۴ مزیت روابط عمومی در شبکه‌های اجتماعی برای هتل‌داران

روابط عمومی در شبکه‌های اجتماعی هتل‌ها

روابط عمومی شبکه‌های اجتماعی هر چند مفهوم جدیدی نیست، اما معمولا مورد استفاده‌ متخصصان هتل‌داری قرار نمی‌گیرد. دلیل عمده‌ آن، ماهیت چند وجهی شبکه‌های اجتماعی است. برای موفقیت آمیز بودن، روابط‌ عمومی شبکه‌های اجتماعی باید در شبکه‌های اجتماعی حضور گسترده‌ای داشته باشند این در حالی است که تعداد شبکه‌های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است. برون‌سپاری روابط عمومی شبکه‌های اجتماعی به یک شرکت روابط عمومی که با دنیای آنلاین آشنایی کامل دارد، منطقی‌ترین راه‌کار است، اما بیشتر هتل‌داران ترجیح می‌دهند تلاش‌های روابط عمومی و بازاریابی خود را با استخدام فردی که به صورت فعال نظرات را مرور و نمایه‌های هتل را در شبکه‌های مختلف به‌روزرسانی می‌کند، تلاش‌های روابط عمومی و بازاریابی را در شرکت خود انجام دهند. با توجه به اینکه صدها شبکه‌ اجتماعی وجود دارد که مشتریان می‌توانند با استفاده از آن‌ها در مورد مقصدهای مورد نظر و برنامه‌های مسافرتی خود وارد بحث شوند، سوال این است که بهترین شبکه‌های اجتماعی برای ارتقا و تبلیغ یک هتل چیست؟ بعد از این انتخاب، هتل‌داران با تصمیم دشوارتری رو به رو می‌شوند، در چه تعدادی از شبکه‌های اجتماعی باید حضور فعال داشته باشیم؟ با الی گشت همراه باشید تا در ادامه مزیت‌های روابط عمومی در شبکه‌های اجتماعی برای هتل‌داران را مرور کنیم.

مطالب مرتبط:
مهمترین فاکتور گردشگران در انتخاب هتل چیست؟
هتل خود را با روشی هوشمندانه انتخاب کنید
مزایای روابط عمومی در شبکه های اجتماعی برای هتلداران

هر چند متخصصان حرفه‌ روابط عمومی ممکن است کمابیش با این نظر مخالفت نشان دهند، اما هتل‌ها تا جای ممکن باید در تمامی شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند؛ فراتر از انتخاب‌های مسلمی مانند فیسبوک، توییتر و اینستاگرام. در این مقاله، در مورد تریپ‌ادوایزر، یلپ و دیگر سایت‌های مرور و نظردهی بحث نمی‌شوند، زیرا با وجود ماهیت اجتماعی آن‌ها، به هتل‌داران اجازه کنترل پیام‌ها و مطالب مهمانان را نمی‌دهند. روابط عمومی شبکه‌های اجتماعی، به تعامل بین هتل‌داران و مشتریان احتمالی آن‌ها وابسته است. به جای قرار دادن پیامی آماده و یک‌سوی جلوی مشتری، هدف در اینجا گفت و گو با اوست.
مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی در روابط عمومی بسیارند، اما به طور خلاصه عبارت‌اند از: مهمان‌نوازی، سازگارپذیری، وجهه عمومی، و سفیران- HAPA  اصلی است که توسط «روابط عمومی پامیل ویژنز» برای مشتریانش طراحی شده است.

مهمان‌نوازی

هر چند که روابط عمومی از طریق شبکه‌های اجتماعی پر زحمت و زمان‌بر است، اما مزایای به‌دست آمده از آن تعیین‌کننده هستند. یک میزبان مهمان‌نواز با مسافران خود با خوشرویی برخورد می‌کند، صحبت می‌کند، آن‌ها را راهنمایی و کمک می‌کند و سعی دارد تا آن‌ها راضی نگه‌ دارد. در شبکه‌های اجتماعی این مهم از طریق گپ و گفت‌هایی معنی‌دار با مشتریان درباره‌ انتظارات آن‌ها یا بهتر شدن وضعیت هتل؛ ارائه‌ پیشنهادهای خودمانی برای مسافرت، اعلام بسته‌های مسافرتی فوق‌العاده، مانند تخفیف‌های هوایی، اطلاع‌رسانی به مهمانان در مورد فستیوال‌ها و رویدادهای مورد علاقه، ارتقای فرهنگ و سنت‌های محلی، کار به عنوان پیشخدمت مجازی و غیره، حاصل می‌شود.

سازگارپذیری

اصول اولیه‌ روابط عمومی شبکه‌های اجتماعی، تفاوتی با مهمان‌نوازی ندارد. آنچه اینجا تفاوت دارد سازگاری با شبکه‌های اجتماعی است زیرا که هر مطلب یا روشی که در یک شبکه‌ی اجتماعی خاص جواب می‌دهد، در دیگری ممکن است کاربردی نداشته باشد. توانایی سازگاری با محیط شبکه‌های اجتماعی مختلف آنلاین، کلید دیگری در دستان متخصصان هتل‌داری و کسب و کارهای دیگر مهمان‌داری است. همان‌طوری که هتل‌ها برای تطابق‌ با خواسته‌های مشتریان به طور مکرر تغییر می‌یابند- به عنوان مثال بازسازی اتاق‌ها، خرید فناوری‌های بهتر و هوشمندتر، باز طراحی فضاها برای القای محیطی شیک، درگیر شدن با موضوعات محیط زیستی و اِعمال اصول مدیریت سبز و سایر برچسب‌های محیطی، ارائه انتخاب‌های سالم‌تر در منوی غذایی و …- سازگاری در محیط شبکه‌های اجتماعی نیز اساس موفقیت روابط عمومی شبکه‌های اجتماعی است. سازگاری به معنی کنترل پیام‌ها، مرتبط و ارزشمند ساختن هر چه بیشتر آن‌هاست. این کار نیازمند راهبرد خوب محتوای بازاریابی است که بنیان یک روابط عمومی مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی، بر آن استوار است.

وجهه عمومی

تک تک نیازهای عموم مردم در شبکه‌های اجتماعی شاخصی است که آن‌ها انتظار برآورده شدنشان را دارند. آشنایی با نیاز افراد در موقیعت‌های خاص، به هتل‌داران در مورد چیزی که من آن را «ایجاد وجهه عمومی برای مهمان» می‌نامم، کمک می‌کند- تقریبا مشابه وجهه برای خریدار است- با این تفاوت که برای مهمان‌داری تطابق یافته است. مزیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی در روابط عمومی جهت ایجاد وجهه عمومی برای مهمان این است که این وجهه بدون نیاز به مصاحبه‌های طولانی و تحقیقات طاقت‌فرسا، ایجاد می‌شود. برای آسان شدن این فرآیند، هر شبکه اجتماعی ابزار خاص خود را دارد؛ به عنوان نمونه، نظرسنجی‌های فیسبوک ابزاری مناسب برای آگاهی از عوامل جذابیت یک مقصد مسافرتی معین برای مسافران است، که به هتل‌ها در ایجاد تبلیغات در راستای ترغیب به مسافرت و افزایش رزرو اتاق‌، کمک می‌کند. نظرسنجی‌ها، یا پرسش سوالات ساده که بازخورد مشتری در مورد خواسته‌هایشان از هتل را می‌پرسند، می‌توانند کارساز باشند.

سفیران

سرانجام، شاید مهم‌ترین مزیت روابط عمومی شبکه‌های اجتماعی، تشویق کردن مهمانان برای تبدیل شدن به سفیران برند هتل در میان دوستان و آشنایان باشند. تعامل با مشتریان، جایی که آن‌ها تجربه‌ لذت‌بخشی از حضور آنلاین داشته‌اند، می‌تواند در ایجاد اجتماعی با اهداف مشترک کمک کند. مشتریان را برای شرکت در بحث‌ها ترغیب کرده و باعث می‌شود در مورد هتل شما بیشتر صحبت کنند. محتوای ارزشمند معمولا توسط کاربران بین دوستان و خانواده روی گروه‌های شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و غیره، بازنشر می‌شود. آن‌ها تبدیل به سفیران برند شما می‌شوند، کسانی که پیام شما را حمل کرده تبلیغ خوبی از کسب و کار شما خواهند شد که می‌تواند آگاهی از برند شما و در نتیجه بازگشت سرمایه (ROI) را افزایش دهد. ارتباط با سفیران برند باید به صورت مداوم ادامه داشته و اصلاح شود، که موضوع بحث این مقاله نیست.
به عنوان نتیجه‌گیری، روابط عمومی شبکه‌های اجتماعی شکلی از روابط عمومی است که با کسب و کارهای مهمان‌داری بیشترین تناسب را دارد. تأثیر آن زیاد و هزینه‌های آن نیز کم است. از طریق تعامل مستقیم با مهمانان، هتل‌ها روابط خوبی با آن‌ها داشته و می‌توانند در تصمیمات رزرو بعدی مشتریان تأثیر زیادی بگذارند. روابط عمومی شبکه‌های اجتماعی گسترده و انعطاف پذیر است و فرصت‌های نامحدودی را پیش پای شما می‌گذارد. در کنار شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های مسافرتی اجتماعی‌تر و مشارکت‌ پذیرتر شده‌اند و هتل‌ها برای گسترش تلاش‌های جلب مشتری خود، می‌توانند از آن‌ها نیز استفاده کنند. ایجاد یک راهبرد خوب روابط عمومی از طریق شبکه‌های اجتماعی به زمان و مهارت نیاز دارد، اما مزیت‌های به دست آمده از آن، ارزش صرف هزینه را دارند.

کف این مترو با فسیل های ۸۰۰ میلیون ساله درست شده!
کف این مترو با فسیل های ۸۰۰ میلیون ساله درست شده!
غارهای اسرارآمیز موستانگ | نپال
غارهای اسرارآمیز موستانگ | نپال
این حمام های گوگردی مخصوص شهر تفلیس هستند!
این حمام های گوگردی مخصوص شهر تفلیس هستند!
جاذبه های تفریحی دبی مخصوص کودکان!
جاذبه های تفریحی دبی مخصوص کودکان!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code