با مریسا میر، مدیر عامل یاهو آشنا شوید

مریسا میر در فهرست قدرتمندترین زنان حوزه کسب و کار

مریسا میر خیلی زود به دوران اوجش رسید، بطوریکه با ۱۰ سال سابقه ی درخشان مدیر اجرایی گوگل، تنها ۳۷ سال نیاز داشت تا رئیس و مدیر عامل گوگل شود.

او که در تاریخ ۳۰ می ۱۹۷۵ در ویسکانسین متولد شد، فردی بسیار خجالتی بود و دوران کودکی خود را با کلاس های باله و شیرینی پزی و … گذراند. اما همین کلاس های خارج از برنامه بود که از او فردی با اعتماد به نفس و منضبط ساخت. در همان دوران نوجوانی علاقه او به ریاضیان و آمار بیشتر شده و استعدادهای بیشتری از خودش به نشان گذاشت. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا از بیوگرافی مریسا میر بیشتر بشنوید.

مریسا میر
مطالب مرتبط:
وارن بافت، سومین ثروتمند جهان
اینگوار کمپراد از کبریت فروشی تا IKEA

هنگامی‌که به دبیرستان واسوا وست رفت، در دروس شیمی، حساب دیفرانسیل و انتگرال، زیست‌شناسی و فیزیک خودش را به‌عنوان بااستعدادترین دانش‌آموز مدرسه مطرح کرد و درعین‌حال در فعالیت‌های غیر درسی هم بسیار موفق بود؛ به‌طوری‌که ریاست کلوپ اسپانیایی مدرسه را در دست گرفت و سرپرستی گروه‌های مناظره‌ی دانش‌آموزی را هم به او دادند. تیم مناظره دانش آموزان مدرسه‌ی واسوا وست با رهبری او مدال قهرمانی ایالتی ویسکانسین را از آن خود کرد. او شغلی هم خارج از مدرسه پیدا کرده بود؛ مریسا در یک فروشگاه خواروبارفروشی تحویل‌دار بود و برای اینکه کار مشتریان را سریع‌تر راه بیندازد، کد محصولات را حفظ می‌کرد. وقتی دوران دبیرستان را به پایان برد، تامی تامپسون، فرماندار ویسکانسین او را به‌عنوان یکی از دو نماینده دانش آموزان این ایالت برای شرکت در اردوی ملی جوانان علوم در غرب ویرجینیا انتخاب کرد.

دوران دانشجویی

مریسا در دوران نوجوانی دوست داشت جراح مغز و اعصاب شود؛ به همین دلیل پس از دبیرستان وارد کلاس‌های مقدماتی پزشکی دانشگاه استنفورد شد. کمی بعد او رشته‌ی تحصیلاتی خود را از علوم اعصاب کودکان به رشته‌ی سیستم‌های نمادین تغییر داد. سیستم‌های نمادین ترکیبی است از علوم فلسفه، روانشناسی شناخت گرا، زبانشناسی و علوم کامپیوتر. در دوران دانشجویی او فوق‌العاده فعال بود، برای تفریح عضو تیم تشویق دانشجویی شده بود و البته در بیمارستان کودکان به‌عنوان نیروی داوطلب کار می‌کرد. در جلسات مناظره دانشجویی حضوری مداوم داشت و در دروس خود به‌اندازه‌ای مستعد بود که استادان دانشگاه از او برای مطالعات و پژوهش‌های خود کمک می‌گرفتند. پس از مدتی او کسی بود که در کلاس‌های تکمیلی دروس علوم به دانشجویان ضعیف‌تر درس می‌داد. او کمک کرد دبیرستان برمودا رشته‌ی علوم کامپیوتر را به واحدهای درسی خود اضافه کند. پس از یکی دو سال اول دانشگاه، اریک رابرتز سرپرست گروه رشته سیستم‌های نمادین، از او خواست یکی از درس‌های همین رشته را تدریس کند. کلاس او به‌اندازه‌ای از طرف دانشجویان مورد استقبال قرار گرفت که دانشگاه رسماً از او خواست کلاس را در طول تابستان هم ادامه دهد.

میر در سال ۱۹۹۷ مدرک کارشناسی خود را در رشته سیستم‌های نمادین با درجه ممتاز از دانشگاه استنفورد دریافت کرد. پس‌ از آن به مدت دو سال تحصیلات عالی خود را در رشته علوم کامپیوتر در این دانشگاه ادامه داد و در سال ۱۹۹۹ کارشناسی ارشد خود را در این رشته به پایان رساند. گرایش رشته‌های او در هر دو دوره، هوش مصنوعی بود. مریسا میر پس از اتمام دانشگاه، دوران کارآموزی خود را به پژوهشگری در موسسه بین‌المللی تحقیقات SRI منلو پارک ایالت کالیفرنیا و پس‌ از آن در لابراتوار تحقیقاتی زوریخ گذراند. توانایی و خلاقیت او در دوران کارآموزی باعث شد در آستانه ورود به دنیای کار، ۱۴ پیشنهاد شغلی دریافت کند.

دوران طلایی با گوگل در دوران جوانی

ازجمله شغل‌هایی که به میر پیشنهاد شد، تدریس در دانشگاه کارنگی ملون بود. شرکت مک کینزی هم از او برای پست مشاوره دعوت به همکاری کرده بود. این‌ها همه شغل‌های وسوسه کننده‌ای بودند؛ اما مریسا تصمیم گرفت به‌جای آن، زندگی حرفه‌ای‌اش را از استارتاپ کوچکی شروع کند.

این استارتاپ، چهاردهمین پیشنهاد کاری او بود؛ شرکت کوچکی به نام گوگل که تازه تأسیس‌ شده بود و مریسا بیستمین کارمند استخدامی و اولین مهندس زنی بود که در این شرکت شروع به کار کرد. مریسا رهبری تیم رابط کاربری و سرورهای وب را به عهده گرفت. او کد نویسی و نظارت تیم‌های کوچک مهندسانی را انجام می‌داد که روی طراحی و توسعه‌ی موتور جستجوی گوگل کار می‌کردند. در این دوره او به خاطر دقتش به جزئیات، در شرکت زبانزد همگان شده بود و همین باعث شد به سمت مدیریت محصولات ارتقاء شغلی پیدا کند و کمی بعد به مقام مدیریت و رهبری محصولات تحت وب رسید. او وظیفه داشت لوگوی گوگل را برای مناسبت‌های مختلف (مثل بزرگداشت‌ها، تعطیلات، جشن‌ها، رویدادها و روزهای خاص) طراحی کند. با سلیقه و استعداد عالی او در طراحی، شرکت گوگل هویتی منحصربه‌فرد پیدا کرد.

مریسا میر-مدیر عامل یاهو

در سال ۲۰۰۲ و در سن ۲۷ سالگی، میر مدیریت برنامه جذب استعداد گوگل را هم به عهده داشت. هدف این برنامه کشف جوانان مستعد و هوشمند و آموزش آن‌ها برای شغل‌های مدیریت درون سازمان بود. هرسال میر تعدادی از کارمندان تازه استخدام را برای یک برنامه دوساله انتخاب می‌کرد و آن‌ها را آموزش می‌داد. برت تیلور و جاستین روزنشتاین ازجمله افراد موفقی بودند که زیر دست میر پرورش یافتند. در سال ۲۰۰۵ او به سمت نایب رئیس بخش جستجوی محصولات و تجربیات کاربران منصوب شد. در این زمان فعالیت‌های مریسا میر منجر به تولید بهترین و موفق‌ترین محصولات این شرکت شد: گوگل مپ (Google Maps)، گوگل ارث (Google Earth)، استریت ویو (Street View)، نوار ابزار گوگل (Google Toolbar)، گوگل نیوز (Google News) و جی-میل (Gmail).

میر تا سال ۲۰۱۰ در همین سمت باقی ماند. زحمات او گوگل را از یک استارتاپ کوچک، تبدیل به شرکتی جهانی کرد که تا سال ۲۰۱۰، بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارزش داشت. در این زمان اریک اشمیت، مدیرعامل گوگل از او خواست نقشه‌های محلی و خدمات مکان‌یابی و محل سکونت را ساماندهی کند. در این دوران میر هم‌زمان با فعالیت‌های خود در گوگل، در دانشگاه استنفورد استاد برنامه‌نویسی مقدماتی کامپیوتر بود و مدیریت و نظارت کالج پالتوآلتو را هم به عهده داشت و موفق شد دو جایزه و مدال افتخاری را به‌پاس زحماتش در دانشگاه استنفورد از آن خود کند.

تصمیمات بعدی مریسا میر، نه‌تنها نظر اهالی سیلیکون ولی را به خود جلب کرد، بلکه همه‌ی جهان را به شگفتی واداشت.

افت و خیزهای یاهو

در ۱۶ جولای ۲۰۱۲ و در سن ۳۷ سالگی، مریسا میر به‌عنوان رئیس و مدیرعامل شرکت یاهو انتخاب شد. در آن زمان شرکت یاهو با مشکلاتی جدی مواجه بود، ارزش سهام شرکت سقوط کرده بود، بسیاری از کارمندان را به‌ناچار اخراج کرده بودند و درآمد ناشی از تبلیغات به‌شدت کاهش پیداکرده بود. میر پنجمین مدیرعاملی بود که در طی پنج سال در شرکت یاهو به کار گرفته می‌شد و فکر می‌کردند با قدرتی که دارد، می‌تواند برنامه‌ها و اهداف شرکت را بازسازی کند. او زنی بود که پا جای کارلی فیورینا، مدیرعامل اسبق شرکت هیولت پکارد و مگ ویتمن، مدیرعامل اسبق شرکت ای-بی گذاشته بود و بسیاری بر این عقیده بودند که اگر راه نجاتی برای یاهو وجود داشته باشد، کلیدش در دستان میر است.

میر به‌منظور ساده کردن فرآیند بروکراسی و بهبود بخشی به فرهنگ شرکت، یک برنامه آنلاین جدید را به نام PB&J راه‌اندازی کرد. کارمندان می‌توانستند شکایات و مشکلات خود را با این برنامه ثبت کنند و همچنین در مورد مسائلی که شرکت با آن مواجه بود، نظر و رأی بدهند. اگر مسئله‌ای ۵۰ رأی می‌گرفت، مدیریت آنلاین به‌صورت خودکار تحقیقاتش را درباره‌ی آن مشکل آغاز می‌کرد و به بررسی موضوع می‌پرداخت.

در فوریه سال ۲۰۱۳، میر تغییری در سیاست‌های پرسنل شرکت به وجود آورد که تمامی کارمندان دورکار را به دفتر شرکت بازگرداند. کمی بعد او قوانین مرخصی زایمان کارمندان زن را هم تغییر داد و یک کمک‌هزینه زایمان و یک هدیه مالی برای والدین کودک را به تسهیلات موجود اضافه کرد. در این زمان میر به خاطر بسیاری از تصمیم‌های مدیریتی خود، بخصوص محدودیت و ممنوعیت دورکاری، تحت انتقاد شدید نشریات نیویورک‌تایمز و نیویورکر قرار گرفت.

میر برای نجات یاهو ایده‌های مختلفی را امتحان کرد. در ۲۰ می ۲۰۱۳، یاهو را متقاعد کرد که Tumblr را به مبلغ ۱.۱ میلیارد دلار بخرد. به نظر می‌آمد که تلاش‌ها به‌جایی نمی‌رسند: در جولای سال ۲۰۱۳ بازهم شاهد کاهش درآمدها بودند، گرچه سود نسبت به سال‌های گذشته کمی بالاتر رفته بود. واکنش وال‌استریت قابل پیش‌بینی بود: ارزش سهام یاهو ۱.۷% سقوط کرد. در سپتامبر همان سال اعلام شد که قیمت سهام یاهو از زمانی که میر مدیرعامل شده، دو برابر شده است؛ اما علت این افزایش به تجارت‌های شرکت تجاری چینی Alibaba Group با یاهو نسبت داده شد که قبل از انتصاب میر اتفاق افتاده بود.

شرکت یاهو همچنان در بحران دست‌وپا می‌زد. میر برنامه‌ی حساب‌شده‌ای برای برگرداندن یاهو به صحنه داشت. درحالی‌که گوگل و مایکروسافت علاقه خود را به خرید این شرکت ابراز کرده بودند، میر تلاش می‌کرد به کارمندانش انگیزه بدهد. او کل تیم مدیریتی یاهو را عوض کرد و گفت از همه می‌خواهد فقط روی یک کار متمرکز شوند؛ تولیدات جدید آنلاین.

سقوط یاهو

در سپتامبر سال ۲۰۱۳، تلاش‌های میر او را در فهرست ۴۰ مدیرعامل برتر محله فورچن (Fortune) قرارداد و او را شانزدهمین زن قدرتمند دنیای تجارت اعلام کرد. مجله وگ (Vogue) نیز عکس او را روی جلد شماره‌ی ماه خود آورد.

میر سعی کرد کاری را که گوگل با کروم کرد، تکرار کند. او فکر می‌کرد با عقد قرارداد با فایرفاکس به‌عنوان مرورگر یاهو، می‌تواند روح تازه‌ای به این شرکت بدمد، ولی این تلاش هم به‌جایی نرسید.

در سال ۲۰۱۴، مریسا میر یاهو را واداشت شرکت برایترول را بخرد. این شرکت درزمینهٔ ی تبلیغات ویدیویی فعالیت می‌کرد و تصور می‌شد بتواند یاهو را درزمینهٔ تبلیغات مدیا به مطرح‌ترین شرکت دنیا تبدیل کند. بااین‌حال در پایان سال ۲۰۱۴، ارزش سهام یاهو تغییر مثبتی نکرده بود.

با دانستن این موارد از ورشکستگی فرار کنید
بازاریابی محتوا به کمک هوش مصنوعی
قواعد بازاریابی در شبکه های اجتماعی
تجربه موفق بازاریابی داخلی در گروه هتل های فیرمونت

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code