دلایل اهمیت ارتباط مستقیم چشمی در مکالمات کاری

business eye contact

هنگامی که شما در مقابل مخاطبان قرار دارید ارتباط چشمی استراتژیک، نیرویی است که نگرش و احساس مردم را نسبت به شما تغییر می دهد.
مهمترین نکته در این ارتباط این است که کاری کنید تا حضار جذب نگاه و توجه شما شوند و مقدماتی به وجود بیاید تا بتوانند همواره نظر مثبتی به عقاید و نظرات شما بدهند.
پروفسور برایان ونسینک می گوید: ارتباط چشمی حتی برای گیاهان و رشد آن ها نیز می تواند مفید واقع شود. اگر واقعا می خواهید شنوندگانتان، حرفهایتان را به خوبی گوش دهند، طی صحبت هایتان هر از چند گاهی به آن ها نگاه کنید.
در این بخش به ۱۰ دلیل استفاده از ارتباط چشمی اشاره می کنیم.
۱٫ تمرکز بر روی چشمانتان باعث می شود تا بر گفته هایتان تسلط بیشتری پیدا کنید. هنگامی که چشم شما حالت سرگردان دارد، به دلیل تعداد زیاد تصاویری که به مغزتان می فرستید، ذهنتان خسته می شود.
۲٫ وقتی نمی توانید ارتباط چشمی با مخاطبان خود برقرار کنید، جذبه شما کمتر می شود و شنوندگان کمتر می توانند به شما اعتماد کنند.
۳٫ اگر به حضار نگاه نکنید، آن ها نیز کمتر به شما نگاه می کنند و وقتی کمتر به شما نگاه کنند، به موضوعات دیگری می اندیشند؛ پس در نتیجه به عمل گوش دادن خاتمه می بخشند.
۴٫ زمانی که شما به مشتری، بیشتر نگاه کنید و طبیعتاً او نیز بیشتر به شما متمرکز شود، در نهایت کالا و یا محصول شما بهتر و راحت تر خریداری می شود.
۵٫ با نگاه کردن بیشتر به مشتری، اطمینان خاطر از اینکه شما کارتان را به خوبی انجام می دهید و اطلاعات کافی دارید، در شما بیشتر می شود.
۶٫ وقتی ارتباط چشمی شما مستمر است، اعتماد به نفس شما افزایش می یابد. ممکن است ابتدا عجیب به نظر برسد اما هنگامی که تمرین می کنید، تبدیل به عادتی می شود که به شما قدرت می دهد.
۷٫ هنگامی که شنوندگان چشمان شما را می بینند که چطور صورتشان را بررسی می کنید، در واقع آنها را به توجه به شما، دعوت می کنید. آنها با سرتکان دادن و دیگر حرکات چهره و بدن، پیام و احساس خود را منتقل می کنند.
۸٫ در نتیجه مخاطبان شما از شنوندگان منفعل به مشارکت کنندگان فعال تبدیل می شوند و تک گویی شما به دیالوگ تبدیل می شود و شما می توانید با حرکات چهره با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. سخنرانی شما ناگهان تبدیل به یک گفتگوی موثر می شود.
۹٫ داشتن یک گفتگوی موفق با مخاطبان مستلزم پاسخگویی به سیگنال های آنها می باشد. وقتی شما چهره متعجب را می بینید باید بگویید « باور آن سخت است، اما من به شما اطمینان می دهم که سرمایه گذاری در این زمینه منطقی است».
۱۰٫ وقتی که شما چند ثانیه به چشمان کسی نگاه می کنید، طبیعتاً باعث می شود تا آرام تر و شمرده تر صحبت کنید، حالتی که در نهایت بیشترین تاثیر را به وجود می آورد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد