بلیط هواپیما

چگونگی بازاریابی و مدیریت بازار

marketing

از نظر فیلیپ کاتلر یکی از برجسته ترین صاحب نظران بازاریابی، بازاریابی عبارتست از “انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته ها از طریق فرآیند مبادله”

در واقع در بازاریابی تلاش می شود انسان ها به آنچه که می خواهند دست یابند و مبادله راه کاری است که می تواند در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد . نیازها و خواسته های انسان ها مبدأ و نقطه شروع فعالیت های بازاریابی است این دو تقاضا برای کالاها را ایجاد می کنند و با انجام مبادلات و معاملات در بازارها است که نیازهای مشتریان و مصرف کنندگان تأمین می گردد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
۴ عامل موثر بر فرهنگ بازاریابی درون سازمان
بازاریابان موفق، مدیران بازاریابی بزرگی خواهند شد

نیازها

ـ خواسته های بازار

ـ‌ چرخه فعالیت های بازاریابی

ـ معاملات تقاضا

ـ مبادلات کالاها

 

تولید گرایی

در مفهوم تولید فرض بر این است که مشتریان نسبت به کالاهایی نظر مساعد خواهند داشت که اولا موجود بوده و ثانیًا دارای قیمت بسیار مناسبی باشند. بنابراین مدیریت وظیفه بهبود تولید و توزیع را بر عهده دارد . این مفهوم از قدیمی ترین فلسفه های راهنمای فروشندگان محسوب می شود.

در دو وضعیت مختلف مفهوم تولید فلسفه مفیدی محسوب می شود حالت اول وقتی پیش می اید که تقاضا برای کالا از عرضه آن پیشی می گیرد. در این حالت، مدیریت روش های افزایش تولید را بررسی می کند . حالت دوم وقتی پیش می آید که هزینه تولید کالا زیاد است و افزایش کارآیی برای کاهش هزینه ها لازم به نظر می رسد. (کالاگرایی محصول گرایی )  مفهوم اساسی دیگری که راهنمای فروشندگان است مفهوم کالا است. بر اساس این مفهوم مشتریان خواهان کالاهایی هستند که از بهترین کیفیت و کارآیی برخوردار باشند . بر مبنای این اصل ، سازمان باید منابع خود را به بهبود پیوسته کالا اختصاص دهد . بعضی از تولیدکنندگان بطور مداوم در طراحی محصول، قیمت گذاری، توزیع و فعالیت های پیشبردی خود تجدیدنظر می کنند .

 

فروش گرایی

بسیاری از سازمان ها از مفهوم فروش تبعیت می کنند. بر اساس این مفهوم، هر گاه شرکت به میزان وسیع برای فروش و ترویج کالاهای خود نکوشد مصرف کنندگان به میزانی که باید کالاهای تولیدی یک شرکت را نخواهند خرید . این مفهوم عملا در مورد کالاهای ناخواسته تجربه شده است ، کالاهایی که خریداران بطور معمول به خرید آن ها نمی اندیشند . صنایع تولیدکننده این گونه کالاها باید به دنبال مشتریان بالقوه باشند و آنان را نسبت به مزایای این کالاها متقاعد کنند.

 

سازمان خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید
سازمان خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید
شناخت بهتری از سازمان و انواع آن داشته باشید
شناخت بهتری از سازمان و انواع آن داشته باشید
می خواهید مشتریانتان را زیاد کنید؟!
می خواهید مشتریانتان را زیاد کنید؟!
اهمیت نظارت و کنترل در پیشبرد اهداف سازمان
اهمیت نظارت و کنترل در پیشبرد اهداف سازمان