بلیط هواپیما

رهبران فردا و خصوصیت هایشان

leader

برای شما هم بسیار اتفاق افتاده که به فردی برخورده اید که فروشنده یا حسابدار فوق ‌العاده‌ای است اما برای اینکه هدایت گروهی را به وی بسپارید باید او از مهارت ‌های مدیریتی مناسب نیز برخوردار باشد تا بتواند دراین کار هم به موفقیت برسد. در ادامه با الی گشت همراه باشید

مطالب مرتبط:
۶روش‌ برای افزایش موفقیت رهبری سازمانی
با کارمندان جدید چطور برخورد کنیم؟

برای این کار باید به این نکته توجه داشت که در حال ارزیابی مهارت‌ های شخصی هستید که در نظر دارید او را برای مدیریت و هدایت گروهی از اعضای سازمان برگزینید بنابراین بهتر است درحین این ارزیابی به چه نکات کلیدی و خصوصیات فردی دقت کنید؟ در طول ساعات کاری که با کارکنان در تعامل هستید به نکات زیر دقت داشته باشید:

واسطه- وقتی کارکنانی در اطراف خود دارید که هیچ گاه تسلیم شکست نمی‌شوند و همواره به دنبال راه حل‌ هایی هستند و عذر و بهانه‌ای نمی‌آورند، بدانید که یکی از بهترین نامزدهای رهبری در اختیارتان است. به باور رابرت وقتی اعضای سازمان چنین ویژگی‌هایی دارند، مطمئنا شانس اتخاذ رویکرد دفاعی کمتر است و برنامه‌ ریزی برای حمله در صدر تصمیمات قرار می گیرد. هر رهبری باید خوش ‌بین باشد و در مواجهه با سختی‌ها از خود پشتکار نشان دهد.

محرک- تام راس، نویسنده کتاب پرفروش رهبری StrengthsFinder 2.0 به دنبال افرادی است که می‌تواند به واسطه یک هدف یا رویدادی خاص انگیزه‌ای مناسب در آنان ایجاد کند. با بررسی عملکرد بسیاری از رهبران در طول سال ها، او معتقد است برخی از رهبران این توانایی را خیلی زود پیش از آنکه مسوولیت‌های مدیریتی را به عهده بگیرند، به خوبی از خود نشان می‌دهند. بسیاری از افراد بیشتر بر توسعه مهارت‌های خود تمرکز دارند تا تکیه برتوانایی دیگران.

مشاور- به گفته رابرت ونورک، مدیرعامل پیشین ۵ شرکت و نویسنده کتاب تاج سه‌گانه رهبری، افرادی که سایرین همواره به دنبال بهره مندی از نظرات و توصیه‌ های آنان هستند شایسته توجه بیشتری هستند. معمولا افرادی در سازمان‌ها حضور دارند که باهوش ترند و علاوه ‌بر این مهارت‌های ارتباطی بسیار خوبی دارند. آنان هیچ فرصتی را برای کمک و راهنمایی دیگران از دست نداده و همین منجر به پذیرش ‌شان در مقام یک رهبر می‌شود.

شنونده- همه ما از اهمیت این ویژگی به خوبی آگاهیم. نامزدهای پست رهبری در سازمان، باید زمان خود را صرف شنیدن کرده و توانایی به خاطر سپردن و فکر کردن به شنیده ‌های دیگران را داشته باشند. این ویژگی به مهارت شناسایی استعدادهای دیگران ختم می‌شود که یکی از مهم‌ ترین ویژگی ‌های رهبری است. هرچه فرد زمان بیشتری را به رویدادهای اطراف خود اختصاص داده و از اطلاعات به دست آمده به نفع سازمان بهره‌گیرد، بهترین نامزد رهبری برای سازمان شما است.

کارآموز- به باور رابرت ونروک، کاندیدای رهبری سازمان باید توانایی یادگیری داشته باشد. این افراد اصطلاحا همه چیزدان نیستند اما به صورت هدفدار درباره هرچه نمی‌دانند تحقیق کرده و از توصیه ‌های سایرین بهره مند می شوند تا به فرآیندها سرعت بدهند. آنان از انتقادها و بازخوردهای سازنده استقبال خواهند کرد

متخصص- راس از افرادی که به اصطلاح همه کاره و هیچ کاره هستند چندان دل خوشی ندارد. رهبران به خوبی می‌دانند بر چه چیزهایی تمرکز داشته یا افراد را در پرورش مهارت ‌هایشان به چه طریقی هدایت سازند.  به یاد داشته تلاش برای وانمود کردن اینکه از همه چیز سر در می‌آورید به این معنی است که شما حتی درک مناسبی از توانایی‌های خود ندارید.

اولویت ‌دهنده- بهترین افراد برای رهبری گروهی هستند که زمان خود را صرف مسائلی می‌کنند که در دراز مدت از اهمیت برخوردار هستند و همواره به دنبال ریشه حواس پرتی‌ ها و عواملی هستند که انرژی آنان را بیهوده به خود اختصاص خواهند داد. افرادی که اولویت ‌دهی به امور را در صدر کار خود قرار می‌دهند از تجربه‌های جدید نترسیده و درک بسیار مناسبی از فعالیت‌ها و اموری دارند که در فرآیند رشد و توسعه از اهمیت قابل توجهی برخوردارند.

چگونه کارهای خود را ساده تر کنید
چگونه کارهای خود را ساده تر کنید
تعاملی متفکرانه با تغییرات شغلی
تعاملی متفکرانه با تغییرات شغلی
۶ نکته برای به خاطر سپردن سخنرانی
۶ نکته برای به خاطر سپردن سخنرانی
در کار گروهی به این توصیه ها عمل کنید!
در کار گروهی به این توصیه ها عمل کنید!