یک کارمند چه انتظاراتی از مدیرش دارد؟

انتظارات کارمندان از مدیر

افرادی که در معرض آسیب‌های اجتماعی بوده یا با سختی‌های زیادی در طول زندگی مواجه بوده‌اند، می‌توانند مدیران کارآمدی باشند زیرا هرگز فراموش نمی‌کنند که چه دشواری‌هایی را در کار تحمل کرده و برای دیدگاه‌های کارمندان تازه کار، احترام قائلند. مدیران مهربان و همدل، اصولا می‌دانند بدون راهبری مناسب، تا چه حد فضای کار ناعادلانه است. برای اطمینان پیدا کردن از این موضوع که مدیریت در مسیر صحیحی قرار دارد، این مقاله به انتظاراتی که کارمندان از مدیران داشته و تماما نشانگر ماهیت واقعی مدیریت است، اشاره می‌کند.

مطالب مرتبط:
چگونه مدیر باهوشی باشیم؟
جایگاه واقعی یک مدیر کجاست؟
کارمندان

اختیار

کارمندان علاقه ندارند، برای انجام کارها از مدیران اجازه داشته باشند بلکه خواهان داشتن اختیار جهت تصمیم‌گیری‌ها هستند تا از شکست‌های خود درس عبرت بگیرند. همچنین از مدیران این انتظار می‌رود تا با تدبیر و خرد خود آنها را در حل مشکلات به‌طور موثر و مستقل، یاری کرده و زمینه‌ای برای کارآفرینی و هدفمندی در کار میسر شود و این مهم جز در سایه مدیریتی درست و صحیح، ناممکن است.

آسیب ‌پذیری

مدیران نه تنها پاسخ تمامی سوالات را نمی‌دانند، بلکه رفتارشان همیشه آنطورکه باید باشد، نیست. کارمندان برای مدیرانی که صادقانه نقاط ضعف خود را پذیرفته و از روش‌های دستیابی به پیشرفت آگاهی دارند، احترام قائلند. اگر افراد یک گروه ندانند چگونه به بهترین نحو اشتباه خود را جبران کنند یا اینکه در اموری که لازم است چگونه مشارکت کنند، نمی‌توان تیمی موفق و با عملکرد بالا تشکیل داد. مدیرانی که به نقاط ضعف خود آگاهی دارند، علاوه‌بر داشتن درک و فهم درستی از کارمندان، با آنها مهربان هستند، احساس همدلی می‌کنند و به اندازه‌ای به توانایی‌های خود اعتماد دارند که با فراموش کردن عنوان مدیریت، خود را در جایگاه کارمندان قرار می‌دهند. این مدیران که دارای شخصیت قوی هستند، به‌راحتی با دیگران ارتباط برقرار کرد و از انجام کار صحیح به‌منظور بهبود وضعیت سازمان هیچ‌گونه ترسی ندارند.

مدیریت

احترام

تفاوت آشکاری بین شناخت افراد و احترام گذاشتن به آنها وجود دارد. انرژی زیادی در ابتدای فرآیند شناخت صرف می‌شود که در طول فرآیند، این انرژی پایین می‌آید؛ اما احترام فرآیندی است مستمر که به‌تدریج میزان آن بالا می‌رود. مدیرانی که در پی شناساندن خود به دیگران هستند با عقل و منطق افراد سنجیده و به‌زودی به دست فراموشی سپرده می‌شوند؛ اما مدیرانی که به دنبال احترام هستند، قلب‌ها را شیفته خود می‌کنند و هرگز فراموش نمی‌شوند. کارمندان، خواهان مدیرانی هستند که برای کار گروهی و همکاری‌های فردی آنها احترام و ارزش قائل هستند و در روابطی که به مرور زمان ایجاد می‌شود، سرمایه‌گذاری کنند. مدیرانی که به برنامه‌های خود وفادار بوده و در صورت لزوم، خطرات فرصت‌های مناسب را تحمل می‌کنند با نتایج چه موفقیت یا شکست ارتباط برقرار کرده و مورد احترام خاص کارمندان هستند.

صراحت

کارمندان از مدیران خود توقع دارند تا در مسیری مشخص گام برداشته و در بیان شرح وظایف کارمندان به‌ویژه انتظارات خود نسبت به آنها صریح باشند و به‌طور غیر مستقیم حرفی نزده یا کاری انجام ندهند و از به‌کار بردن اصطلاحات تخصصی که درک آن دشوار است، بپرهیزند. یک مدیر نباید از پاسخگویی به ابهامات طفره برود تا از وقوع اتفاقات پیش ‌بینی‌نشده بدون آمادگی مناسب، جلوگیری کند. مدیران صریح، علاوه ‌بر توجه عمیق به جزئیات و دادن اطمینان خاطر به کارمندان بر مسائلی تاکید داشته که هرگز اهمیتی به آنها داده نمی‌شود.

راستی و درستی

بسیاری از مدیران علاقه‌ای به بیان حقیقت ها نداشته و تنها به گفتن نیمی از حقیقت بسنده می‌کنند. به‌کار بردن چنین سیاستی برای اجتناب از وقوع آشفتگی و عدم اطمینان تا اندازه‌ای قابل درک است. کارمندان از مدیران واقعی انتظار دارند علاوه‌بر اینکه شفاف و قابل‌اعتماد باشند، احساسات خود را نیز به‌راحتی ابراز کرده و دیگران را با مهربانی مدیریت کنند.

پاسخگویی

یکی دیگر از انتظارات کارمندان از مدیران این است به همان اندازه که نسبت به خود مسئولیت دارند در مقابل آنها هم رفتار یکسانی داشته باشند. بسیاری از مدیران کم ‌هزینه‌ترین و آسان‌ترین راه را برای انجام کارها گزینش می‌کنند. برای مثال انجام بسیاری از کارها و حل مشکلات را که خود باید به دوش بکشند به دیگران واگذار می‌کنند. مدیرانی که از رویارویی با مشکلات و پاسخگویی‌ها دوری کرده همان افرادی هستند که هنگام راهنمایی و مدیریت دیگران، خطر شکست را به جان می‌خرند. مدیران پاسخگو، بسیار محترم و مورد تحسین هستند و به هنگام حمایت و پشتیبانی از کارمندان، توقع انجام رفتار متقابل نسبت به خود را نیز دارند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد