با این روش ها مسیر خود مدیریتی را برای خود آسان سازید

خود مدیریتی

«خود مدیریتی» محرکی قوی برای استقلال فردی، تصمیم گیری ‌های درست، خلاقانه و در شرایط دشوار است.

برخی از رفتارها در فردی که توانایی«خود مدیریتی» دارند بسیار بارز است، از جمله این رفتارها می‌توان به خودآگاهی، خودتنظیمی اهداف، خود انگیختگی، مثبت صحبت کردن، ارتباطات شجاعانه و موثر و توانایی دریافت و ارائه بازخورد است. تبدیل شدن به یک خودمدیر و حفظ مهارت ‌های «خود مدیریتی» یک فعالیت توسعه ‌ای محسوب می شود. در این نوشتار راهکارهایی برای کسب مهارت ‌های «خودمدیریتی» ارائه می ‌شود. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
چگونه در جایگاه مدیریت مبارزه کنم و پیروز میدان شوم؟!
استراتژی درست در مدیریت احساسات

داشتن نگرش ذهنی مثبت

در روزگار حاضر تقریبا هر روز در حال دریافت اخبار نگران‌کننده ‌تر هستیم. اما هنر یک رهبر موثر آن است که توانایی نگرش ذهنی مثبت برای خنثی کردن اثرات این اخبار را داشته باشد. برای اینکه بتوانید همیشه نگرش ذهنی مثبت خود را قوی نگه داشته می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • در گفت‌ وگوهای خود از زبان مثبت استفاده کنید. گاهی برخی افراد به‌طور مستمر از آب و هوا، وضعیت شغلی، همسر، همسایگان و هرچیز دیگری گلایه و شکایت می‌کنند. مطالعات در این باره نشان از آن دارد که دقیقا چنین افرادی از کیفیت زندگی پایین تری نسبت به دیگران برخوردارند. باید به یاد داشت با جایگزین واژگان مثبت به جای کلمات منفی، مسیری مناسب برای کسب بهترین نتایج بوجود آورید.
  • بیشتر وقت خود را با افراد مثبت بگذرانید. این یک واقعیت است که طبیعت ما انسان‌ها به گونه‌ای است که به تدریج خلق و خو و رفتارهای مشابه با کسانی که به ما نزدیک هستند، می گیریم. بنابراین بهتر است بیشترین
  • بپذیرید که همه چیز ایده ‌آل و کامل نیست. پذیرش این موضوع می‌تواند کمک فراوانی به ایجاد نگرش ذهنی مثبت در شما کند. وقتی این موضوع را قبول می کنیم که برخی چیزها خارج از کنترل ما هستند، به جای اتلاف انرژی روی احساسات منفی، می ‌توانیم به جنبه‌ های مناسب و مثبت آن متمرکز باشیم.
  • مثبت ‌اندیش باشید. البته مثبت ‌اندیشی یک عادت مهم است. همه چیز از ذهن شما آغاز می ‌شود. این عادت پراهمیت می‌تواند موفقیت ‌های بزرگی را برای شما به همراه آورد. یکی از بهترین تکنیک ‌ها برای دورانداختن یک فکر منفی، جایگزینی آن با یک موضوع مثبت است.

ارزش ‌های فردی خود را مشخص سازید

برای رهبری موفق و موثر، نیاز است ارزش‌ های شخصی خود را تعیین کنید. برای رهبری که ارزش ‌های فردی شفافی داشته باشد، تصمیم‌گیری بسیار آسان ‌تر خواهد شد. مشخص کردن ارزش ‌های فردی موجب پایه گذاری اعتماد، افزایش اعتبار و پذیرش یک رهبر در سطح سازمان و کارکنان خواهد شد.

تمرکز بر زمان«حال»

اگر برای شما تمرکز کار دشواری است، توانایی انجام کارها در زمان تعیین شده را ندارید، برای شما به یادآوردن جزئیات سخت است، فکر می‌کنید دیگران شما را درک نمی‌کنند؛ همه این موارد نشانه‌ هایی از آن است که شما بر وضعیت «حال» تمرکز ندارید. یکی از مهم ‌ترین مولفه ‌ها برای داشتن یک زندگی سالم و البته توانمندی در «خودمدیریتی»، آن است که در زمان حال (و نه گذشته و آینده) تمرکز داشته باشید.

مدیریت استرس

ماهیت رهبری سازمانی مواجهه و رویارویی با چالش‌های پیچیده روزانه را می‌طلبد. یک رهبر موثر سازمانی باید توانایی اتخاذ تصمیمات دشوار را در کوتاه ‌ترین زمان ممکن داشته باشد و این ویژگی می‌تواند موجب ایجاد استرس شدید و در نتیجه کاهش تدریجی توانایی شود. بنابراین تسلط و آگاهی از روش ‌هایی برای کاهش استرس روزانه برای یک رهبر موثر یک ضرورت به حساب می آید. اما برخی اقدامات کوچک زیر امکان دارد به کاهش استرس روزانه کمک کند:

  • یک فیلم کمدی تماشا کنید.
  • زمانی از هفته را در طبیعت بگذرانید.
  • با یک دوست نزدیک تماس بگیرید.
  • پیاده روی روزانه داشته باشید.
  • دفتر خاطرات روزانه داشته باشید.
  • به موسیقی گوش دهید.

برنامه ریزی برای زندگی شخصی خود

یکی از مهم ‌ترین نشانه‌ های مهم در فردی که ویژگی «خودمدیریتی» دارد، داشتن برنامه زندگی(Life Plan) است. یک رهبر موثر برای زندگی فردی خود در تمامی ابعاد، برنامه ‌ای تنظیم شده دارد و روزانه وضعیت پیشرفت آن را رصد می‌کند. استفاده از ابزار «چرخ زندگی» یکی از بهترین روش‌ ها برای برنامه‌ ریزی در زندگی شخصی است که در ابعاد مختلف زندگی به شما امکان برنامه ‌ریزی می‌دهد.

برنامه ویژه برای سلامت خود

سلامت جسمانی و روانی برای فردی که قصد رهبری موثر در سازمان دارد یک الزام است. بنابراین اگر تاکنون در این زمینه از خود کاهلی نشان داده‌اید، همین امروز برای سلامت خود برنامه ‌ریزی ویژه کنید. موضوعات مهمی چون وضعیت رژیم روزانه غذایی، تحرک و ورزش روزانه، خواب کافی، سلامت ذهن و روان از جمله مواردی است که برای آن باید برنامه ریزی جدی صورت گیرد.

فراموش نکنید؛ «خودمدیریتی» یکی از مهارت ‌های مهم برای تبدیل شدن به رهبری موثر و تحول گرا است و نقطه آغازین برای تقویت این مهارت آن است که از وضعیت موجود خود آگاه باشید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code