زندگی نامه جورج ونکوور، کاشف جزایر هاوایی

جزایر هاوایی

جورج ونکوور ناخدایی در نیروی دریایی انگلستان بودکه به واسطه سفرهای دریایی اش به کشف مناطق و جزایر معروف می باشد.

درواقع عمده شهرت وی ، کشف منطقه کرانه شمال غربی اقیانوس آرام است که شامل آلاسکا، بریتیش کلمبیا، واشینگتن و اورگن می باشد. در این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با زندگی این دریادار انگلیسی آشنا کنیم پس با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
شیفتگان سفر(بخش اول)
شیفتگان سفر(بخش دوم)

به جز اکتشافاتی که جورج واشنگتن در سواحل اقیانوس آرام داشت، حسن ارتباط او در میان بومیان نیز یکی دیگر از دلایل شهرت وی محسوب می شود. روابط دوستانه او با بومیان قاره آمریکا به قدری تاثیر گذار بود که پادشاه بومی کامِهامِهای اول، هاوایی را در سال ۱۷۹۴ میلادی به ونکوور واگذار کرد. یکی دیگر از موارد نام گذاری به نام وی، کوهی در کشور نیوزلند است که چهارمین کوه مرتفع این کشور می باشد.

در بریتیش کلمبیا، غربی ترین استان کانادا، شهر ونکوور نامگذاری شده است که بزرگترین شهر استان می باشد. در ایالات متحده آمریکا نیز یک شهر کوچک در منطقه جنوب غربی واشنگتن، ونکوور نامیده شده است.

جورج ونکوور به سال ۱۷۵۷ میلادی در کینگز لین، نورفولک، انگلستان  متولد شد. او در ۱۳ سالگی به عنوان یک افسر با درجه پایین به نیروی دریایی ملحق شد. او خیلی زود در دومین سفر کاپیتان جیمز کوک به ” سرزمین های ناشناخته جنوبی ” بین سال های ۱۷۷۲ تا ۱۷۷۵ میلادی او را همراهی کرد و تجربیات درخشانی به دست آورد. شاید ماجراجویی ها و اکتشافات بعدی او در سالیان بعد مرهون همین تجربیات غنی باشد که در جوانی بدست آورد.

ونکوور در سومین سفر جیمز کوک نیز در جریان کشف جزایز هاوایی همراه او بود و به دلیل فعالیت های موثرش در این سفر، پس از بازگشت به درجه ستوانی رسید. پس از این سفرهای ابتدایی، یک سری ماموریت های اکتشافانی به وی محول شد و او در هر یک این سفر ها توانست مناطق جدیدی را کشف کند. او تمامی این مناطق را به نام آشنایان و دوستانش نام گذاری می کرد.

او پس از اتمام ماموریت های افتخار آفرینش به زادگاه خود بازگشت اما دید که محبوبیت و معروفیت برای او دردسرهایی ایجاد کرده است. بعضی ها به دلیل شهرتی که ونکوور برای خود کسب کرده بود، از او خوش شان نمی آمد. این مساله باعث ایجاد مشکلات متعددی برای ونکوور شد. مشکلاتی گاهی ختم به درگیری هایی می شد.

او سرانجام در ۱۰ می سال ۱۷۹۸ میلادی در اوج شهرت و در سن ۴۰ سالگی به شکل مرموزی در لندن درگذشت و الگوی ارزشمندی از دریانوردی، نحوه رفتار با بومیان و کشف مکان‌های ناشناخته از خود به‌جا گذاشت.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code