توصیه هایی برای داشتن روز کاری موثر با بهره وری بالا

بهره وری پایین

مهم ‌ترین و کلیدی‌ ترین عامل برای افزایش بهره ‌وری، بیش از هرچیز دیگری، داشتن برنامه ریزی و منظم بودن در محل کار است.

بدون توجه به اصل منظم بودن در محل کار، سایر ترفند‌های مرتبط با ارتقای بهره ‌وری، آنچنان که باید، مفید و تاثیر‌گذار نیست. با استفاده از تکنیک‌ های زیر می توانید استاد و مالک بی‌ چون و چرای وقت خود باشید و روز‌های کاری پربازده و فوق‌العاده ‌ای را رقم بزنید. با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
راهکار هایی برای بالابردن بهره وری
۷ شیوه مدیریتی که باعث افزایش بهره وری کارکنان می گردد
  • برای فعالیت‌ها و ارتباطاتی که تاثیر بیشتری بر موفقیت ‌تان دارند، برنامه ‌ریزی دقی ق‌تری داشته باشید و زمان بیشتری را به آنها بدهید. برای رسیدن به عملکرد بهتر در این زمینه طراحی فهرست اولویت ‌های کاری و ضرب ‌الاجل ‌ها تاثیر بسزایی دارد. تصمیم‌ گیری در مورد زمان شروع و پایان هر کاری می ‌تواند به منظم ‌تر شدن شما کمک شایانی کند.
  • به‌گونه ‌ای برنامه‌ ریزی کنید که حداقل ۵۰ درصد زمان خود را صرف فعالیت ‌ها و تفکراتی کنید که بخش عمده نتایج و دستاوردهای مثبت ‌تان را موجب شده‌اند. بازی کردن با برگ‌ های برنده باعث برنده شدن دوباره شما می شود.
  • همیشه یک برنامه زمانی مکتوب و مدون داشته و از تمام افکار، گفت ‌وگوها و فعالیت ‌های مهم خود طی هر هفته یادداشت بردارید.این کار شما را در مورد میزان فعالیت‌ ها و عملکرد هفتگی ‌تان آگاه ‌تر می‌سازد و شما از این طریق دریافته که وقت ارزشمندتان را به چه صورت صرف کرده و چه نتایجی را رقم زده‌اید. با داشتن چنین برنامه و یادداشت ‌هایی است که میزان هدررفتن زمان شما مشخص شده و می ‌توان برای به حداقل رساندن آن عمل کرد.
  • برای تمام ساعات کاری‌تان برنامه ‌ریزی انجام داده و از تمام دقایق آن نهایت استفاده را ببرید، چراکه همین دقایق هستند که ساعات و روزهای کاری موفق‌ تان را رقم خواهند زد.
  • در زمان‌ هایی که سرتان خیلی شلوغ است و زمان ‌هایی که اوج کاری ‌تان به حساب می آید، علامت «لطفا مزاحم نشوید» را روی در دفتر کارتان نصب کنید. در مورد انجام این کار هیچ تردید و تعارفی نداشته باشید و هیچ‌کس را از این مساله مستثنی نکنید چراکه همین وقفه و مزاحمت‌ هاست که شما را از رسیدن به موفقیت‌ هایتان دور می کند.
  • همیشه ۳۰ دقیقه نخست هر روز کاری ‌تان را صرف برنامه ‌ریزی و هدف ‌گذاری فعالیت ‌های همان روز کنید و تا زمان تکمیل فرآیند برنامه‌ ریزی، اقدامات اجرایی ‌تان را آغاز نکنید. فراموش نکنید که مهم‌ ترین زمان در هر روز کاری ‌تان همان دقایقی است که شما دارید برای آن روز برنامه‌ ریزی انجام می دهید.
  • پنج دقیقه قبل از هرگونه فعالیت و تماس کاری با دیگران به روشنی تصمیم گرفته که در آن روز می‌ خواهید چه نتایجی را به ‌دست بیاورید. این کار به شما امکان داده تا قبل از شروع هر کاری تصویری روشن و عینی از موفقیت‌ هایی که قرار است، کسب کنید، ترسیم کنید.
  • تاثیرگذاری منفی رسانه‌ های اجتماعی و همگانی بر فعالیت ‌های کاری ‌تان را از طریق اعمال مدیریت هدفمند و دقیق بر آنها به حداقل برسانید، بدون اینکه به کاربرد‌های مثبت و مولد آنها بر کارتان خدشه ‌ای وارد شود.
  • با اراده ‌ای قوی و مصمم سیاست عدم پاسخگویی به تماس‌ های تلفنی بی‌ موقع و ایمیل ‌های ناخواسته و ناگهانی را به مرحله اجرا درآورید. تلفن ‌ها و پیامک ‌های متعدد و بی ‌خاصیت بخش عمده ‌ای از توجه و تمرکز شما را از بین خواهند برد و شما را از اهدافتان دور می‌ کند. در عوض در هر روز زمان محدود و مشخصی را به پاسخگویی به تماس‌های تلفنی و ایمیل‌ها و پیامک‌ها اختصاص دهید.
  • همیشه به یاد داشته باشید که رسیدن به همه اهداف و آرمان ‌هایتان امری امکان پذیر نیست، بنابراین باید با رویکردی نسبی‌ گرایانه با واقعیت‌ ها برخورد کرد و از ایده ‌آل‌گرایی افراطی اجتناب کرد و در همه حال و در هر شرایطی از کاری که در حال انجامش هستید، لذت ببرید و شاد باشید چراکه این شادی و لذت از کار کلید به‌ثمر نشستن برنامه ‌ریزی‌های کاری ‌تان محسوب می شود.با این همه باید دانست که اگر شما خود را در اوج قله موفقیت کاری و در بهترین مرتبه ممکن احساس می‌کنید، بدانید که عامل اصلی تمام موفقیت‌ها و پیشرفت‌های شما در این واقعیت ساده پنهان بوده که شما از آنچه که انجام می ‌‌دهید، لذت برده و در محیط کارتان شاد هستید و به عبارت بهتر، عاشق کارتان بودن موجب به حداکثر رسیدن بهره ‌وری و بازدهی شما شده است.اما آیا فقط شاد بودن است که موجب افزایش بهره‌ وری می ‌شود یا اینکه با افزایش بهره ‌وری کار، احساس شاد بودن نیز بالا می رود؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که تاثیر مثبت و سازنده دو عامل شادی و بهره‌ وری برهم، رابطه ‌ای دوسویه و علت و معلولی است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد