alexaa

۵ راهکار برای جبران اشتباهات کاری

چگونه اشتباهات کاری خود را جبران کنیم؟

آدم هایی که از نظر حرفه ‌ای اشتباهی انجام می دهند و آن را متوجه نشده یا سعی کرده بر آن سرپوش بگذارند، خیلی بدتر از کسانی هستند که اشتباهی انجام داده و به آن اعتراف می‌کنند. امکان دارد پنهان‌کاری شما باعث بروز تهدیدی برای اعتبار یا وضعیت مالی شرکت شود.

این را درک می‌کنم که صحبت کردن در این مورد کار آسانی نیست، اما بدانید این تنها راه موجود است (و به محض انجام این کار احساس بهتری دارید و هر چقدر سریع ‌تر وصادقانه ‌تر در مورد آن صحبت کنید، بیشتر می‌توانید به حل مشکل کمک کنید. برای انجام این کار راهکارهای زیر پیشنهاد می‌شود. با الی گشت همراه باشید:

اشتباهات کاری

۱- اعتراف کردن

مطالب مرتبط:
چگونه با اشتباهات کارمندان کنار بیاییم؟
یک مدیر خوب چگونه اشتباهش را می پذیرد

به رئیس ‌تان نزدیک شده و به او بگویید نیاز دارید خیلی فوری و خصوصی با او صحبت کنید. شما به یک مخاطب برای سخنرانی احتیاجی ندارید.

خیلی واضح مشکل را گفته و اثرات آن را بر کارتان و شرکت بازگو کنید. بغض نکنید، عذرهای بی‌ اهمیت نیاوده و تقصیر را به گردن دیگران نیندازید، چون اینها شرایط را بدتر می‌کنند. آمادگی داشته باشید که رئیس ‌تان سرتان داد بکشد، چون می‌دانید سزاوار آن هستید.

۲- مسوولیت اجتناب از یک اتفاق بد را قبول کنید

درست است که امکان دارد، وسوسه شوید به همه یادآوری کنید خودتان درصدد جبران برآمده‌ و اولین نفری بوده‌اید که در این مرحله از بحران اقدام کرده‌اید، اما به عنوان فردی که از ابتدا مشکل را شروع کرده از یادها نمی روید. حداقل کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تلاش کنید بخشی از اعتبار خود را بازیابید.

این نشان‌ دهنده صداقت، سرعت عمل و تمایل به مسوولیت ‌پذیری شما برای رفع مشکلات است. حتی آماده باشید که بیش از این مورد سرزنش واقع شوید.

make a misrake at work

۳- از روش سرزنش و تحقیر خودتان استفاده نکنید:

اگر با حالت آشفته درحالی‌که گریه می‌کنید و سرتان را در دست گرفته‌اید وارد دفتر رئیس شوید، او را بیشتر نسبت به جرمی که صورت گرفته دچار حساسیت می‌کنید. کاری که نباید، انجام شده و حال باید فکری به حال آن کرد. پس برای حل موضوع وارد عمل شوید.

۴- اقدامی سریع:

اگر هر چه زودتر رئیس‌ تان را در جریان نگذارید، امکان دارد شخص دیگری متوجه این اشتباه شده و مسیر آن را دنبال کند و به شما برسد. در این صورت، با توجه به اینکه قبلا هم مرتکب اشتباهاتی شده‌اید، علاوه ‌بر آنکه نالایق تلقی می‌شوید، شما را به چشم شخصی مرموز و ترسو در نظر گرفته و احتمال اخراج تان بالا می رود.

۵-  سعی کنید راه‌ حل‌هایی ارائه دهید:

برنامه ‌ای برای جبران خسارتی که وارد کرده‌اید آماده کنید. اشاره کردید که مدتی به راه‌حل‌های مختلف فکر کرده‌ و به نتیجه‌ای نرسیده‌اید.

اما اگر چیزی برای ارائه دادن داشته باشید، نشان می‌دهید میزان خسارت را مورد ارزیابی قرار داده و هر کاری بتوانید برای جبران آن انجام می‌دهید. حتی اگر می‌توانید چند راهکار ارائه دهید.

استراتژی را برای رئیس ‌تان خلاصه ‌سازی کرده و او را مطمئن کنید که در مسیر جبران نقشی کلیدی دارید.  جمله‌ های شرطی و غیرقطعی مثل «اگر می ‌توانستیم…» یا «ممکن است بتوان…» را به کار نبرید، چون الان وقت تردید داشتن نیست، بلکه باید قاطع باشید. در عوض از جملات قطعی و مثبت مثل «من این کار را خواهم کرد…» و «نتیجه این کار… خواهد بود» استفاده کنید و سناریوهای مفیدی ارائه دهید که اثر خطای شما را کم پایین آورد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد