بلیط هواپیما

راه هایی برای غلبه بر استرس در رویدادها

چطور خود را برای غلبه بر ترس آماده کنید؟

برای بسیاری از مردم، برقراری ارتباط با دیگران یک کار ترسناک و پراسترس است. دلیلش شاید این باشد که آن‌ها درون‌نگر، درون‌گرا یا خجالتی هستند؛ یا در گذشته تجربیات بدی داشته‌اند؛ یا اینکه شاید به‌تازگی وارد حوزه‌ی تعامل با دیگران شده‌اند. دلیل ترس از برقراری ارتباط با افراد هر چه باشد، غلبه بر آن کار راحتی نیست.

خبر خوب این است که هیچ‌کس با استعداد ذاتی برای برقراری ارتباط با دیگران به دنیا نمی‌آید؛ حتی آن‌هایی که از انجام آن لذت می‌برند. آشنایی با مردم یک قابلیت درونی نیست، بلکه یک مهارت است که هر کس با تمرین می‌تواند در خود ایجاد کند. شما برای موفقیت در این کار لازم نیست یک شخص برون‌گرا و سازمان‌دهنده باشید، تنها کافی است از استراتژی‌های مناسب استفاده کنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا خود را برای ورود به دنیایی پیچیده تر آماده کنید.

مطالب مرتبط:
چگونه با استرس خود بجنگیم؟!
استرس کار چه تاثیری بر ما خواهد گذاشت؟
استرس رویدادها

۱٫ سخت‌گیر و مشکل‌پسند باشید

لازم نیست در همه‌ی رویداد‌ها و مراسم حضور داشته باشید یا در همه‌ی رویدادهایی که در آن‌ها شرکت می‌کنید، سخنرانی کنید. برعکس، بر آشنایی با افراد مناسب، در زمان مناسب و در مکان مناسب تمرکز کنید و درباره‌ی مواردی صحبت کنید که از اولویت‌های حوزه‌ی کاری شما محسوب می‌شوند. برای مثال، آیا یک کنفرانس که بر ابعاد مشخصی از ارتباطات الکترونیکی تمرکز دارد، بسیار بهتر از یک گردهمایی عمومی با عنوان «برقراری ارتباط بهتر با همکاران» نیست؟

۲. تکالیف خود را انجام دهید

سعی کنید لیستی از افرادی که در رویداد خاصی شرکت می‌کنند، تهیه کنید. در این صورت می‌توانید بر افرادی تمرکز کنید که مایلید با آن‌ها صحبت کنید. در مورد علایق و کارهای آن‌ها تحقیق کنید. شاید حتی بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و یک ملاقات یا صحبت مختصر در جریان رویداد ترتیب بدهید. داشتن ارتباطات و آشنایی‌های کم نیز می‌تواند در آینده به شما در برقراری ارتباط بیشتر با آن‌ها کمک کند. یک نکته‌ی جالب که باید به آن توجه کنید این است که بررسی سابقه‌ی فعالیت افراد در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به شما در پیدا کردن موضوعات مورد علاقه‌‌ی آن‌ها و در شکستن یخ رابطه با افراد مهم کمک کند.

۳. برای خود هدف تعیین کنید

برای خود یک یا دو هدف واقع‌گرایانه تعیین کنید تا بتوانید در یک مسیر مشخص حرکت کنید و در مورد کاری که باید انجام دهید، درک روشن و کافی داشته باشید. شاید هدف شما این باشد که با یک شخص خاص حرف بزنید یا چند ملاقات با افراد مختلف داشته باشید تا بعدا در ماه‌ها‌ی آتی بتوانید از فواید آن‌ها استفاده کنید یا این‌که در مورد محصول خاصی اطلاعات جمع‌آوری کنید.

در ابتدای کار زیاده‌روی نکنید. به یاد داشته باشید که مجبور نیستید با همه‌ی افراد حاضر در اتاق دست بدهید و حتی لازم نیست تا آخر رویداد حضور داشته باشید. وقتی که حتی بعد از نیم ساعت به اهداف خود رسیدید، می‌توانید مراسم را ترک کنید و بقیه‌ی روز به خاطر موفقیت‌های خود در برقراری ارتباط با دیگران به خود ببالید.

استرس رویدادها

۴. ارتباط کلامی را از پیش در ذهن آماده کنید

بسیاری از مردم در مورد چیزی که قرار است در یک مراسم خاص و در صحبت با دیگران بگویند، دچار استرس می‌شوند. با این‌که شما نمی‌توانید تمام مکالمه‌ی خود با یک شخص خاص را از پیش، روی کاغذ بیاورید؛ می‌توانید چند سؤال را از پیش آماده کنید. سعی کنید الگوی معرفی خود و احوال‌پرسی را به خاطر بسپارید تا کارتان به جایی نرسد که در مراسم کنار یک شخص بایستید و نتوانید سر صحبت را با او باز کنید.

همیشه یک جمله‌ی آغازین خودمانی در ذهن داشته باشید؛ مثلا: «خب، چه چیزی شما را به اینجا کشانده است؟» یا «سخنرانی جالبی بود، نظر شما چیست؟» یک معرفی دو سه جمله‌ای را در ذهن آماده کنید (نام، شغل، سازمان و دلیلی که در رویداد شرکت کرده‌اید)، در این صورت در ابتدای دیدار با افراد کمتر دچار ترس و استرس می‌شوید.

از این‌که باهوش به نظر برسید یا از اینکه در مورد خودتان و کارهایتان با تن صدای بالا تعریف کنید، نترسید. نکته‌ی مهم این است که مکالمه‌ی خود را با یک سلام محترمانه‌ی ساده آغاز کنید، نه این‌که رزومه‌ی کامل خود را به شخصی که تازه با او آشنا شده‌اید، بگویید.

۵. زود برسید

رسیدن به رویدادی که در آن افراد گرد هم آمده‌اند و شروع به صحبت با یکدیگر کرده‌اند و ملحق شدن به آنان، حتی برای افراد زبده هم گاهی غیرممکن می‌شود.

اگر شما اولین فردی باشید که در مراسم حاضر شده‌اید، می‌توانید از سکوت و آرامش ابتدایی لذت ببرید و قبل از این‌که ازدحام شود، خود را با اتمسفر محیط هماهنگ کنید. در اطراف چرخی بزنید و مکان مناسبی برای گفتگو پیدا کنید. شروع مکالمات را با خود مرور کنید و با سازمان‌دهندگان مراسم و افرادی که مثل شما زود آمده‌اند، در یک محیط خلوت و آرام صحبت کنید.

اصول مدیریت فروش از نگاه مایکل دل
اصول مدیریت فروش از نگاه مایکل دل
ارائه تجربه منحصربفرد در سفر، چالش صنعت گردشگری
ارائه تجربه منحصربفرد در سفر، چالش صنعت گردشگری
آیا بی توجهی به پیشرفت شما کمک می کند؟
آیا بی توجهی به پیشرفت شما کمک می کند؟
سیر و سیاحت با ما چه می کند؟ (بخش اول)
سیر و سیاحت با ما چه می کند؟ (بخش اول)