از موفقیت نترسید

موفقیت در نزدیکی شماست

اغلب به این واقعیت توجه نمی‌کنیم که موفقیت می‌تواند بسیار ترسناک باشد. عادت کرده‌ایم ترس را به‌عنوان دشمن ببینیم. بنابراین بیشترین تلاش خود را می‌کنیم تا آن را نادیده بگیریم و از ترس فرار کنیم. این یعنی ترس در ضمیر ناخودآگاه باقی می‌ماند و خود را به‌صورت رفتارهای نادرست نشان می‌دهد. پس چه کاری می‌توان انجام داد؟ گاهی اوقات تنها چیزی که باید انجام دهید پذیرش ترس است و اینکه قبول کنید ترسیده‌اید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا احساس راحت‌تری داشته باشید. سپس به خود بگویید من مضطربم که در این شرایط، امری عادی است ونفس عمیق بکشید.

مطالب مرتبط:
۸ عادت بدی که مانع موفقت شغلی می شوند
۴ موفقیتی که ضامن پیروزی های بعدی نیست
از موفقیت نترسید

پذیرفتن ترس به شما کمک می‌کند تا بر همان چیزی که از آن می‌ترسید، تمرکز کرده و راهی برای مقابله با آن تهدید بیابید.

در اینجا سه نوع ترس از موفقیت و راه‌های مقابله با آن ارائه می‌شود:

  • ترس از دست دادن شرافت کاری

افراد خلاق رابطه پیچیده‌ای با موفقیت دارند. اما از طرف دیگر، شما خواهان موفقیت به هر قیمتی نیستید، به‌خصوص به قیمت ازدست دادن شرافت کاری‌تان.چه کاری باید انجام داد؟ درابتدا باید قبول کرد که نمی‌توان همه را راضی کرد. این اصل بخشی از بهای موفقیت است. دوما، نسبت به انتخاب‌هایتان به اطمینان برسید. فهرستی از مواردی که آنها را شرافت کاری تشخیص داده و لیستی از کارهایی که اکنون آمادگی انجام آن را نخواهید داشت، تهیه کنید. مادامی که یکی از موارد موجود در لیست شرافت کاری را انجام نداده‌اید، به خودتان در آینه بنگرید. حرف‌هایی را که دیگران درباره شما می زنند، در زهن خود مجسم کنید.

  • ترس از تبدیل شدن به دیگری

از آنجا که عادت داریم افراد موفق را تحویل گرفته و همیشه آنها را به‌عنوان قهرمان در گوشه‌ای از ذهن خود داشته باشیم، ممکن است که از آنها باشیم و این دلهره به همراه می‌آورد. شما ترس دارید تبدیل به آدم دیگری شوید فردی که دوستان و خانواده او را نشناخته و دوست هم ندارند. این ترس در واقعیت تاحدودی درست است. بالاخره اگر شما از خودتان و موقعیت کنونی‌تان راضی باشید، آیا دوست دارید تغییر کنید؟ اما یک فرضیه نادرست نیز در این مساله وجود دارد: این تغییر یعنی ترک خود و تبدیل شدن به یک نفر کاملا جدید. تغییر پیچیده‌تر از این حرف‌ها است. شما هم پیچیده‌تر از این حرف‌ها هستید.چه باید کرد؟ به جای اینکه به از دست دادن خود قبلی فکر کنید، به چیزهایی که به‌دست می‌آورید، فکر کنید. شما وجوه جدیدی از شخصیت خود را کشف می‌کنید؛ به علاوه اینکه شما چه کسی هستید و برای جهان چه به دست می‌آورید. عادت کردن به نقش جدید هیجان‌انگیز است و هنوز می‌توانید همان فرد همیشگی برای دوستان و خانواده‌تان باشید. گذراندن وقت با ایشان شبیه این است که بعد از پوشیدن لباس‌های نو و به روز خود، سراغ شلوار جین قدیمی و راحت خود بروید؛ یعنی خودتان هستید با ویژگی‌های متفاوت که برابر است با انتخاب ‌های بیشتر و زندگی پربارتر.

  • ترس از مواجه نشدن با موفقیت

به گفته هاگ مک ‌لئود، موفقیت از شکست پیچیدگی بیشتری دارد. در برخی مواقع، راحت‌تر است بگوییم در یک موقعیت آشنا باقی بمانید حتی اگر احساس خیلی خوبی نداشته باشید. اما رسیدن به موفقیت یعنی وارد سرزمینی ناشناخته شدن. شما در حالی وارد این سرزمین می‌شوید که در بیرون زیر نظر و انتقاد دیگران قرار دارید و تحت فشارهای جدیدی قرار می‌گیرید. برای این مشکل چه کاری باید انجام داد؟ گرچه ایده موفقیت ترسناک به نظر میرسد، اما روبرویی با واقعیت از آنچه پیش از آن فکر می کرده‌اید آسان‌تر است. اگر آنچنان قوی باشید که بتوانید از معابر سخت عبور کرده و رو به جلو حرکت کنید، در زمان‌های خوب و مناسب هم می‌توانید این کار را بکنید. بله باید تغییرات را انجام داده و چیزهای جدیدی یاد بگیرید و شما به قدر کافی خلاق و منعطف هستید که از پس این کار برآیید. اگر تردید دارید، تمام منابع مضاعفی را که موفقیت برای شما به همراه می‌آورد به یاد آورید: افزایش اعتماد به نفس، شبکه‌های بزرگ‌تر و قدرتمندتر، موجودی بانکی بهتر، اعتباری بیشتر که درهای جدید را به روی شما می‌گشاید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code