه کنید. شاید در نگاه اول این کار کمی غیرعادی یا حتی مسخره به نظر بیاید اما واقعیت آن است که کف دست تان، منحصر به فرد است و وقتی به آن نگاه کنید، در می‌یابید که شما هم منحصر به فرد هستید.
 • جای چیزهای موجود روی میز کارتان را عوض کنید. همه ما به جور دیگر فکر کردن و متفاوت دیدن چیزها نیاز داریم به ویژه زمانی که به استرس دچار می شویم. ثابت و بدون تغییر بودن چیدمان اتاق کار یا میز کار برای مدت‌ های طولانی می‌تواند یک نوع احساس یکنواختی و کسالت در افراد بوجود آورد.
 • چند داستان شگفت‌ انگیز که از وب ‌سایت ‌های اینترنتی دانلود کنید و آن را برای یکی از همکارانتان ایمیل کنید. چنین داستان‌هایی هم برای شما جالب است و شما را از فکر کردن به استرس‌ ها رها می‌ کند و هم برای همکاران تان.
 • لطیفه‌ای را برای همکارانتان تعریف کنید. همه ما به خندیدن در محل کارمان نیاز داریم و چه بهتر که این خندیدن به خاطر یک نمایش خنده‌ دار و بامزه باشد. خندیدن در محل کار هم پیوند‌های بین کارکنان و اعضای تیم را بالا می برد و هم انرژی مضاعفی را برای ادامه ساعات کاری به وجود می‌آورد.
 • برای همکاری که خیلی دوستش دارید، یک هدیه بخرید. همه ما دوست داریم که به دیگران هدیه دهیم و از دیگران هدیه بگیریم. پس حتما این کار را انجام دهید.
جایگاه واقعی یک مدیر کجاست؟
هشت ویژگی تجارت از نوع الکترونیکی
این کارها را قبل از راه اندازی شرکت خود دنبال کنید
بهترین روش های برقراری ارتباط در سفر را بشناسید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code