alexaa

چگونه با داده‌های اجتماعی ارزش‌آفرینی کنیم

ارزش داده های اجتماعی

امروزه شرکت‌های مختلف صرف‌ نظر از اندازه‌ شان دسترسی گسترده‌ ای به داده‌ های اجتماعی گوناگون دارند. این جریان اطلاعات به ‌طور پیوسته به واسطه افزایش تعاملات در طول زمان و البته افزایش توانایی بنگاه‌ های اقتصادی در استفاده از اطلاعات حاصل از این تعاملات، غنی و به‌ روزتر می‌ شوند. درحالی ‌که شرکت ‌ها زمان و منابع بسیاری را صرف داده ‌پردازی در این حوزه می‌ کنند، اما بخش قابل توجهی از توجهات هنوز هم بر بررسی نحوه کمک داده‌ های اجتماعی به بالا بردن ارتباطات اجتماعی و عمومی و البته افزایش ارتباط حوزه بازاریابی و فروش با مشتریان تمرکز دارد. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این موضوع بدانیم.

مطالب مرتبط:
الگوهای موفق و نوآوری در کار
قوانین، دست و پاگیر اما مفید برای کسب و کار

در واقع میزان اطلاعات موجود در این زمینه بسیار بالاست: براساس اطلاعات فراهم ‌شده در سال ۲۰۱۰ میلادی، مصرف‌کنندگان آمریکایی در سال ۲۰۰۹ بیش از ۶/۱ میلیون نظر و انتقاد را به‌صورت آنلاین درباره خدمات و محصولات مصرفی خود فرستاده اند. این رقم با افزایش امکان فرستادن نظرات به‌ صورت آنلاین در سازمان ‌های گوناگون همواره رو به افزایش بوده است. با این حال به‌نظر بنگاه‌ های اقتصادی در استفاده از داده‌های اجتماعی در بررسی آنچه در داخل سازمان در جریان است، توانایی بالایی ندارند. در این مقاله به چهار روشی که به واسطه آنها قادر بود با استفاده از داده ‌های اجتماعی فراهم شده مرتبط با کارکنان به ارزش تجارت پایدار دست پیدا کرد، می ‌پردازیم.

ارزش داده های اجتماعی برای شرکت ها

۱. داده‌ های اجتماعی سازمان ‌ها را در پیش ‌بینی عملکرد مالی کمک می کنند

مدیران مدت زمانی است اطلاع دارند که معیارهای مالی موجود دیگر شاخص‌ های مناسبی نیستند. این معیارها ما را در بررسی آنچه در گذشته روی داده است، یاری می ‌رسانند و اطلاعات نسبتا زیادی در خصوص آینده ‌ای که به سمت آن در حرکتیم در اختیار ما نمی گذارند. با این وجود که این معیارها امکان پیش‌ بینی عملکرد مالی را آماده می کنند؛ اما گاهی اوقات نمی‌توان از آنها را به طور عملی و به موقع مورد استفاده قرار داد.
هم اکنون معیارها و مقیاس‌ های تازه ای به واسطه تحلیل الگوهای تعامل طراحی شده ‌اند که می توانند مدیران را در پیش‌ بینی عملکرد مالی یاری رسانند. برای مثال تعامل قوی در طول زمان توسعه محصول، بازاریابی و فروش قادر است با سرعت بخشیدن به روند معرفی محصول عامل رشد سریع درآمد باشد.

۲٫ داده ‌های اجتماعی سازمان ‌ها را در ارتقای عملکرد تیمی کمک می کنند

پروفسور الکساندر پنتلند به بررسی ارتباط موجود مابین عملکرد تیمی و الگوهای ارتباط از طریق تحلیل داده‌ های اجتماعی گردآوری‌ شده حاصل از سنسور‌های کوچک فیزیکی تحت عنوان سنسورهای جامعه سنجی می پردازد. پنتلند با طرح این پرسش به بررسی این داده‌ ها پرداخته است. در بین تیم‌ هایی با سطوح عملکرد کاملا متفاوت، آیا این تمایز در رفتار فیزیکی و تعاملات است که نهایتا به بروز تفاوت در عملکرد منجر می ‌شود؟ پژوهش او به الگوهایی ارتباطی منتهی می شود که مهم ‌ترین عوامل موفقیت تیم به حساب می آید؛ عواملی مهم ‌تر از هوش شخصی، شخصیت، مهارت و حتی قدرت مباحثه. این الگو تا اندازه‌ی روشن و واضح بود که پیش‌ بینی میزان موفقیت تولید محصول با بررسی الگوهای ارتباطی اعضا تیم امری ساده و سهل بود. نتایج پژوهش پنتلند پرسش ‌هایی را به‌دنبال داشتند که رهبران تیم‌ ها به‌ منظور ارتقای عملکرد تیم و استفاده از فرصت ‌های حاصل از داده ‌های اجتماعی باید پاسخگوی آن باشند.

– اعضای تیم با چه کسانی و به چه اندازه در ارتباطند؟
– آیا تعاملات افراد در درجه اول با اعضای تیم و به صورت داخلی است یا اینکه اعضا با گروه‌های متفاوتی خارج از تیم در ارتباطند؟
– آیا اعضای تیم با یکدیگر به صورت مستقیم در ارتباط هستند یا از طریق رهبر تیم؟

۳٫ داده ‌های اجتماعی سازمان‌ ها را در بهبود عملکرد مالی کمک می کنند

نرم ‌افزارهای اجتماعی شرکت ‌ها و سازمان ‌ها اطلاعاتی را در اختیار شما می گذارند که همواره فاقد کنترل‌ های مورد نظر و توازن ‌های لازم هستند. بنابراین استفاده از داده ‌های اجتماعی درخصوص بهبود عملکرد مالی شرایط بهتری برای مدیران فراهم می کنند.

۴٫ داده ‌های اجتماعی سازمان ‌ها را در شناسایی افرادی که عملکرد بهتری دارند کمک می‌کنند

شرکت‌ ها و سازمان ‌ها با کاوش داده ‌های اجتماعی نگرشی جدید نسبت به نقش الگو ‌های تعاملی افراد در بهینه سازی عملکرد سازمانی پیدا می ‌کنند. چنین بینشی در بهبود فعالیت‌های تیمی کاربرد دارد و اطمینان لازم را در زمینه انجام مباحث ارتقا و جبران خسارت بر پایه داده‌ های نظامند تر به دست می آورد. این نگرش علاوه‌ بر این برای شناسایی افرادی که در مراحل اولیه آغاز به فعالیت عملکردی سطح بالا دارند، مفید است و جهت توسعه فعالانه ‌تر به کار می رود.
امروزه تعداد کمی از سازمان ‌ها داده‌ های اجتماعی را به روشی که امکان برقراری ارتباط با داده ‌های عملکردی و اجرای مفیدی را داشته باشد، به‌کار می ‌بندند. ارتباط پژوهشگران پیشگام داده ‌های اجتماعی و متفکران کسب‌وکار باید جهت تعیین نحوه تجزیه و تحلیل داده ‌ها و پیدا کردن دلیل اهمیت نتایج آنها همکاری تنگاتنگی داشته باشند. باید توانایی درک پتانسیل داده‌ های اجتماعی را در ایجاد ارزش در محل کار را داشته باشیم. بدون شک استفاده از این پتانسیل منوط به برخورداری از بینش ‌ها و روش ‌هایی است که به کمک آنها قادر بود این منابع اطلاعاتی را به بهترین شکل ممکن مورد استفاده قرار داد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد