الگوهای موفق و نوآوری در کسب و کار

راه های شناخت الگوهای موفق در کار

متخصصان در پاسخ به این پرسش که چگونه می ‌توان الگوهای موفق و نوآوری را در کسب و کار گسترش داد و همچنین چگونه می ‌توان این کار را با تعداد نیرو و منابع مالی محدود انجام داد، پنج روش ارائه کرده‌اند. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه از آنها بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
کارمندان با انرژی ،سازمان های موفق می سازند 
۱۰ قانون ساده موفقیت در کسب  کار 

این پنج رویکرد می‌ توانند، حتی در شرایطی که افزایش منابع مالی و انسانی ممکن نیست، وسعت و میزان تاثیر ابتکارات خلاقانه را افزایش دهند. این روش ‌ها به مقادیر متفاوت و متنوعی از سرمایه ‌گذاری نیازمندند و می ‌توانند از سوی شرکت ‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. هرچند که در این حوزه شرکت ‌های بزرگ دست بالا را دارند.

رموز موفقیت

۱. الگوهای ثبت شده را شبیه‌سازی نمائید. در کمال احترام به کافکا می توان گفت که وجود حشره ‌ای با قامت انسانی امکان ‌پذیر نیست. سیستم حیاتی حشرات، توانایی کار در آن ابعاد را نخواهد داشت، اما گروه‌ های حشرات قادرند از طریق شبیه‌ سازی افزایش پیدا کنند. همین روش برای گروه های نوآوری نیز پرکاربرد است. هرچند باید توجه کنید که برخی مدل‌ ها توانایی باز تولید بیشتری دارند. به عنوان مثال، مدل ‌های پیچیده یا آن دسته ابتکاراتی که به حضور یک یا چند فرد خاص وابستگی دارند، امکان دارد بخت کمتری برای افزایش از طریق همانند ‌سازی داشته ‌باشند. اگر تصمیم به گسترش یک ابتکار گرفتید، ابتدا مدلی را بر پایه یک قاعده مرکزی تعریف کنید و اطمینان حاصل کنید که آمادگی برای رهبری و انتقال تجربه درون گروه وجود دارد.

۲٫ سرمایه‌ گذاری را در فضاهایی انجام دهید که مجموعه ‌ای از توانایی‌ های بالقوه، امکانات مختلفی را ارائه می دهند. مدیران، هنگام تصمیم‌گیری در مورد تخصیص سرمایه باید از خود سوال کنند، اگر فرضیه های اولیه من شکست بخورند آیا این سرمایه‌گذاری ‌امکان دارد همچنان به طریقی دیگر بازدهی داشته‌ باشد؟ چه گستره ‌ای از کاربردها را می ‌توان برای این سرمایه‌گذاری تصور کرد؟ این سرمایه‌گذاری چه قابلیت ‌های تازه ای برای شرکت به همراه دارد و این قابلیت ‌های تازه امکان چه کاربردها و سودهای دیگری را دارد؟

۳٫ تبلیغ کننده ها را به خود جذب کنید. با توجه به قدرت رسانه ‌های اجتماعی و فعالیت ‌های تبلیغاتی، مشتری‌ ها به نیرویی قابل تکیه برای رشد شرکت ‌ها بدل شده است. همین مساله برای ابتکارات خلاق نیز مصداق پیدا می کند.
تبلیغ کنندگان می ‌توانند کسانی باشند که از کارکنان بخش خلاق بوده ‌اند، با تیم خلاق در ارتباط هستند و یا افرادی از بیرون شرکت باشند. شرکت اسباب ‌بازی ‌سازی سرشناس دانمارکی، لگو «LEGO» را در نظر داشته باشید. سال‌ های بسیار، لگو در طراحی تولیدات جدیدش، تمرکز خود را روی دستیابی به گروه بزرگ ‌تر مشتریان قرار داده بود. اما با تمرکز شرکت بر تقاضای عمومی، اشتیاق مصرف ‌کنندگان حرفه ‌ای ‌اش پایین می آمد؛ این موضوع در نهایت به افت فروش شرکت منجر شد. در پاسخ به این مساله، در سال ۲۰۰۶ لگو مصرف‌کنندگانش را در یک بازاندیشی سراسری، مبتنی بر توفان ذهنی، مشارکت داد. امروز مهندسان لگو به طور کلی، در تماس مستقیم با مشتریان حرفه ‌ای این شرکت فعالیت می‌کنند. مشتریانی که اغلب خود مهندسین توانایی هستند و برای مثال اعضای «جمعیت مبلغین لگو» نقش به سزایی در تبلیغات این شرکت را بر عهده دارند.

۴٫ اکوسیستم‌ های درونی و بیرونی را مورد حمایت قرار داده و آنها را پرورش دهید. ابتکارات خلاق برای رشد و گسترش نیاز به افراد، منابع مالی و سازمان ‌های گوناگون دارند.

۵٫ شبکه ‌های بزرگ و گسترده راه‌اندازی کنید. همچنان‌که اکوسیستم ‌ها بستگی به عمق روابط و تعهدات دارند، شبکه ‌های گسترده‌ تر امکان دسترسی وسیع به دانش ‌ها و توانایی‌ های متنوع را فراهم می سازند. امکان ارتباط و معاشرت بین گروه شما اهداف و چالش ‌هایتان- با شبکه ‌های گسترده، امکان بالقوه شکل‌گیری راه ‌حل ‌ها و فرصت ‌ها را از سوی سایر افراد فراهم می‌کند.

طی ده سال گذشته، سازمان ‌های جدید برای گرد هم آوردن افراد خلاق در زمینه تجارت دست به‌کار شده ‌اند. شرکت ‌های نوپای موفق امکان دارد تحسین افراد بیشتری را برانگیزند، اما شرکت‌ های بزرگ ‌تر می ‌توانند از عهده همانند سازی های بیشتری بر بیایند، اکوسیستم‌ های وسیع ‌تر و عمیق‌ تری را شکل دهند، با شبکه ‌های بیشتری در ارتباط باشند، تبلیغ کنندگان بیشتری را پشتیبانی کنند و در سکوهای رشد بیشتری سرمایه‌ گذاری کنند. سرمایه‌ گذاری‌ های کوچک و جسورانه تنها در صورتی امکان موفق شدن را دارند که شجاعت، تعهد و صبر لازم را داشته باشند، که توازن را به نفع خودشان تغییر دهند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code