تعریفی از آمیخته های بازاریابی و برآورد نوع محصول

product

آمیخته های بازاریابی مجموعه ای از متغیرهای قابل کنترل بازاریابی است که شرکت آن ها را در بازار هدف و برای ایجاد واکنش مورد نیاز خود ترکیب می کند. این ترکیب شامل هر نوع اقدامی است که شرکت بتواند برای کالای خود و به منظور تحت تأثیر قرار دادن تقاضا، انجام دهد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
چگونگی بازاریابی و مدیریت بازار
۴ عامل موثر بر فرهنگ بازاریابی درون سازمان

متغیرها را می توان در ۴ گروه مختلف جمع آوری کرد که به چهار پی معروفند:

ـ محصول ‌( Product )

ـ قیمت ‌(Price )

ـ توزیع (Place )

ـ پیشبرد  (Promotion )

 

محصول

محصول را به عنوان آن چیزی می دانیم که بتوان در بازار برای جلب توجه ، تملک ،استفاده یا مصرف عرضه کرد و احتمالا توان رفع یک نیاز یا خواسته را داشته باشد. انتخاب کالا در اتحادیه تعاونیهای مصرف جهت عرضه می باید با ظرافت و دقت خاصی انجام گیرد و به گونه ای باشد که بتواند نیاز یا خواسته تمامی اعضاء و یا مشتریان تعاونیهای عضو را رفع کند .

برای نیل به هدفی که اشاره شد لازم است بدانیم که وقتی از محصول نام می بریم لازم است از (Product mix ) ابعاد مختلف محصول را بشناسیم این ابعاد که تحت عنوان آمیخته کالا آن ها نام برده می شود عبارتند از :

ـ‌اندازه کالا

ـ حجم کالا

ـ مارک کالا

ـ‌کیفیت کالا

ـ گارانتی

ـ‌بسته بندی

ـ‌طراحی و..

لازم به ذکر است که قبل از بررسی و تصمیم گیری در مورد اجزاء مختلف آمیخته کالائی می باید در مورد نوع کالاهائی که در اتحادیه ها خریداری می شود و حجم هر کدام از کالاها تصمیم گیری نمود . براساس نگرش مشتری گرائی کالائی می باید در اتحادیه خریداری گردد که مورد نیاز اعضاء و تعاونی ها باشد و برای آگاهی از این موضوع بررسی های دقیقی می باید انجام گیرد.

یکی از راه های نیل به این هدف بررسی آمار فروش کالاهای مختلف در گذشته است .

فروش گذشته می تواند مبنایی برای برآورد آینده باشد و هرچه آمار فروش گذشته به زمان حال نزدیک تر باشد این آمار مورد اعتمادتر است و برآورد فروش آینده از ضریب اطمینان بالاتری برخوردار است بر این اساس لازم است در اتحادیه تعاونی های مصرف آمار و اطلاعات مربوط به فروش و خرید و .. بطور دقیق نگهداری و مدیریت گردد .شرکت می بایست سیستم مناسبی را برای این منظور طراحی نماید و نظرسنجی از تعاونیهای عضو می تواند مبنای مناسب دیگری برای برآورد کالاهای مورد نیاز جهت خریداری در اتحادیه باشد ، این برآورد می تواند در ابتدا سال و در مقاطع ٣ ماهه در طول سال انجام شود ، این شیوه می تواند مطمئن ترین روش برای آگاهی از نوع کالاهای مورد نیاز جهت خریداری در اتحادیه باشد .

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد