توصیه هایی برای تبدیل شدن به رهبری کار بلد!

۱۰ توصیه ناب مدیریتی

یک کارمند موفق بودن تضمین کننده موفقیت حتمی در نقش مدیریتی نمی تواند باشد؛ به ‌ویژه زمانی که قرار باشد کارمند سابق و مدیر کنونی مسوولیت مدیریت و رهبری کسانی را برعهده بگیرد که تا پیش از این، همکاران و دوستانش بوده‌اند. در اینجا ۱۰ توصیه ناب مدیریتی آمده است که با به‌کار بستن آنها امکان تبدیل افراد به مدیرانی موفق و کارآمد را تا حد بسیار زیادی فراهم کرده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

توصیه های رهبری

ارتباط به‌صورت شفاف و روشن با دیگران:

مطالب مرتبط:
بهترین تصمیم ها چگونه گرفته می شود؟!
پندارهای غلط مدیران به کارمندان

یک مدیر کارآمد مدیری است که ضمن اجتناب از پنهان کاری، اهداف پروژه، اولویت‌های کاری و ضرب ‌الاجل‌های موجود را به شکل شفاف و صریح با اعضای تیمش در میان گذاشته و با همین شفاف ‌سازی بتواند هم بر اعتبار خود نزد افراد تیم اضافه کرده و هم حمایت همه جانبه تمام اعضای تیمش را پشت خود داشته باشد. برای این کار ضرورت دارد که دریافت بازخورد‌ها و نظرات اعضای تیم با آغوش باز به یکی از عادات مدیریتی مدیران و رهبران تبدیل شود.

الگویی عالی برای اعضای تیمتان:

یک مدیر زمانی می‌تواند از اعضای تیمش توقع عملکردی درخشان داشته باشد که خود چنین باشد. به ‌عنوان مثال اگر یک مدیر رفتاری دوستانه و محترمانه با تمام اعضای تیمش داشته باشد، می‌تواند همین توقع را از دیگران داشته و مشوقی برای آنها به رفتار دوستانه و محترمانه باشد. پس اگر درنظر دارید، گزارش ‌هایی که افرادتان برای شما آماده می ‌کنند بدون غلط باشد، در وهله اول روی نگارش نامه ‌ها و دستورالعمل ‌های خودتان متمرکز بوده و آنها را بی نقص و عالی برای افرادتان بفرستید.

چیزهای بسیار زیادی برای آموختن:

یک مدیر نباید فراموش کند، که اگرچه موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده و برای ارتقای شغلی‌ اش زحمت‌های بسیاری کشیده، اما هنوز چیزهای بسیار زیادی باقی‌ مانده که باید یاد گرفته آن هم از هر کسی در اطرافش ازجمله همکاران سابق و زیردستان امروز.

درخواست از افرادتان برای در میان گذاشتن نظرات و انتقادات شان: ‌

در اغلب موارد کارمندان و اعضای تیم ‌های کاری تمایلی برای مطرح ساختن نظرات و عقاید خود نشان نداده مگر اینکه چنین چیزی از آنها خواسته شود و این وظیفه مدیر و رهبر گروه است که چنین چیزی را از اعضای تیمش خواسته و در بلندمدت، اظهار نظر و تبادل آزاد اطلاعات را به بخشی از فرهنگ سازمانی تبدیل سازد. سیاست درهای باز و اطمینان پیداکردن اعضای تیم از تمایل جدی مدیریت برای شنیدن نظرات آنها بسیاری از نا ممکن ‌ها را امکان ‌پذیر می کند.

اثبات کنید که آنها را می ‌بینید:

دلایل بسیاری هست که لزوم توجه به اعضای تیم و دیدن عملکرد‌های آنها را به مدیران گوشزد می ‌کند. علنی کردن و تشویق عملکرد درخشان افراد نه‌ تنها اعتماد به نفس آنها را بالا برده، بلکه زمینه بسیار مساعدی برای تکرار و افزایش موفقیت ‌های آینده افراد خلق می کند. مدیران موفق و کارآمد کسانی هستند که تشویق و تحسین افرادشان را به بخشی از فعالیت‌های روزمره خود تبدیل کرده‌ و روحیه دادن به افرادشان را به سیستم رسمی پاداش و تشویق منحصر نمی‌کنند.

رهبر کارآمد

به تیم‌تان کمک کنید تا تصویری بزرگتر به دست آورند:

یک مدیر کارآمد همیشه اطلاعات کاملی در مورد تاثیرگذاری و نقش اعضای تیمش در برآورده شدن اهداف کلان سازمان یا تیمی که در آن عضویت دارند، ارائه داده و به این وسیله تصویری بزرگ ‌تر از اهداف و کارکرد‌های روزمره آنها در اختیارشان قرار می ‌دهد. با داشتن چنین تصویر جامعی است که افراد گروه به روشنی دریافته که هر کاری که می کنند چه تاثیر تعیین کننده ‌ای در تحقق اهداف کلان سازمان دارد.

مصمم باشید:‌

یک مدیر موفق کسی است که تصمیمات درست می گیرد و به تصمیماتی که گرفته، وفادار می ‌ماند. اعضای تیم به هیچ عنوان مدیری را که تصمیماتش را به‌طور مداوم تغییر می دهد به‌عنوان مدیری مقتدر و رهبری لایق نگاه نمی کنند. البته مدیران نباید در پافشاری روی تصمیمات خود افراط کنند؛ چراکه در این حالت ممکن است دچار دیکتاتوری و یکجانبه‌گرایی شوند. مشارکت دادن اعضای تیم در زمان گرفتن تصمیم و مشورت گرفتن از دیگران هم می‌تواند از اتخاذ تصمیمات نادرستی که بعدها مجبور به تغییر دادن ‌شان می شوید، جلوگیری کرده و هم افرادتان را نسبت به تصمیماتی که اتخاذ شده وفادارتر سازد.

ایجاد محیطی سرشار از یادگیری و پیشرفت مداوم:

همیشه اعضای تیم‌ت ان را تشویق به جست ‌وجو و کنکاش برای یافتن روش‌ها و تکنیک‌ های جدیدتر برای دست پیدا کردن به اهداف خود و سازمان کنید. این امکان را در اختیار افرادتان قرار دهید تا از اشتباهات‌شان درس بگیرند و در قبال استفاده از روش ‌های جدید از آنها تقدیر کنید.

صبر و شکیبایی:

تبدیل شدن به یک مدیر کارآمد و لایق فرآیندی زمان ‌بر و در اغلب موارد طولانی است که در وهله نخست صبر و شکیبایی شما را طلبیده سپس حوصله اعضای تیم ‌تان را. پس برای موفقیت کامل و به ثمر نشستن زحمات خود باید صبر داشته باشید و به تدریج به سمت تبدیل شدن به مدیری کاربلد و تاثیرگذار حرکت کنید.

قرار دادن راهنمایی های حرفه‌ای به اعضای تیم ‌تان:

یک مدیر و رهبر کارآمد باید یک مشاور و معلم تمام عیار نیز باشد؛ کسی که اعضای تیمش بتوانند به او تکیه کرده و از او یاد بگیرند. پس شما به‌عنوان یک رهبر حتما باید خود را نسبت به مسائل و چالش‌ های افرادتان مسوول و علاقه ‌مند نشان داده و در صورت نیاز تعلیمات لازم را در اختیار زیردستان ‌تان بگذارید و بدانید که این کار احترام و شیفتگی اعضای تیم‌تان نسبت به شما را در پی دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code