رمز و راز رزومه های تاثیرگذار

چه رزومه ای تنظیم کنم که اثرگذار باشد؟!

جان لیز به‌ عنوان یک استراتژیست کسب ‌وکار و نویسنده مجموعه رزومه اثرگذار درباره رزومه ای که می تواند اثر خوبی در ذهن بگذارد، می‌گوید: «موضوع فقط مربوط به نوشتن یک رزومه نیست، بلکه نوعی سند بازاریابی است». جین هایفتز نیز که تخصص اعلایی در رزومه نویسی دارد، در موافقت با این موضوع می‌گوید «مدیر استخدام ‌کننده به منزله خریدار است و شما محصول هستید و باید او را قانع ساخته که محصول را خریداری کند». الی گشت به شرح این مطلب می‌ پردازد که چگونه رزومه ‌ای تنطیم کرده که توجه را جلب کند.

رزومه موفق

درک درست از موضوع شغل درخواستی

اگر از صنعتی به صنعت دیگر می‌روید، تجربه کاری خود را طوری معرفی نکنید که مدیر استخدام کننده تفکر نامربوطی داشته باشد. هایفتز این پیشنهاد را دارد، قسمتی را با ‌عنوان دستاوردهای شغلی بلافاصله بعد از بخش معرفی در رزومه خود گنجانده که بین تجربه شغلی شما و نیازهای شغلی پل بوجود آورد. کاری کنید مدیر استخدام‌ کننده بگوید می‌خواهم با او صحبت کنم نه به خاطر اینکه او کیست بلکه به‌ خاطر دستاوردهایی که داشته است.

بعد از قسمت دستاوردهای شغلی (اگر آن را گنجانده اید) درباره تاریخچه شغلی خود و تجربه‌های مربوط صحبت کنید. بعضی‌ها این تمایل را داشته که تحصیلات خود را در بالای رزومه ذکر کنند که البته برای مشاغل آکادمیک خوب است، اما در کسب ‌وکار بهتر است ابتدا بر تجربیات خود تاکید کرده و تحصیلات و گواهینامه‌های خود را برای آخر کار بگذارید.

به نظر هایفتز بخش «مهارت‌های شغلی» را حذف کنید. اگر مهارتی دارید، آن را در قسمت تجربیات شغلی خود ذکر کرده و اگر این مهارت‌ها برای آن شغل بسیار ضروری و لازم هستند در این صورت آن را در بخش معرفی ابتدای رزومه ذکر کنید.

گفتن موضوعات مختلف؛ انتخاب خودتان

ممکن است وسوسه شوید که لیستی از همه شغل‌هایی که تاکنون داشته اید، عملکردها، کارهای داوطلبانه، مهارت‌ها و درجاتی که تا امروز داشته‌اید در رزومه خود جای دهید، اما این کار را نکنید. هایفتز می‌گوید: «محتوای رزومه باید بسیار گزینشی باشد. لزومی ندارد، مبسوط و با جزئیات باشد.» اگر کمکی به قانع کردن مدیر استخدام کننده‌ای که قرار است با شما صحبت کند نمی‌کند آن را حذف کنید.

آغازی قوی

۱۵ تا ۲۰ کلمه اولی که در رزومه می‌نویسید بسیار اهمیت دارد، چون مدیر استخدام‌کننده اغلب به اندازه همین تعداد کلمه به رزومه توجه می‌کند. خلاصه‌ای از تجربه خود را گفته، بعد در قسمت‌های دیگر رزومه فرصت دارید که بیشتر تجربه کاری خود را تشریح سازید. در ابتدای رزومه به‌طور خیلی خلاصه آن را بیان کنید. لیز می‌گوید «باید به ‌طور واضح در قسمت خلاصه رزومه بگویید که دارای شرایط و توانایی لازم برای انجام کار هستید». این قسمت باید شامل یک عنوان شغلی مثل «متخصص امنیت اطلاعات که دارای توانایی…. است» باشد. اصلا اهمیت ندارد، اگر واقعا در گذشته چنین عنوان شغلی را نداشته‌اید. این عنوان شغلی باید با آنچه مد نظر شرکت استخدام ‌کننده است مطابقت داشته باشد.

نوشتن رزومه

گفتن دستاوردها نه مسوولیت‌ ها

هایفتز معتقد است: «به نظر من ۹۵ درصد از آنچه می‌گویید باید در قالب دستاوردهای شما باشد». مثلا استفاده از عبارت «من ۱۰ نفر را مدیریت کردم» کمک چندانی نخواهد کرد. باید عمیق‌تر به آن بپردازید. آیا همه در تیم شما ارتقا گرفته‌اند؟ آیا از هدف‌های خود فراتر رفته‌اند؟ هایفتز می‌گوید «بر این موضوع تاکید کنید که روش مدیریتی شما چیست». لیز در موافقت با این مساله می‌گوید «مثال‌های ملموس و واقعی بیاورید. اگر می‌توانید این دستاوردها را به درصد یا با علامت دلار نشان دهید توجه بیشتری را جلب می کند.» البته نباید همه چیز را به‌طور کمی بیان کنید. رزومه شما نباید شبیه گزارش مالی به نظر آید.

کمک بگیرید

اینکه کاملا هدفمند درباره تجربه و دستاوردهای خود صحبت کنید، کار چندان آسانی نیست. بسیاری از افراد بیش از حد روی این مساله تاکید کرده و بسیاری نیز کمتر از حد کافی درباره این موضوع صحبت می‌کنند. می‌توانید با یک متخصص رزومه، یا یک راهنما یا یک دوست مشورت کرده کسی که شما را از سوالاتی مثل «آیا من به اندازه کافی برای این سمت شغلی خوب هستم؟» برهاند و بر این موضوع تمرکز داشته باشد که «آیا من انتخاب مناسبی برای این شغل هستم؟»

تغییراتی اندک در رزومه برای هر فرصت شغلی

فکر نکنید می‌توانید به داشتن یک رزومه کفایت کرد. هایفتز می‌گوید: «می‌توانید یک رزومه اصلی داشته که تضمین کننده اطلاعات مهم درباره سوابق شما باشد» اما لازم است برای هر فرصت شغلی، کمی تغییر در آن ایجاد کنید. لیز می‌گوید: «برای هر فرصت شغلی درباره آن سازمان تحقیق کنید. با یک نفر که در آن سازمان کار می‌کند یا قبلا کار می‌کرده صحبت کنید، اگر بتوانید با چند نفر صحبت کنید ایده آل است. بعد رزومه خود را متناسب با خواسته‌های آن سازمان عوض کنید.» هایفتز می‌گوید: «از خودتان بپرسید روی چه کلمات یا موضوعاتی باید تاکید کرد. موضوعات نامربوطی که باید حذف شوند کدام هستند؟» عباراتی که به کار می برید، باید متناسب با نیازهای آن سازمان باشد.

آماده سازی یک رزومه خوانا

با حاشیه صفحه بازی نکنید. لیز می‌گوید «زمان رزومه یک صفحه ‌ای سپری شده است. در گذشته از فونت کوچک استفاده می‌شد تا بتوان به زور رزومه را در یک صفحه ارائه داد». اکنون دو یا سه صفحه خوب است اما بیشتر از این هم نباید باشد چون امکان دارد، به نظر برسد که شما توانایی ویرایش ندارید. می‌توانید در رزومه خود یک لینک قرار داده که اطلاعات بیشتری درباره شما بدهد اما طراحی شما باید طوری باشد که بیننده رزومه راغب باشد قدم بعدی را بردارد.

از فونت ‌هایی که بیشتر رایج هستند به کار ببرید. هایفتز می‌گوید: «اهمیت دارد که این فونت واضح، تمیز و ظریف باشد و سادگی آن بسیار اهمیت دارد». به فاصله میان خطوط توجه کرده و متن را خیلی نزدیک به هم ننوشته و سعی کنید پاراگراف‌ها هم اندازه نباشند. باید آنقدر فضای سفید باشد که مدیر استخدام کننده به خواندن متن ترغیب شود.

 

چه مواردی در رضایت شغلی موثر هستند؟
چه مواردی در رضایت شغلی موثر هستند؟
اخلاق چه نقشی در مدیریت دارد؟
اخلاق چه نقشی در مدیریت دارد؟
با ترک این عادات، مدیر بهتری باشید
با ترک این عادات، مدیر بهتری باشید
راه های رسیدن به موفقیت با ترک عادات غلط
راه های رسیدن به موفقیت با ترک عادات غلط

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code