زمان ترک کار، ویرانه برجای نگذارید!

استعفا-نامه

هوشمندانه از کار خود خارج شوید…

دانیل گولاتی، از نویسندگان کتاب «شور و هدف»، می‌گوید: «مردم نسبت به گذشته به رفت و آمد همکاران بیشتر عادت کرده‌اند. این موضوع، بخشی از چرخه عمر شرکت است.» و با این حال، به ناچار کنجکاوی در مورد خروج شما هست.

او می‌گوید: «همکاران امکان دارد به دنبال درک و پی بردن دلیل ترک کار از سوی شما باشند». به یاد داشته باشید: «شما لحن و فضای حاکم را تعیین می‌کنید.» به گفته لن شلزینگر، استاد دانشکده کسب وکار هاروارد: «اینکه چگونه شروع و چگونه به اتمام می‌رسانید – مهم‌ترین بخش از هر رابطه حرفه‌ای است.» ترک شغل خود به هر دلیلی – خواه به این دلیل که شما عمیقا نارضایتی داشته یا از آن جهت که به فرصت جدیدی گام می‌گذارید -، «نیاز به حساسیت و برنامه‌ریزی دارد». در اینجا نحوه انجام این کار آمده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
چگونه حرفه ای استعفا دهیم؟
۱۲ نکته برای استخدام یک کارمند خوب!

اول نفر مدیرتان را در جریان بگذارید

شلزینگر می‌گوید: هنگامی که تصمیم به استعفا گرفته‌اید، اولین کسی که باید به او بگویید مدیر است. دلیل آن واضح است:  «نمی‌خواهید رئیس شما خبرها را از زبان فرد دیگری بشنود.»

شما باید این کار را رک و صریح انجام داده تا از شایعه پراکنی جلوگیری کنید.

ابراز قدردانی کنید

گولاتی پیشنهاد می‌کند حتی اگر از ترک شغل خود هیجان زده‌اید، ولی باید ذهنیت قدردان بودن را در ذهن افرادی که آنها را ترک می‌کنید به جای گذارید. حتی در بدترین وضعیت نیز، بخش‌ها و همکارانی هستند که شما از کار کردن در کنار آنها لذت برده‌اید. بنابراین لازم است به خاطر تمام کارهایی که خوب انجام شده قدردانی کنید. یک یادگاری ناقابل یا یادداشتی متفکرانه برای سرپرست مستقیم، مربی و کسانی که با آنها کار می‌کردید، می‌تواند اثر و نقش خوبی در اذهان باقی گذارد. گولاتی می‌گوید: «با این حال، اگر با گزارش مدیر و سرگروه مواجه شدید که خروج شما را شخصی می‌انگارد – به‌طور عاطفی برخورد کرده و یا متهم به بی‌وفایی می‌سازند- باید آن را صدمه‌ای جزئی تلقی کنید، تلف کردن وقت و انرژی خود برای تغییر ذهنیت آنها کاری بی‌فایده به شمار می‌آید.

 شفافیت

گولاتی توصیه می‌کند درحالی‌که شما تحت هیچ اجبار قانونی یا اخلاقی برای افشای حرکت بعدی حرفه‌ای خود نیستید، ارزش دارد. که در این مورد «افق دید بلندتری» داشته باشید. او می‌گوید در این جهان به هم متصل، لحظه‌ای که پروفایل خود را در لینکداین (LinkedIn) به‌روزرسانی کنید، «[همکاران سابق] شما همه چیز را در مورد نقش جدید و شرکت جدید شما می‌دانند.» هنگامی که صادقانه و صریح در مورد برنامه‌های خود صحبت می‌کنید، شما «خود روایت» می‌کنید.» هرچه شفاف‌تر باشید، بیشتر احتمال دارد روابط فعلی خود را محافظت کرده و بسازید.» همکاران سابق، بخش مهمی از شبکه شما هستند و شما می‌خواهید با تدبیر این روابط را حفظ کنید.

انعطاف‌پذیری

شلزینگر می‌گوید توجه کنید که ترک یک سازمان با روندی کمتر از اطلاع دو هفته‌ای، «حالت بدی» است. درحالی‌که دو هفته زمان مرسومی است. «اگر هنوز به تاریخ شروع به‌کار در سازمان دیگری تعهد ندارید، امکان دارد،لازم باشد تا شما زمان ماندگاری و کار به مدت طولانی‌تری در سازمان کنونی را در نظر بگیرید.» به هر ترتیب هرچه در یک سازمان مقام بالاتری داشته باشید، معاف کردن خودتان و احتمالا آموزش شخص بعدی مدت بیشتری طول خواهد کشید، بنابراین در صورت امکان شاید نیاز باشد یک ماه زودتر اطلاع دهید. از سوی دیگر، گولاتی می‌گوید لزوما اعلام زودهنگام – بیش از سه ماه – عاقلانه نیست. او می‌گوید: «لحظه‌ای که با همکارانتان درمیان می‌گذارید که کار را ترک می‌کنید، شما به عنوان یک فرد بیگانه در نظر گرفته می‌شوید.» شما احتمالا به جلسات خاصی دعوت نشده و رویدادها و پیوندتان با حرکت‌های تیمی پویایی متفاوتی دارد. «شما قطعا نمی‌خواهید مدت زیادی در سرگردانی و بلاتکلیفی باشید.»

مراقبت از مصاحبه خروج

اینکه در طول مصاحبه خروج خود به طرز بی‌رحمانه‌ای صداقت داشته و اطلاعات دقیقی در مورد هر چیزی که در شرکت اشتباه است ارائه دهید، ممکن است وسوسه ‌انگیز باشد. اما شلزینگر در مخالفت با این کار هشدار می‌دهد. او می‌گوید: «مصاحبه در زمان خروج، زمانی نیست که شما بازخوردی را که آرزو می‌کردید وقتی یک کارمند تمام وقت بودید، ارائه دهید.» مشاوره گولاتی در مورد مصاحبه خروج چنین است: «نه خودتان را خالی کرده و نه مکالمات عاطفی انجام دهید.»

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد