عوامل مهم در مدیریت فردی

چگونه به خودمان مسلط باشیم؟

هنگامی که فردی به‌خوبی ویژگی «مسلط بودن به خود» را درونش رشد داده باشد، توانایی کنترل خود در تمامی وضعیت‌ها و حرکت آگاهانه به سمت اهداف تعیین‌شده‌اش را دارد. این فرد اهداف خود را به خوبی می‌شناسد و از نظم و انضباط کامل فردی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های آگاهانه و متمرکز برای طی مسیر موفقیت برخوردار است. در مورد افرادی که ابزار به خود مسلط نیستند، فکر کنید. این‌گونه افراد در اغلب موارد آسیب‌پذیر و شکننده هستند. در محیط‌های کاری این‌ افراد را می‌توانید به راحتی بشناسید، افرادی که در هنگام عصبانیت با صدای بلند بر سر همکاران و مشتریان فریاد می‌کشند و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه از این اتفاق بسیار مودب به نظر می‌رسند! آنها قابل پیش‌بینی نیستند پس دیگران نیز آنها را افرادی غیرقابل اعتماد می‌دانند.
وقتی فردی قادر باشد در محیط کاری به خود مسلط باشد به دیگران ثایت می‌کند که از قدرت درونی و ثبات مورد نیاز برای مدیریت اثربخش برخوردار است. بنابراین به نظر می‌رسد استفاده از ابزار «تسلط بر خود» ارزش کافی برای سرمایه‌گذاری را دارد و احتمالا پس از استفاده از این ابزار، فرد شادتر و متعادل‌تر بوده و به همین دلیل فرصت‌های رشد بیشتری در انتظار او است. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه با معرفی عواملی که بر ویژگی متسلط بودن بر خودمان در زندگی اثر می‌گذارند بیشتر آشنا شویم.

مطالب مرتبط:
اصول مدیریت فروش از نگاه مایکل دل
مسیر موفقیت ریچارد برانسون، از زمین به فضا
مدیریت فردی

تسلط بر خودمان و کنرتل رفتارهایمان، جنبه‌های مختلفی از زندگی شخصی و حرفه‌ای را پوشش می‌دهد و در عمل بهبود در آن به معنای بهبود در وضعیت همین جنبه‌ها است.

اهداف

«تسلط بر خود» با چشم‌انداز فرد از اینکه چگونه می‌خواهد زندگی کند، آغاز می‌شود. افرادی که نظم و انضباط فوق‌العاده‌ای دارند، احتمالا دقیقا می‌دانند که از زندگی چه می‌خواهند و این چشم‌انداز توانایی خاصی به آنها برای رسیدن به هدف می‌دهد.

نگرش و احساسات

نگرش و احساسات نقش مهمی در «تسلط بر خود» دارد. تنها کسانی بر خود تسلط بیشتری دارند که اجازه نمی‌دهند احساسات بر آنها غلبه کند و همیشه احساسات خود را در کنترل خود دارند.  وقتی اشتباهی از شما سر می‌زند به‌شدت از سرزنش خود پرهیز کنید. خودتخریبی و سرزنش، یک راه میان‌بر و بی‌رحمانه برای متوقف کردن استفاده از پتانسیل‌های فردی است. هرگاه چنین احساسی داشتید بلافاصله آن را متوقف و در عوض به موضوعات مثبت و دلگرم‌کننده فکر کنید. باید بتوانید افکار منفی خود را به‌خوبی مدیریت کرده و آنها را تغییر دهید.

نیروی اراده

بسیاری از افراد به‌طور مکرر هدف‌گذاری خود را تغییر می‌دهند و وقتی به دلیل این تغییر نگاه می‌کنیم، دلیلی جز عدم وجود نیروی اراده در آن مشاهده نمی‌شود. احتمالا این اتفاق برای اغلب ما افتاده است و از عدم تحقق اهداف خود دچار شرمندگی یا یأس شده‌ایم. نیروی اراده، بخش اساسی از «تسلط بر خود» است. این همان چیزی است که حتی در شرایط ترس و تردید، شما را به سمت جلو هل می‌دهد. برای تقویت نیروی اراده، مطمئن باشید که از انگیزه‌های کافی عقلانی و احساسی برای رسیدن به هدف خود برخوردارید. برای بسیاری از ما، نیروی اراده اغلب به‌صورت یک جرقه به ویژه در زمان‌های تصمیم‌گیری به یک تغییر، تقویت می‌شود. مانند تغییر محیط کار و مواردی مشابه آن؛ اما باید بتوانید خود را به سطحی از توانایی برسانید که این نیرو در شما پایدار باشد.

 تمرکز

بهبود تمرکز نیز کلید «تسلط بر خود» به شمار می‌آید. مروری داشته باشید بر اینکه چقدر از زمان خود را در طول روز تلف می‌کنید؟ چقدر برای گشت در اینترنت، صبحت‌های روزمره با همکاران یا صرف نهار زمان می‌گذارید؟ و اگر از تمام ساعات در دسترس خود به‌طور کامل استفاده کنید چه مقدار کار بیشتری می‌توانید انجام دهید؟
سعی کنید در یک زمان مشخص بر روی یک کار معین تمرکز کنید و به این‌ترتیب سطح تمرکز خود را افزایش دهید. ممکن است در ابتدای آغاز به تمرکز بر روی یک فعالیت بیش از یک ساعت احساس خستگی کنید، اما می‌توانید با اضافه کردن تدریجی این تمرکز را بیشترکنید.

دستیابی به توانایی «تسلط بر خود» کاری دشوار و مسلما زمان‌بر است اما برای شخص بسیار مفید است و یادمان باشد برای به‌دست آوردن یک زندگی موفق، داشتن ویژگی‌های شجاعت، سخت‌کوشی، تسلط بر خود، تلاش و آگاهی بسیار ضرروری است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code