بلیط هواپیما

این راهکارها انگیزه می‌آفریند

انگیزه کاری

برای ایجاد انگیزه در کار به شاخصه هایی نیاز است که به برخی از این موارد در پایین اشاره شده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
انگیزه کارمندانتان را تقویت کنید
می خواهید کارآفرین شوید؛ چه انگیزه ای دارید؟

شناسایی و اعطای پاداش به کارکنان

ویژگی‌های شخصیتی کارمندانتان را شناسایی کنید. اگر کارمندی کاری را به‌طور کاملا مشخصی خوب انجام می‌دهد، باید او را از اینکه به‌طور ویژه‌ای می‌درخشد آگاه کنید.اگر یکی از کارمندان یک کار استثنایی انجام داد، مانند جذب یک مشتری مهم، او را ستایش کنید. شناسایی تلاش‌های فردی کارکنان بسیار اهمیت دارد. اما دقت کنید هر بار از افراد مشخصی تقدیر نکنید که این امر منجر به کاهش انگیزه سایر کارمندان خواهد شد.

کارکنان را به‌عنوان یک گروه شناسایی کنید. قدردانی خود را از تلاش‌های تیم کاری همواره نشان دهید تا منجر به سخت کوشی بالاتر تیم شود. جلسه‌ای با حضور تمامی کارکنان ترتیب داده و تاثیر تلاش تیمی کارکنانتان را (حتی‌الامکان با عدد و رقم) در دستیابی به اهداف سازمان بیان کنید.

اگر این تفکر را دارید هنوز نیاز به بهبود وجود دارد، با کارمندان صداقت داشته باشید. اما بر این تمرکز کنید که بیش از آنکه بازخورد منفی بدهید آنها را ستایش کنید.

سخت کوشی کارکنان را پاداش دهید. تنظیم یک سیستم پاداش راهی عالی برای انگیزش بخشیدن به کارکنان است.

شاید تصور کنید به جز پاداش نقدی به‌گونه‌ای دیگر نمی‌توان از عملکرد کارکنان تقدیر کرد. اما گاهی اثربخشی یک هدیه کوچک نظیر بلیت سینما برای کارمند و خانواده‌اش، به مراتب از پاداش‌های نقدی بالاتر است.

مرخصی ساعتی جایزه بدهید. اجازه دهید یک روز در هفته به انتخاب خود ۳۰ دقیقه زودتر به خانه برود یا دیرتر به محل کار بیاید.

گسترش تعامل مثبت در محیط کار

اقدام به شناختن کارمندان خود کنید. حتی اگر مشغله کاری زیادی دارید، با اینکار منجر به ایجاد علاقه شخصی در کارکنان شده و باعث می‌شوید آنها بهتر برایتان کار انجام دهند.

روزی را برای صرف قهوه یا چای در کنار کارکنان تعیین کنید. به این بهانه شما می‌توانید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با کارکنان به صحبت و گفتگو مشغول شوید.

در مورد خانواده کارکنانتان اطلاعاتی به دست آورید. کارکنان شما ورای شغلشان، زندگی مختص به خود را دارند و هنگامی که احوال خانواده آنها را می‌پرسید، احساس می‌کنند اهمیت بیشتری برایشان قائل هستید.

در مورد علایق کارمندانتان اطلاعات به دست آورید. اگر بدانید کدام کارمند به کدام برنامه تلویزیونی علاقه‌ دارد، موضوعی برای گفت‌ وگو ایجاد می‌کند.

فراموش نکنید، برقرار کردن یک رابطه قوی با ایجاد یک دوستی صمیمانه، فرق دارد. ارتباط شما باید دوستانه و آزاد باشد، بدون اینکه وارد حریم خصوصی افراد شوید.

رویداد‌های سازمانی بسازید. وجود روزهای خاص در تقویم شرکت، این را سبب می‌شود افراد یکدیگر را بهتر بشناسند. افراد برای حضور در محیط کاری که در آن روابط صمیمانه‌ای با همکاران خود دارند، مشتاق‌تر می‌شوند.  افراد را برای یک ناهار دسته ‌جمعی بیرون از شرکت بفرستید. این امر باعث می‌شود افراد برای شناخت یکدیگر زمان صرف کنند. یک تیم ورزشی یا یک لیگ فوتبال دستی بسازید. این امر نه‌تنها سبب همبستگی افراد می‌شود بلکه منجر به ایجاد روحیه همکاری قوی‌تر در افرادی می‌شود که در مواقع غیرکاری هم یک کار تیمی انجام داده‌اند.  برای تعطیلات یا بعد از زمان کار تفریحاتی برای کارکنان بوجود آورید تا به شادی و تجدید قوای آنها بیانجامد.

ابداع محیط کاری صمیمی

فضایی دلپذیر ایجاد کنید. کارکنان شما بخش بزرگی از زندگی خود را در دفتر کارشان می‌گذرانند. بنابراین باید تلاش کنید محیط کاری تا حد امکان دوستانه و جذاب خلق کنید. آیا کارکنان شما فضایی برای قدم زدن و هواخوری دارند؟ هر چقدر کارکنان احساس آزادی بیشتری داشته باشند، شادتر هستند. درجه حرارت مناسب اتاق کار در میزان کارآیی و عملکرد پرسنل تاثیر مستقیم دارد و انگیزش و حافظ تمرکز پرسنل در بالاترین سطح ممکن است.

با استفاده از نورپردازی محیطی دلپذیر بوجود آورید. اطمینان حاصل کنید که کارکنانتان از نور طبیعی کافی برخوردارند.

می‌توانید از دیوارهای دفاتر کاری استفاده کنید. دیوارها فضایی بسیار عالی برای جلب نظر و بالا بردن انگیزه کاری کارکنان است. یک تابلو اعلانات نصب کرده که کارکنان بتوانند عکس‌ها، کارت‌های تبریک و هرآنچه که دوست دارند با همکاران خود به اشتراک بگذارند روی آن نصب کنند.

کارکنان برجسته را شناسایی کرده و با قراردادن یادداشتی روی تابلو از دستاوردهای وی، تقدیر به عمل آورید. شنبه هر هفته، جمله‌ای انگیزه بخش روی تابلوی ورودی شرکت نصب کنید.

چند تابلوی چشم ‌نواز به دیوارها بیاویزید. تابلو یا نقاشی‌هایی که تاثیر دل انگیزی در بیننده بوجود آورد.

روزی را برای صرف صبحانه دسته ‌جمعی در هفته مشخص کنید. از این طریق کارکنان به موقع به محل کار آمده و زمان بیشتری را در دفتر می‌گذرانند.

وندالیسم چیست؟ چطور می توانیم با این پدیده مقابله کنیم؟
وندالیسم چیست؟ چطور می توانیم با این پدیده مقابله کنیم؟
رابطه ی رهبری و شخصیت از کجا نشأت می گیرد؟
رابطه ی رهبری و شخصیت از کجا نشأت می گیرد؟
بارش شهابی برساوشی چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟
بارش شهابی برساوشی چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟
ویژگی های اخلاقی یک مدیر چطور باید باشد؟
ویژگی های اخلاقی یک مدیر چطور باید باشد؟