برقراری ارتباطی مجدد با مشتری

customer_relation

زمان و علم، هر دو رو به پیشرفت هستند؛ مدتی است که دیگر افراد نسبت به مسایل، خوش بینانه شده و از تمام اتفاق های زندگی درس عبرت می گیرند.
بدون شک می بایست از زمان، برای این فرصت ممنون بود.
اما حقیقت این است که تجارت و کسب و کارها نیز در حال توسعه هستند؛ هر روز تولید بازار جدیدی را می شنویم، و همین طور می بینیم که چطور صنعت های مختلف روز به روز جدیدتر و متنوع تر می شوند.
و اما نقش شما در این توسعه ها چیست…؟!
تا جایی که می توانید سعی کنید در حیطه کاری تان، بهترین باشید. به طور حتم، دلیلی ندارد که شما فقط منتظر تماس مشتریتان باشید؛ باید خودتان دست به کار شوید و با آن ها تماس بگیرید. این حرکت می تواند نتیجه بسیار مثبتی در فروش شما داشته باشد.
در برخی مواقع، خیلی از مشتریان در پاسخ دادن به تلفن ها و یا مراجعه کنندگان، کمی کوتاهی و اهمال می کنند. می پندارند که ممکن است فریب و یا حقه ای در کار باشد. در این صورت کار برای فروشندگان کمی سخت می شود. اما اینکه در روز چند بار با مشتری در ارتباط باشیم، چندان اهمیتی ندارد. موضوع مهم این است که چقدر بر روی مشتری تاثیرگذار باشیم.
خریداران همیشه از اینکه ابتدا فروشندگان با آن ها تماس بگیرند بسیار خوشحال و خشنود می شوند. دقیقاً هدف ما نیز برقراری یک ارتباط صحیح و کامل است. حتماً نباید سعی کنید تا کالا و محصولتان را به فروش برسانید؛
بلکه باید به مشتری اطمینان این را بدهید که همیشه به نفع او گام بر می دارید و همواره در کنارش هستید.
در این قسمت چند پیشنهاد و توصیه برای مدیران و فروشندگان مطرح شده است:
اهداف و برنامه های سازماندهی شده داشته باشید:
بدانید که دقیقاً با چه کسی و یا چه شرکتی تماس می گیرید. بهتر است با سازمانی شروع کنید که در ۶ ماه گذشته با آن ها تماسی نداشته اید. سعی کنید اطلاعات مربوط به آن ها را یادداشت کنید. مانند نام، نام شرکت و تاریخچه همکاری با آن ها. این داده ها به شما فرصت آن را می دهد تا برای خودتان اطلاعات بیشتری را نگاه دارید.
هدف را مشخص کنید:
باید مشخص کنید که در طی روز، چند تلفن و به چند شرکت خواهید داشت و در ضمن فراموش نکنید که برای تلفن زدن بهتر است به یک اتاق خلوت و بی سر و صدا بروید تا شلوغی و سر و صدا اذیتتان نکند.
بدانید که چه چیزی می خواهید به مشتری بگویید:
طرز بیان مقدمه و گفتن جزییات و نیز مفید صحبت کردن به نحوی که چندان وقت مشتری گرفته نشود، از مهمترین نکات در تاثیر گذاری روی افراد است.
برای همه چیز آماده باشید:
برای هر صحبت و پیشنهادی از جانب مشتری، می بایست آماده بود. شکایت ها و انتقادات، از جمله بیشترین مواردی است که ممکن است به هنگام صحبت با مشتریان شنیده شود.
با همکارانتان تمرین کنید:
برای راحتی کار در برقراری ارتباط با خریداران، بهتر است چندین بار با یکدیگر تمرین کنید تا برایتان راحت تر شود.
همراه با زبانی خوش و دلنشین، موضوعات قابل بررسی را مطرح کنید:
مزاح و شیرینی بیان، همیشه در برقراری انواع ارتباطات، نقش به سزا و موثری داشته است. اگر شما سعی کنید که با مشتریانتان با ملایمت و زبانی شیرین صحبت کنید، به طور قطع تاثیر بیشتری در روابط شما خواهد داشت.
اگر به طور مثال یک شرکت، خاطره خوبی از برقراری ارتباط با شما ندارد، می توانید با روش های متنوعی، رابطه را از نو درست کنید؛ این دیگر به میزان توانایی شما در بطن سخن گفتنتان مربوط می شود.
اگر مشتری با شما تماس نگرفت؛ شما با او تماس بگیرید. در ضمن اگر تغییری در رویه کارها و یا برنامه هایتان رخ داده است، حتماً با آن ها تماس گرفته و اطلاعات جدید را در اختیارشان قرار دهید.
این نوع روابط، همواره به یک نظم و ترتیب احتیاج دارد تا موثر واقع شوند. خیلی از کارمندان شاید چندان اطلاعات کافی در خصوص این امور نداشته باشند؛ اما با کمی تجربه و دقت می توان به بهترین عملکرد ممکن رسید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد