بلیط هواپیما

تعریفی از آمیخته های بازاریابی و برآورد نوع محصول

product

آمیخته های بازاریابی مجموعه ای از متغیرهای قابل کنترل بازاریابی است که شرکت آن ها را در بازار هدف و برای ایجاد واکنش مورد نیاز خود ترکیب می کند. این ترکیب شامل هر نوع اقدامی است که شرکت بتواند برای کالای خود و به منظور تحت تأثیر قرار دادن تقاضا، انجام دهد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
چگونگی بازاریابی و مدیریت بازار
۴ عامل موثر بر فرهنگ بازاریابی درون سازمان

متغیرها را می توان در ۴ گروه مختلف جمع آوری کرد که به چهار پی معروفند:

ـ محصول ‌( Product )

ـ قیمت ‌(Price )

ـ توزیع (Place )

ـ پیشبرد  (Promotion )

 

محصول

محصول را به عنوان آن چیزی می دانیم که بتوان در بازار برای جلب توجه ، تملک ،استفاده یا مصرف عرضه کرد و احتمالا توان رفع یک نیاز یا خواسته را داشته باشد. انتخاب کالا در اتحادیه تعاونیهای مصرف جهت عرضه می باید با ظرافت و دقت خاصی انجام گیرد و به گونه ای باشد که بتواند نیاز یا خواسته تمامی اعضاء و یا مشتریان تعاونیهای عضو را رفع کند .

برای نیل به هدفی که اشاره شد لازم است بدانیم که وقتی از محصول نام می بریم لازم است از (Product mix ) ابعاد مختلف محصول را بشناسیم این ابعاد که تحت عنوان آمیخته کالا آن ها نام برده می شود عبارتند از :

ـ‌اندازه کالا

ـ حجم کالا

ـ مارک کالا

ـ‌کیفیت کالا

ـ گارانتی

ـ‌بسته بندی

ـ‌طراحی و..

لازم به ذکر است که قبل از بررسی و تصمیم گیری در مورد اجزاء مختلف آمیخته کالائی می باید در مورد نوع کالاهائی که در اتحادیه ها خریداری می شود و حجم هر کدام از کالاها تصمیم گیری نمود . براساس نگرش مشتری گرائی کالائی می باید در اتحادیه خریداری گردد که مورد نیاز اعضاء و تعاونی ها باشد و برای آگاهی از این موضوع بررسی های دقیقی می باید انجام گیرد.

یکی از راه های نیل به این هدف بررسی آمار فروش کالاهای مختلف در گذشته است .

فروش گذشته می تواند مبنایی برای برآورد آینده باشد و هرچه آمار فروش گذشته به زمان حال نزدیک تر باشد این آمار مورد اعتمادتر است و برآورد فروش آینده از ضریب اطمینان بالاتری برخوردار است بر این اساس لازم است در اتحادیه تعاونی های مصرف آمار و اطلاعات مربوط به فروش و خرید و .. بطور دقیق نگهداری و مدیریت گردد .شرکت می بایست سیستم مناسبی را برای این منظور طراحی نماید و نظرسنجی از تعاونیهای عضو می تواند مبنای مناسب دیگری برای برآورد کالاهای مورد نیاز جهت خریداری در اتحادیه باشد ، این برآورد می تواند در ابتدا سال و در مقاطع ٣ ماهه در طول سال انجام شود ، این شیوه می تواند مطمئن ترین روش برای آگاهی از نوع کالاهای مورد نیاز جهت خریداری در اتحادیه باشد .

بررسی محیطی سازمان و تجزیه و تحلیل آن
بررسی محیطی سازمان و تجزیه و تحلیل آن
سازمان ها از آموزش چه هدفی را دنبال می کنند؟
سازمان ها از آموزش چه هدفی را دنبال می کنند؟
با الی گشت بیشتر از همیشه آشنا شوید
با الی گشت بیشتر از همیشه آشنا شوید
مدیران تازه کار با چه مشکلاتی روبرو خواهند شد؟
مدیران تازه کار با چه مشکلاتی روبرو خواهند شد؟